سبد خرید

افزایش فروش آنلاین در چند ثانیه!!!

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

فروش آنلاین تنها با یک کلیک

برای درک بهتر افزایش فروش آنلاین در چند ثانیه، بیایید به گذشته برگردیم. ۱۰ تا ۲۰ سال قبل را تصور کنید که برای خرید هر وسیله‌ای باید به مغازۀ مربوط به آن مراجعه و محصول موردنظر را خریداری می‌کردیم.

فروش آنلاین تنها با یک کلیک 

اما امروزه به‌جای تلف‌کردن زمان و سروکله‌زدن با فروشندگان مختلف، به‌راحتی با چند کلیک، هر محصول را کمتر از چند دقیقه پیدا و خریداری می‌کنیم. این یعنی آزادی عمل؛ در هر زمان و  هر مکانی که بخواهیم، به شرط داشتن اینترنت، می‌توانیم خریدهای خود را انجام دهیم.

امروزه مشتریان قدرت بلامنازع کسب‌ و کارها هستند

چند سال قبل برای دیدن فیلم‌های موردعلاقۀ خود باید به کلوپ‌های اجاره و یا فروش فیلم مراجعه می‌کردیم. بارها پیش‌ آمده بود که ۲۰ دقیقه یا بیشتر منتظر می‌ماندیم تا ویدیوی موردنظرمان را – به‌اصطلاح خودشان – رایت کنند و ازشان تحویل بگیریم. اما امروزه تنها با چند کلیک ناقابل جدیدترین فیلم‌های دنیا را در کمتر از چند ثانیه دانلود می‌کنیم و می‌بینیم.

اگر می‌خواستیم یک بلیت هواپیما، قطار یا حتی اتوبوس بین‌شهری تهیه کنیم، باید حتماً به باجه یا شرکت واسط فروش بلیت‌ها مراجعه می‌کردیم. اما امروزه چطور؟ سایت ‌های مختلف با قیمت‌های متنوع خدمات فروش بلیت را ارائه می‌دهند. و ما به‌صورت آنلاین خدمات و پرداخت‌های خود را انجام می‌دهیم.

عرضه یا تقاضا

امروزه شرکت‌ها و کسب‌ و کارهایی که فقط عرضه می‌کنند، موفق نیستند؛ بلکه آن‌هایی موفق می‌شوند که می‌توانند تقاضا ایجاد کنند، کسب‌ و کار خود را رونق ببخشند و با انجام تغییراتی کوچک باعث افزایش فروش آنلاین خود شوند.

عرضه و تقاضا

 

سه عامل اصلی این تغییر شامل:

  • اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات رایگان هستند

گذشت آن روزها که شرکت‌ها اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات خود را پنهان می‌کردند و آن را قطره‌چکانی در اختیار مشتریان قرار می‌دادند. امروزه به لطف گوگل و شبکه‌‌های اجتماعی، مشتری برای تصمیم‌گیری و یادگیری دیگر نیازی به بازاریاب‌ها و فروشندگان شرکت‌ها ندارند. دیگر بحث بر سر قیمت محصول و یا مشکلی که می‌تواند حل کند، نیست. مشتریان برای خرید یک محصول طیف گسترده‌ای از منابع و نظرات را بررسی می‌کنند تا آنچه از محصول انتظار دارند را به‎دست بیاورند. آن‌ها فقط در مورد مزایای احتمالی محصولات تحقیق نمی‌کنند؛ بلکه حتی شرکت ارائه‌دهنده و سطح خدماتشان را نیز ارزیابی و بررسی می‌کنند.

در پی افزایش فروش آنلاین در چند ثانیه باید به تعامل لحظه‌ای توجه ویژه‌ای نشان دهیم.

  • تعامل لحظه‌ای: تعامل در کسری از ثانیه به یک واقعیت انکارناپذیر تبدیل‌شده است

میلیون‌ها انسان در سراسر جهان با پیام‌ رسان‌هایی مانند واتساپ، تلگرام و … با هم در ارتباطند و این پیام‌‌ رسان‌ها به مکالمات ما سرعت بخشیده‌اند. این تغییر در سبک زندگی، باعث شده که مشتریان تنها با چند کلیک محصولات و خدمات خود را خریداری کنند و یک شخص واقعی در کمترین زمان ممکن به سؤالات و مشکلات آن‌ها پاسخ بدهد. آن‌ها برای مشکلاتشان انتظار راه‌حل‌های فوری را دارند.

  • عرضۀ نامحدود:

عرضه نامحدود

شما به‌عنوان مشتری، انتخاب بیشتری دارید و می‌توانید انتخاب‌های بیشتری هم بکنید. مثلاً اگر به فروشگاه نزدیک خانۀ خود مراجعه کنید، ببینید که بیش از بیست برند شامپو در قفسه‌های آن چیده شده است. اما فروشندۀ محصولات نمی‌تواند تنها با به‌نمایش‌گذاشتن محصولات خود انتظار فروش داشته باشد. اجازه بدهید با یک مثال بحث افزایش فروش آنلاین را پیش ببریم.

قبلاً برای خرید یکی از محصولات لوازم‌خانگی مانند ناسا الکتریک باید به نمایندگی فروش این محصولات مراجعه و محصول موردنظر خود را انتخاب و خریداری می‌کردید. اما با همه‌گیرشدن اینترنت و رقابتی‌شدن بازار، برندهای مختلف در انواع سایت‌‌ های فروش لوازم‌خانگی به فروش می‌رسند و لازم نیست برای خرید آن‌ها حتی از پشت میز نهارخوری خود تکان بخورید.

این بدان معناست که عرضۀ محصولات به‌تنهایی نمی‌تواند شما را موفق کند.

برنده‌شدن یا بازنده‌بودن در فروش آنلاین

چرا شرکت‌ها به سازگاری نیاز دارند؟

برای افزایش فروش آنلاین باید این نکته را به‌خاطر بسپاریم که امروزه مشتریان فقط به‌دنبال محصولات برند و باکیفیت‌تر بودن آن‌ها نیستند. مردم در کنار کیفیت محصولات و برندبودن آن‌ها به خدمات و سرویسی که بعد از خرید دریافت می‌کنند نیز اهمیت می‌دهند.
با توجه به تبلیغات گستردۀ سایت‌‌ها، این کسب‌ و کارها باید در بهترین وضعیت درآمدی خود باشند؛ اما این‌گونه نیست. امروزه مشتریان نه‌تنها به محصول و اینکه چه کسانی محصول موردنظر آن‌ها را خریداری کرده‌اند، اهمیت می‌دهند، که مراحل خرید و سرویس‌های انجام‌شده نیز برایشان مهم است. اگر روند خریدکردن و دریافت محصول پیچیده و طولانی باشد آن‌ها به رقیبان شما مراجعه می‌کنند. مشتری دنبال راحتی و آسایش بیشتر است.

چرا؟

مردم صفحات سفید پرشده با متن‌های مختلف و عکس‌های زیبا را دوست ندارند. آن‌ها از صفحات وب‌ سایت خرید نمی‌کنند و کسب‌ و کارهای آنلاینی را انتخاب می‌کنند که به آن‌ها احساس راحتی بدهد. مشتریان این حس را دوست دارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند که از یک دوست خرید کنند. بیایید به یک اصل ساده و اولیه در فروش برگردیم؛ فروش آنلاین انجام نمی‌شود مگر اینکه شما با مشتری ارتباط برقرار کنید. به‌عنوان فروشندۀ آنلاین باید این احساس را در مشتری خود ایجاد کنید.

تبلیغات عالی فروشگاه خالی!

تصور کنید بنر تبلیغاتی بزرگی در سطح شهر برای افتتاح و یا فروش ویژۀ تخفیف‌دار یک فروشگاه می‌بینید. برای دیدن و خرید محصول به فروشگاه موردنظر مراجعه می‌کنید اما کسی در فروشگاه نیست؛ نه مشتری و نه صندوق‌دار. قفسه‌های فروشگاه هم کاملاً خالی است و هیچ محصولی نیست تا شما بتوانید آن را امتحان کنید. فقط بنرهای تبلیغاتی و عکس محصولات و توضیحاتی در مورد آن‌ها دیده می‌شود.

تبیغات عالی فروشگاه خالی

متنی بزرگ توجه شما را جلب می‌کند؛ با این مضمون که مشخصات خود را در کاغذ روی میز بنویسید. تا ما در اولین فرصت با شما تماس بگیریم و محصول شما را ارسال کنیم. چه احساسی به شما دست خواهد داد؟

آقای دوید کنسل در کتاب بازاریابی مکالمه‌ای خود می‌گوید ۵۸درصد کسب‌ و کارهای B2B فقط فروشگاه‌های خالی هستند.

شاید واقعاً مسخره به‌نظر برسد اما بیشتر کسب‌ و کارهای آنلاین، که برای ایجاد ترافیک وب‌سایت خود تبلیغات می‌کنند، هیچ برنامه‌ای برای بازدیدکنندگان لحظه‌ای خود ندارند. آن‌ها از افزایش فروش آنلاین در چند ثانیه غافل‌اند و فقط به این دل‌خوش‌اند که صفحه‌ای برای دریافت اطلاعات از بازدیدکنندگان طراحی کرده‌اند و آن‌ها اطلاعات تماس خود را در اختیار وب‌ سایت قرار می‌دهند.

و یا صفحه‌ای را با شماره تماس‌های شرکت، به این امید که با آن ها تماس بگیرند، سیاه کرده‌اند . غافل از اینکه این بازدید کنندگان لحظه‌ای تصمیم می‌گیرند و اگر کسی در فروشگاه نباشد آنجا را ترک می‌کنند. پیشنهاد ما برای افزایش فروش آنلاین این است که از راه‌حل سادۀ زیر استفاده کنید:

 

افزایش فروش با ابزارهای چت آنلاین

بله! به همین سادگی و با راه‌اندازی یک افزونۀ چت آنلاین می‌توانید با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کرده و سؤالات و نیازهای آن‌ها را پاسخ دهید. بهترین مزیت برنامه‌های چت آنلاین ایجاد ارتباط نزدیک‌تر با مشتریان بالقوه است.

چت آنلاین باعث می‌شود مراحل خرید برای مشتری لذت‌بخش‌تر شود و او احساس آرامش داشته باشد. چراکه شما می‌توانید در هر مرحله، بازدید کننده را راهنمایی کنید. ۹۰ درصد کسب‌ و کارهای آنلاین در فاصلۀ زمانی مناسبی جواب مشتری را نمی‌دهند!

در دنیای امروز بیشتر کسب‌ و کارهای آنلاین این توانایی را ندارند که به‌محض تصمیم مشتری برای خرید، آمادۀ پاسخ‌گویی به سؤالات او باشند. و این در حالی است که گروه‌های فروش باید این آمادگی را داشته باشند که به‌محض اینکه مشتری سؤالی داشت، پاسخ او را بدهند. در غیر این‌صورت او برای پیداکردن جواب‌هایش به رقبای شما مراجعه می‌کند.

ما برای پیروزشدن در فضای رقابتی و افزایش فروش آنلاین راهی جز اعمال تغییرات نداریم.

من به‌عنوان مشاور بازاریابی دیجیتال به شما پیشنهاد می‌کنم که قبل از ایجاد هرگونه ترافیکی برای وب‌سایت خود، ابزار چت آنلاین را نصب کنید. شاید کمتر از یک دقیقه زمان ببرد، اما تغییراتی باورکردنی در فروش شما ایجاد خواهد کرد.

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: محمد میرزایی مدیرمسئول سایت مدیرباش ــ مشاور و مدرس بازاریابی دیجیتال و سئو

عاشق راه‌اندازی کسب‌ و کارهای اینترنتی و فروش بالای آن‌ها هستم. شعار اصلی وب‌سایت مدیرباش، آموزش بازاریابی اینترنتی به زبان ساده است.
از سال ۱۳۸۴ مشغول طراحی سایت و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی هستم. اوایل فقط کدنویسی می‌کردم. اما در چند سال اخیر بر افزایش بازدیدکنندۀ وب‌سایت‌ها و تبدیل آن‌ها به مشتری تمرکز دارم. بزرگ‌ترین تفریح من اجرای ایده‌های جدید بازاریابی اینترنتی بر روی وب‌سایت‌های فروشگاهی است. از خواندن کتاب‌های جدید در حوزۀ بازاریابی لذت می‌برم. اینستاگرام : @modirbash  | سایت: modirbash.com

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد فروش آنلاین مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بررسی کتاب و همچنین مقالات بیزبوک در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/bizbooks...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35