سبد خرید

آموزش و پرورش بدون مهارت های آموزشی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بزرگ‌ترین خلأیی که در سیستم آموزش کشور ما وجود دارد، مهارت های آموزشی است. موضوعی که هرگز به آن پرداخته نشده است. اگر نگاهی به سیستم آموزش عالی در کشورمان بیندازیم متوجه روند پیدایش این خلأ خواهیم شد.

عدم مهارت های آموزشی کافی در کشور

مهارت های آموزشی نادرست از کودکی تا بزرگسالی

از آنجا که کودکان ما مهارت‌ های زندگی را از همان دورۀ ابتدایی نمی‌آموزند، رفته‌رفته این روند در تکامل رشد آن‌ها بیشتر پدیدار می‌گردد و این چالش در آینده پررنگ‌تر می‌شود. آن‌ها در آموزش‌ های ابتدایی کار کردن به‌صورت گروهی را نمی‌آموزند و همین مسأله باعث تک‌بعدی شدن آن‌ها در بزرگ‌سالی می‌شود و به‌مرور تشویق می‌شوند که به‌دنبال کسب افتخارات فردی باشند و خرد جمعی ناخواسته از الگوی فکری‌شان حذف می‌شود.

 

آیا مدل های آموزشی ما کارکردهای واقعی دارند؟

آیا مدل های آموزشی ما کارکردهای واقعی دارند؟

اگر بخواهیم نگاهی به مدل‌ های آموزشی کشورهای توسعه‌ یافته بیندازیم  -کشوری مثل فنلاند که رتبۀ اول آموزش در دنیا را دارد– متوجه می‌شویم که به‌جای آموزشِ اعداد و ارقام و تکلیف شبانه به کودکان، با پروورش خلاقیت و نوآوری دانش‌آموزان، مفاهیمی مانند ارزش‌های انسانی، سبک زندگی سالم، حفظ محیط‌ زیست و … را آموزش می‌دهند.

در کشوری مثل فنلاند، که یکی از قویترین نظام های آموزشی دنیا را دارد، به کودکان تکالیف شبانه داده نمی‌شود، از بروز هرگونه تنش و استرسی در کلاس جلوگیری می‌شود، شروع ساعت کلاس ها معمولاً ۹/۵ صبح است و تربیت دانش‌آموزان به‌طور کاملاً سختگیرانه‌ای صورت می‌پذیرد.

بعد از سپری کردن دوران متوسطه نیز، فارغ‌التحصیلان به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ آن‌هایی که دوست دارند وارد دانشگاه شوند و کسانی که تصمیم می‌گیرند به عنوان یک بیزینس من، وارد بازار کار شوند؛ بر این اساس، طی یک زمان‌بندی سه ساله به هر گروه مهارت های خاص خودشان را آموزش می‌دهند.

ما علی‌رغم آنکه این آموزش‌ها را به کودکانمان نمی‌دهیم، توقع داریم در آینده، ایده‌های خلاقانه و بشردوستانه‌ای ارائه کنند؛ و اتفاق ناخوشایندی که در دو دهۀ اخیر در سیستم آموزش عالی کشور رخ داده، ترویج مدرک‌گرایی و تشویق به گذراندن تحصیلات عالیه بوده که نهایتاً هم دستاوردی نصیبمان نکرده و تنها حاصل آن، ۳/۱۶۰/۰۰۰ فارغ‌التحصیل بیکار در کشور بوده است.

 

آمارها و نتایج به دست آمده از مهارت های آموزشی در دیگر کشورها

صندلی‌های خالی، صف‌های طولانی ؛ جای خالی مهارت های آموزشی

اگر نگاهی به این آمارها بیندازیم متوجه می‌شویم که اشکال کار کجاست. کشور ایران با ۸۲ میلیون نفر جمعیت ۲۶۴۰ دانشگاه دارد؛ چین با جمعیت یک میلیارد و سیصد و نودوهفت میلیون نفر ۲۴۱۸ دانشگاه، هند با جمعیت یک میلیارد و سیصد و پنجاه‌وشش میلیون نفر ۱۶۲۰ دانشگاه، آلمان با ۸۲ میلیون نفر جمعیت ۴۱۲ دانشگاه، انگلیس با ۵۵ میلیون نفر جمعیت ۲۹۱ دانشگاه و ترکیه که در همسایگی ماست با جمعیت ۸۲ میلیونی فقط ۱۸۳ دانشگاه دارد. با این آمارها به چه نتیجه‌ای می‌رسیم؟

آیا ساخت این‌ همه دانشگاه در کشور ضروری بود؟ یا هدف فقط کسب درآمد بود؟ آیا باوجود این همه دانشگاه در کشور، که بخش اعظمی از ظرفیت‌های آن‌ها در حال حاضر خالی مانده، هنوز هم باید در صف کنکور بایستیم؟

تنها گردش مالی کتب کمک‌درسی و کلاس‌های کنکور در سال، بالغ‌ بر ۸ هزار میلیارد تومان است. باید دید که چه کسانی از این روند منتفع می‌شوند که در مقابل حذف کنکور مقاومت می‌کنند!

تأسف‌بار اینکه جمعیت فارغ‌التحصیل بیکار کشور در سال ۱۴۰۰ چهار میلیون نفر خواهد بود و هیچ زیرساختی برای اشتغال آن‌ها ایجاد نشده است. فاجعه‌ای که موجب مهاجرت روزافزون نیروی متخصص جوان کشورمان خواهد شد. و چه‌بسا آسیب آن تا چند دهه، کشور را با چالش مهارت های آموزشی مواجه کند.

 

جای خالی مهارت های آموزشی در آموزش و پرورش

جای خالی مهارت های آموزشی در آموزش و پرورش

همۀ این اتفاقات فقط از یک جا سرچشمه می‌گیرد و آن، فقدان ابتدایی‌ترین آموزه‌های زندگی در سیستم آموزشی کشور ماست. در حالی که سیستم آموزشی دنیا به سمت مهارت های آموزشی سوق پیدا کرده است و دیگر آموزش‌های آکادمیک و تئوریک کمرنگ شده است.

در کشورهای توسعه‌یافته، دانشگاه‌ها روش تدریس متفاوتی دارند و به جوانان مهارت می‌آموزند. حتی در منابع درسی به تجارب و تخصص بزرگ‌ترین شرکت‌ها و کارآفرینان دنیا پرداخته می‌شود. در حالی که متأسفانه منابع درسی دانشگاه‌های ما غالباً قدیمی و مربوط به سالیان قبل‌اند.

آیا وقت آن نرسیده که در سیستم آموزشی کشور تغییراتی ساختاری ایجاد کنیم؟ تا شاید نسل‌های بعدی برای این مرزوبوم مفید واقع شوند.

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: دکتر اسماعیل ابراهیم زاده، نویسنده، مشاور و مدرس حوزه های کسب و کار 

مهارت‌ها : آموزش شناخت خلأهای اقتصادی در کسب و کارهای سنتی و روش هوشمندسازی منابعِ بدون استفاده شرکت‌ها – جلوگیری از اتلاف انرژی در حوزه های اقتصادی برای بهره وری بیش‌تر در کسب و کارهای بزرگ…

 

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد مهارت های آموزشی در کشور یا سایر نقاط جهان، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...