سبد خرید

بررسی کتاب بازی برد | چگونگی انتخاب استراتژی

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

بازی برد یک کتاب معمولی نیست. بلکه بازییست برای برنده شدن، چگونگی انتخاب استراتژی خوب کاری پیچیده نیست. اما می تواند کاری سخت باشد زیرا مردم را وادار به انتخاب می کند. نویسندگان کتاب مجموعه ای از ۵ گزینه استراتژیک را توضیح می دهند که باید بصورت یکپارچه مورد بررسی قرار گیرند تا بتوانید بهترین استراتژی را برای شرایط موجود انتخاب کنید.

درباره نویسنده

(ای. جی. لافلی)، (A.G. Lafley)متولد ۱۹۴۷  در آمریکاست. کارآفرین، صنعت‌گر و مدیر ارشد اجرایی آمریکاییست، که سال ها به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت پروکتر اند گمبل فعالیت می‌کند. در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ مدیر عامل و در سال ۲۰۱۰ بازنشسته شد، اما در سال ۲۰۱۳ از طرف هیئت مدیره شرکت پروکتر اند گمبل دعوت به‌ همکاری شد. لافلی به همراه راجر مارتین در سال ۲۰۱۳ کتابی با عنوان بازی برد دربارهٔ رویکرد عملی چگونگی انتخاب استراتژی برنده شدن نوشتند.

انواع استراتژی ها

درک آنچه استراتژی نیست و تصورات غلط رایج در مورد استراتژی می تواند به ما کمک کند تا درک بهتری در مورد استراتژی داشته باشیم. استراتژی چشم انداز نیست، برنامه نیست. این ها برخی از تصورات غلط رایج در مورد استراتژی است که نمی توان آن را برای دراز مدت انجام داد. استراتژی بهینه سازی وضع موجود است، استراتژی بهترین روش را دنبال می کند.

استراتژی مجموعه ای یکپارچه از ۵ گزینه است که بطور منحصر به فرد کسب و کار را در بازار خود مورد آزمایش قرار می دهد تا مزیت پایدار و ارزش برتر نسبت به رقابت ایجاد کند. در کتاب بازی برد به تفصیل این استراتژی ها را برای پیروزی می شناسیم

۱- آرزو انگیزه هدف گذاری

استراتژی با آرزوی پیروزی و تعریفی از آنچه پیروز به نظر می رسد آغاز می شود. که از اهداف اصلی هدایت یک شرکت است.باید با نظمی بالاتر از آرزو شروع کنید. تمایل به پیروزی در ایجاد فضای رقابتی و تمایل به بهتر شدن همیشه باعث پیشرفت می شود. پیروزی همواره مهم است و معیار نهایی استراتژی موفق است. فقط شرکت کردن به جای برنده شدن، قطعاً تلاشی برای عدم موفقیت یا میانه روی است. فقط به پیروزی در رقابت فکر کنید، رقبای بزرگ را بشناسید و  رقبای کوچک را نیز دست کم نگیرید.

معرفی کتاب قوی سیاه نوشته ی نسیم نیکلاس طالب

این کتاب با موضوع اقتصاد رفتاری و اندیشه ورزی پیرامون ریسک تالیف شده، ۳۶ هفته متوالی در فهرست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفته است. و در روزنامه ی ساندی تایمز به عنوان یکی از ۱۲ کتاب اثر گذار بعد از جنگ جهانی دوم توصیه شده است. طالب، در این اثر تلاش دارد شیوه ی قضاوت کردن انسان ها را به چالش بکشد و الگوهای رایج اندیشیدن را تغییر دهد.

برنده شدن در انتخاب های سخت، تلاش اختصاصی و سرمایه گذاری قابل توجهی می خواهد. اگر پیروزی آرزوی نهایی نباشد، بعید است یک شرکت بتواند منابع مناسب را به مقدار کافی برای ایجاد مزیتی پایدار سرمایه گذاری کند. بعد از گرفتن سهام از مشاغلی که در آن هستید، مشتریان و رقبای خود آرزوهای خود را تنظیم کنید. سرانجام، با آرزوی پیروزی متوقف نشوید. پیش بروید تا ۴ گزینه دیگر را نیز فراهم کنید.

۲-انتخاب بازار مناسب برای رقابت

مشابه یک کشاورز کوچک که تصمیم دارد محصول خود را بصورت محلی در دهکده خود بفروشد یا آن را به شهر برساند، تصمیم می گیرد که میوه و سبزیجات را پرورش دهد، چه بصورت مستقیم میوه یا بصورت بطری آب تازه  میوه را بفروشد، یا اینکه چه بفروشد؟ مستقیم یا از طریق سوپر مارکت؟

وقتی انتخاب های زیادی برای یک کشاورز کوچک در دسترس باشد، پس برای هر شغل دیگری نیز این شرایط می تواند یکسان باشد. یک شرکت باید انتخاب محل بازی خود را برای رقابت، کاملاً در ذهن داشته باشد. انتخاب یک زمین بازی یکسان با یک رقیب قوی، می تواند یک پیشنهاد جذاب برای کنار زدن رقبا با روشی متفاوت باشد. این استراتژی در مورد درک زمینه های بازی ممکن و انتخاب بین آنها است.

بررسی کتاب بازی برد

۳-چگونگی پیروز شدن

اگرچه روش های مختلفی برای پیروزی وجود دارد، به طور معمول دو نوع استراتژی برای پیروزی وجود دارد:

۱-ایجاد استراتژی های کم هزینه و رهبری کم هزینه در بازار، مانند والمارت

۲-ایجاد استراتژی های تمایز از باقی رفبا مانند اپل

استراتژی تمایز، محصولات یا خدماتی را ارائه می دهد که از نظر قیمت نسبت به قیمت رقابتی مشتری متفاوت است و قادر است این کار را با همان ساختار هزینه ای انجام دهد که رقبا از آن استفاده می کنند. در یک استراتژی تمایز، هزینه‌ها هنوز هم اهمیت دارند اما تمرکز شرکت نیست. تمرکز آنها بیشتر روی خوشحال کردن مشتریان به طرز مشخص است که تمایل بیشتری برای پرداخت آن ایجاد می کند.

سرانجام ، پس از جستجوی زیاد ، اگر هنوز نمی توانید یک انتخاب مناسب را داشته باشید، یک زمین بازی جدید پیدا کنید یا به عنوان مثال از بازی خارج شوید. فورد تصمیم گرفت که از سال ۲۰۱۹ فروش سدان و هاچ بک را در بازار متوقف کند و از این فضای رقابتی بیرون برود.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های مدیریت استراتژیک مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

۴-بازی بر مبنای نقاط قوت

پس از انتخاب بازار مناسب و چگونه پیروز شدن، انتخاب بعدی درک توانایی های مورد نیاز برای ارائه استراتژی و به دست آوردن آن قابلیت ها است.

با نقاط قوت منحصر به فرد خود بازی کنید و یک سیستم فعال را در شرکت ایجاد کنید که مانند تقویت کننده عمل کند تا با انتخاب از بازار مناسب و چگونگی برنده  شدن هماهنگ شود. همیشه در مورد وضعیت قابلیت های خود رو راست باشید و از این سوال که چه چیزی برای حفظ و دستیابی به قابلیت های مورد نیاز استفاده خواهد کرد ، صادق باشید.

مهندسی معکوس سیستم های فعالیت و انتخاب بازار مناسب و چگونه پیروز شدن بر رقبا را واقعاً متمایز و با ارزش ساخته است. صراحتاً امکان سنجش شرایط بازار، تمایز و قابلیت دفاع را ارزیابی می کند که تا چه میزان سیستم می تواند فعالیت هایی در برابر واکنش های رقبا انجام دهد که منحصر به فرد باشد.. برای افزودن مزیت رقابتی و ایجاد توانایی های مورد نیاز برای برنده شدن ،قدم های کوچک و پیوسته را شروع کنید

۵-مدیریت سیستم ها

این انتخاب آخر اغلب نادیده گرفته شده است. بدون ساختارها، سیستمها و اقدامات پشتیبانی، استراتژی فقط به عنوان لیست آرزوها باقی می ماند. برای پیروزی واقعی در بازار، یک شرکت برای ایجاد، بررسی و برقراری استراتژی و تجدید نظر در پیشرفت های حاصل از دستیابی به استراتژی، نیاز به یک فرآیند قوی دارد. آنچه اندازه گیری می شود انجام می شود یک جمله قدیمی است. در صورت دستیابی به آرزوها، قابلیتهای توسعه یافته و سیستمهای مدیریتی ایجاد می شوند، سپس پیشرفت باید سنجیده شود. همیشه معیارهایی را که در کوتاه مدت و دراز مدت به شما خواهند گفت، نحوه عملکرد نسبت به گزینه های استراتژیک خود تعریف کنید

برای ایجاد یک استراتژی عملی و پایدار، از هر پنج گزینه استفاده کنید، این یک روند تکرار شونده است، بر اساس اندازه سازمان، یک سطح واحد یا چند سطح انتخابی داشته باشید، هیچ استراتژی کاملی وجود ندارد. باید گزینه های متفاوتی پیدا کنید که برای شما مفید باشد…

استراتژی بازی برد

چارچوب استراتژی در بازی برد

برای انتخاب بهترین استراتژی از کجا و چگونه شروع می کنید؟ چگونه می توانید تعداد بیشماری از امکانات را در هر مرحله ایجاد و انتخاب کنید؟ خبر خوب اینکه یک چارچوب وجود دارد- استراتژی منطق جریان – برای هدایت تفکر شما برای انجام تجزیه و تحلیل مناسب برای ایجاد پنج گزینه استراتژی طراحی شده است که در نهایت، ۴ بعد وجود دارد که باید قبل از انتخاب خود به آنها فکر کنید:

صنعت /  مشتری /  موقعیت نسبی /  رقابت

تحقق بخشیدن یک استراتژی برای بازی برد

با وجود انجام ۵ انتخاب پس از یک تحلیل دقیق از طریق چارچوب استراتژی منطق جریان ، نتیجه موفقیت آمیز تضمین نمی شود. چگونه می توانید شانس خود را بیشتر کرده و استراتژی خود را عملی کنید؟ به طور معمول، ایجاد خرید برای انتخاب های شما از مدیران کلیدی و مدیریت ارشد، رویکرد سنتی در سازمان ها است. در اینجا نویسندگان رویکردی متناوب به نام مهندسی معکوس پیشنهاد می کنند:

۱- انتخاب کنید، مسائل را به دو گزینه مستقل از هم متصل کنید که ممکن است مشکل را حل کنند

۲-ایجاد فرصت های استراتژیک، لیست را گسترده تر کنید تا از احتمال های موجود استفاده کنید

۳-شرایط را مشخص کنید، برای هر امکان ، مشخص کنید که کدام شرایط باید صحیح باشد تا از نظر استراتژیک رقابت سالم باشد

۴-موانع انتخاب را نیز مشخص کنید، تعیین کنید که در کدام شرایط ضعف دارید

۵-طراحی تست های معتبر، برای هر مانع ، یک آزمایش معتبر را برای تولید تعهد کافی طراحی کنید

۶-آزمون های عملی شبیه سازی شده، انجام تجزیه و تحلیل، ابتدا شرایط را با کمترین اطمینان انجام دهید.

۷-حالا انتخاب کنید، نتایج آزمون را با شرایط کلیدی مقایسه کنید و انتخاب آگاهانه انجام دهید

نویسندگان فرمول موفقیت آمیز بازی برد را در  ۵ استراتژی، ۱ چارچوب و ۱ فرایند برای ایجاد یک استراتژی برنده تهیه کرده اند. این رویکرد برای شرکت ها، واحدهای تجاری، تیم ها، محصولات و حتی برای مدیریت زندگی و شغلی شما کاربرد دارد!

در صورت تمابل به خرید این کتاب می توانید به مطلب کتاب بازی برد مراجعه کنید.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم درباره کتاب بازی برد، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...