سبد خرید

ارزیابی شغلی (بخش اول)

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

ارزیابی، پذیرش یا رد پیشنهاد شغلی … تبریک می گویم! کار را گرفتی اکنون باید برای بخشی سخت آماده شویم. تصمیم گیری در مورد پذیرش یا عدم پذیرش. چگونه باید حقوق و مزایای دیگر را ارزیابی کنید؟ بنا به کدام اطلاعات باید به آنها اعتماد کنید؟ چگونه باید برای دستیابی به شرایط شغلی بهتر تلاش کنید؟ و اگر این کار برای شما مناسب نیست بهترین راه برای رد پیشنهاد چیست؟

آنچه کارشناسان می گویند

جان لی، استراتژیست حرفه ای و نویسنده کتاب “کد موفقیت” می گوید، هنگامی که یک کارفرما پیشنهاد شغلی به شما ارائه می دهد، در اصل “عاشق شما شده است. او از نظر روانشناختی به شما متعهد شده است، و این یک لحظه مهم است.” به گفته لی شما برای شکل دادن به توضیحات شغل خود و بهتر کردن بسته حقوق و مزایای خود، اهرم بیشتری دارید. با این وجود، ارزیابی یک پیشنهاد شغلی همیشه ساده نیست. جف ویس، رئیس دانشگاه لسلی و نویسنده راهنمای افراد برای مذاکره، توصیه می کند: “یک قدم به عقب بردارید و به طور گسترده در مورد اهداف خود فکر کنید”. از نظر توسعه، کیفیت زندگی و انواع کارهایی که می خواهید انجام دهید را مورد بررسی قرار دهید.” هیچ پیشنهاد شغلی بی نقص نخواهد بود، بنابراین بخش بزرگی از ارزیابی شما را ملزم می کند تا “در مورد شرایط مورد نظر خود تصمیم بگیرید.” در اینجا چند ایده را مطرح می کنیم که به شما کمک کند تا دریابید که شغل پیشنهادی برای شما مناسب است یا خیر.

پذیرش ارزیابی یا رد پیشنهاد شغلی-بیزبوک

فاکتورهای ارزیابی شغلی

طرز فکر خود را تغییر دهید

به گفته لی، ابتدا باید این را بدانیم که دریافت پیشنهاد نشان دهنده “مرحله جدید و متفاوت” از روند جستجوی شغل است. او می گوید: “هدف از مصاحبه دریافت پیشنهاد است.” مرحله بعدی در مورد وزن آن پیشنهاد و سپس مذاکره با کارفرمای جدید شما است. “مکث کنید، شما یک فصل جدید را شروع می کنید.” به خاطر داشته باشید که اگرچه این شغل مورد نظر شماست، اما باید در ادامه روابط با مدیر آینده خود “مشتاقانه” باشید. وی می گوید:”با پرسیدن سؤالی مبهم درباره پیشنهاد، شما یک سیگنال منفی ارسال می کنید. به نظر می رسد که شما مطمئن نیستید که می خواهید کار کنید.” در واقع ممکن است چنین باشد، اما این پیامی نیست که شما می خواهید برای مدیر مورد نظر خود ارسال کنید. “کارفرمایان باید احساس کنند که شما متعهد هستید.”

هوشمند باشید

برای ارزیابی، پذیرش یا رد پیشنهاد شغلی ویس می گوید: باید در مورد آنچه در زندگی حرفه ای و شخصی برای شما مهم است فکر کنید و سپس پیشنهاد را در برابر این معیارها ارزیابی کنید. “مردم تمایل دارند که روی دلار متمرکز شوند، اما این سؤال را بایذ از خودتان بپرسید که” برای من چه ارزشی دارد؟ ” از این گذشته ، پول تنها یکی از مؤلفه های رضایت شغلی است.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های مدیریت منابع انسانی مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

حقوق

حتی وقتی پول پیشنهادی برای ادامه زندگی کافی است، باید بفهمید که آیا این مقدار پول متناسب با دانش و مهارت شما است و آیا این مطابق با بازار محلی است. به طور کلی به بسته مالی نگاه کنید. ویس می گوید، سؤال اصلی این است که ” کسی که صلاحیت و تجربه من را در این نقش و در این شهر پرداخت می کند، حقق مناسب برای او چه مقدار است؟” بانکهای اطلاعاتی و وب سایتهای جستجوی شغل، مانند Glassdoor، در واقع، نردبان و Salary.com نقطه شروع خوبی هستند، اما لی توصیه می کند تا با استخدام کنندگان و سرگروه ها و سایر افراد در صنعت صحبت کنید.

محتوای شغلی

لی همچنین می گوید در مورد اینکه آیا شما رضایت شغلی را از این پیشنهاد دریافت کنید، مهم است. برای پاسخ به این سؤال، شما باید “نوع فعالیتهایی را که می خواهید در آن شرکت انجام دهید و مهارتهایی که می خواهید از آنها استفاده کنید” را به عنوان یک حرفه ای بدانید. از خودتان سؤالاتی بپرسید مانند “آیا می خواهم تیم بزرگی را هدایت کنم، فقط چند نفر دیگر را سرپرستی کنم یا وظایف مدیریت دارم؟ آیا می خواهم در مقابل مشتری باشم؟ آیا من استقلال را ترجیح می دهم؟ آیا مسافرت بین المللی زیادی می خواهم یا اصلاً سفر ندارم؟ چه نوع پروژه هایی را می خواهم سرپرستی کنم؟ و چه نوع وظایف حرفه ای را می خواهم انجام دهم؟

آنگاه ببینید که چقدر این پیشنهاد با مسئولیت هایی است که از شما خواسته شده بر عهده بگیرید مطابقت دارد. وی همچنین می گوید: “به آنچه انجام می دهید، نگاه کنید به موفقیت و چه معیارهایی که در مورد آنها قضاوت خواهید شد، توجه کنید. درک عمیق از آنچه از شما انتظار می رود مهم است برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا واقعاً کار را می خواهید؟ به این فکر کنید که آیا کار قابل دستیابی است و آیا احساس می کنید می خواهید به اهداف تعیین شده برسید، سخت فکر کنید. اگر جوابها خیر باشد، ممکن است این نقش برای شما غیرقابل تصور باشد یا نباشد.

ارزیابی شغلی-پیشرفت شغلی-بیزبوک

تناسب فرهنگی

در ادامه ارزیابی شغلی باید با احتیاط خود را به سازمان و افراد آن نزدیک کنید تا در مورد اینکه آیا از کار در آنجا لذت خواهند برد، قضاوت کنید. از خود بپرسید “آیا این جایی است که من خوشحال می شوم؟ برای پاسخ به این پرسش، لی توصیه می کند “کار کردن تلفن ها ، دسترسی به مخاطبین و شبکه LinkedIn” را انجام داده و سؤال کنید. “سازمان چگونه است؟ متوسط کار کردن افراد در آنجا چه مدت است؟ دریابید که برای آخرین فردی که این کار را انجام داده چه اتفاقی افتاده است. مطمئناً شما قادر به مذاکره یا تغییر فرهنگ سازمان نخواهید بود، اما مفید است که از قبل بدانید که وارد چه محیطی می شوید ممکن است منطقی باشد که یک مرحله آزمایشی در شرکت در مرحله ارزیابی شغلی انجام شود. می توانید به عنوان پیشنهاد بگویید که من واقعاً می خواهم درباره این سازمان اطلاعات بیشتری کسب کنم. آیا می توانم چند ساعت را با تیم بگذرانم؟ با این پرسش این حس به شما دست می دهد که همکارانتان چطور هستند”

انعطاف پذیری

در ادامه ارزیابی شغلی به مبحث تعطیلات می رسیم. برای بسیاری از کارمندان، زمان تعطیلات و توانایی کار در ساعات انعطاف پذیر، یک امکان فزاینده و ارزشمند است. در حالی که مزایای سلامتی معمولاً مسئله استانداردی هستند، ممکن است هزینه اضافه کاری قابل مذاکره باشد. اگر انعطاف پذیری جزء صریح پیشنهاد شغل نباشد، می توانید موضوع را در مرحله مذاکره مطرح کنید. به خاطر داشته باشید که “وقتی خودتان را ارزشمند جلوه دهید، چیزهایی از این قبیل آسانتر می شوند” در مرحله ارزیابی شغلی این مهم است که آیا کارمندان فعلی چنین مزایایی را دریافت می کنند یا خیر. از نحوه دریافت تقاضای انعطاف پذیری توسط مدیریت ارشد مطلع شوید.

گزینه های دیگر

شما همچنین باید گزینه های پیش روی خود را ارزیابی کنید. حتی اگر لزوماً پیشنهادهای شغلی دیگری در دست ندارید، باید سایر احتمالات را نیز در نظر بگیرید. به این فکر کنید که هزینه و مزایای شروع دوباره کار مانند جستجوی شغل، ماندن در شغل فعلی خود یا انتظار برای شنیدن سایر پیشنهادات که در آینده اتفاق می افتد، فکر کنید.” اگر چیز بیشتر نیست، این تمرین برای کمک به شما در درک اینکه گزینه های مختلفی دارید مفید است.

برنامه خود را ابداع کنید

برای ارزیابی شغلی به مهمترین عناصر پیشنهادی که می خواهید تغییر دهید فکر کنید و آن را تعیین کنید، حالا باید تصمیم بگیرید که کدام کارت را می خواهید بازی کنید و بعد نحوه بازی با آن را… ویس می گوید، تدوین استراتژی مذاکره شما به خلاقیت نیاز دارد. اگر به عنوان مثال با یک واسطه سر و کار دارید، یک مدیر منابع انسانی یا یک استخدام کننده، به یاد داشته باشید که “نه تنها درخواست خود را مطرح کنید، بلکه باید از آن شخص با سؤال، اطلاعات و ایده ها را بگیرید.” به آن اینگونه بنگرید “دیدگاه حل مسئله مشترک”. او پیشنهاد دهید یا چیزی شبیه به این جمله بگویید “دستمزدی که ارائه می دهید عالی است، اما من می خواهم در این نقش پیشرفت کنم. آیا این ممکن است؟”

با ما در بخش دوم این مفاله همراه باشید…

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره ارزیابی شغلی یا دیگر مهارت های مدیریت منابع انسانی مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...