سبد خرید

بررسی کتاب بازیکن تیمی ایدئال | پاتریک لنسیونی

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

در بررسی کتاب بازیکن تیمی ایدئال در ابتدا باید بگویم که مدیریت منابع انسانی یکی از پیچیده ترین مسئولیت های یک رهبر است. از استخدام گرفته تا ارزیابی عملکرد ، تا مربیگری و توسعه پرسنل ، یک رهبر باید مطمئن باشد که این افراد بهترین بازیکنان تیم ممکن می شوند. اما چگونه یک رهبر می تواند یک بازیکن تیمی ایدئال را پیدا کند؟ پاتریک لنسیونی در کتاب خود به این مفهوم می پردازد:

پاتریک لنسیونی

بازیکن تیمی ایدئال : چگونه می توان سه فضیلت اساسی را شناخت و پرورش داد.

داستان این کتاب به سبک معمولی لنسیونی نوشته شده است: یک داستان رهبری جذاب را ارائه داده ، و در ادامه توضیحات مفصلی از مدل اساسی ارائه شده را شرح  می دهد.

در این حالت پاتریک لنسیونی ماجرای جف شانلی را تعریف می کند ، که ناگهان خود را مدیرعامل شرکت عموی خود می داند.

با چندین پروژه بزرگ پیش رو، او و تیمش با پیدا کردن افراد مناسب برای رفع نیازهای شرکت با این چالش روبرو هستند. اما آنها باید به دنبال چه چیزی باشند؟ چه خصوصیاتی باعث می شود کسی بازیکن تیم خوبی باشد؟

جف و تیمش در نهایت قادر به شناسایی ۳ ویژگی شدند که یک بازیکن تیم ایدئال را تشکیل می دهند. با توجه به این خصوصیات ، آنها جستجوی موفقی را انجام می دهند و نامزد مناسبی را در میان خود پیدا می کنند.

در داستان ، بازیکن تیم ایده آل به سه ویژگی فروتنی ، گرسنگی و باهوشی توصیف می شود. اگر یک کارمند فاقد هر یک از این خصوصیات باشد ، اختلال در عملکرد تیم می تواند عملکرد تیم را برطرف کرده و از کار بیفتد. اما هریک از این صفات به چه معنی است؟

فروتن

در ادامه پاتریک لنسیونی می نویسد: “تواضع کمتر به خود فکر نمی کنید بلکه به فکر خودتان باشید.” آنها اعضای تیم موثری هستند زیرا به وسیله آنها حکمرانی نمی کنند و نیازی به همیشه درست بودن ندارند.

اما توجه داشته باشید: فروتنی بیش از حد نیز می تواند خطرناک باشد. افرادی که بیش از حد فروتن هستند ممکن است تصمیم بگیرند که ایده های خود را با یکدیگر در میان نگذارند ، یا ممکن است از همکاری یا تبادل نظر با آنها خودداری کنند ، زیرا فکر می کنند شخص دیگری همیشه پیشنهاد بهتری دارد.

بازیکنان تیم فرومایه (اما نه خیلی فروتنانه) اعتماد به نفس خود را بدون غرور نشان می دهند. آنها به ذات مربی هستند و مایل به رشد با راهنمایی های سازنده هستند. آنها ارزش خود را می دانند ، اما به اندازه کافی بالغ هستند که وقتی پیشنهاد شخص دیگری بهتر باشد بپذیرند.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های مدیریت منابع انسانی  مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

گرسنگی

لنسیونی می گوید: “مردم گرسنه همیشه به دنبال چیزهای بیشتری هستند.” آنها بسیار درگیر ، مسئولیت پذیر و متمایل به پیشرفت هستند. آنها از وضع موجود راضی نیستند و همیشه در جستجوی بهترین ها هستند. آنها از همکاران با تجربه تر خود به دنبال کسب مهارت و تجربه هستند ، و مایل هستند مربی یا راهنمایی شوند تا مهارت خود را در اختیار دیگران قرار داده و آن ها را به سمت رشد هدایت کنند.

مثل همیشه ، بیش از حد – یا خیلی کم – از یک ویژگی خاص می تواند یک مشکل باشد. افرادی که بیش از حد “گرسنه” هستند ممکن است زندگی کاری خود را بر همه چیز از جمله سلامت و روابطشان در اولویت قرار دهند. از طرف دیگر ، اعضای تیم که فاقد “گرسنگی” هستند ، تمایل دارند که حداقل چیزی را که از آنها انتظار می رود ، تحویل دهند. آنها در ساعتهای کاری روزانه در محل کار قرار می دهند ، اما فاقد انگیزه خود برای انجام کارهای بیشتر هستند. آنها دائماً باید توسط مدیران یا رهبران تیم تحت فشار و نیرو قرار گیرند.

افرادی که سطح بهتری از “گرسنگی” دارند می توانند تعادل زندگی / کار را پرورش دهند .

هوشمندانه

آنچه پاتریک از آن به عنوان “هوشمندی” یاد می کند ، روشنفکر بودن نیست ، بلکه “افراد باهوش” است. افراد دارای این ویژگی می دانند که آنچه انجام می دهند یا می گویند می تواند بر کسانی که با آنها کار می کنند تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. آنها می توانند آنچه را که یک وضعیت معین فراخوانده است درک کنند و براساس آن عمل کنند.

اما مراقب باشید ، افرادی نیز هستند که بخاطر سود خودشان ، خواندن احساسات دیگران را خوب می دانند. آنها می توانند دیگران را به شیوه تفکر خود جذب کنند ، و موقعیت ها را به نفع خودشان تغییر دهند. این همان چیزی است که می توانیم آنها را “افسونگر” بنامیم – در دام آنها قرار نگیرید!

من این کتاب را به رهبران و متخصصان HR توصیه می کنم.

تیمی ایدئال

اول از همه ، من این واقعیت را دوست دارم که به عنوان یک داستان نوشته شده است. مغز انسان برای داستان ها سیم کشی شده است. قالب داستان باعث می شود این کتاب برای خوانندگان جذاب و به یاد ماندنی باشد.

گذشته از آن ، یک بخش چارچوب نیز وجود دارد که مدل را با جزئیات بیشتری توضیح می دهد. حتی تعاریفی از اعضای تیم که فاقد یک یا چند ویژگی هستند (به عنوان مثال ، سیاستمدار ماهر گرسنه و باهوش است ، اما فروتنانه نیست). به علاوه ، این کتاب نکاتی در مورد نحوه استفاده از مدل بازیکن ایدئال تیم در یک سازمان ارائه می دهد.

اما عامل دیگری که باید هنگام استفاده از مدل بازیکن تیمی ایدئال در نظر بگیرید: فرهنگ و اهداف شرکت شماست. من از برخی از شرکت ها می دانم که گرسنگی عامل اصلی انگیزه است. یک کارمند می تواند بی تدبیر باشد یا ایده های روشن خود را بر دیگران تحمیل کند ، مادامی که بتواند خیلی سریع تحویل بدهد. به همین دلیل است که در طول مصاحبه ها مهم است که بررسی کنید “فرهنگ مناسب”.

اگر این ۳ فضیلت متناسب با شرکت شما است و شما هم فرصت پیدا کردن بازیکن تیمی ایدئال را دارید ، من شما را تشویق می کنم که کتاب را حتما بخوانید.

 

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم درباره کتاب بازیکن تیمی ایدئال ، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...