سبد خرید

بررسی کتاب با چرا شروع کنید | اثر سایمون سینک

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

بررسی کتاب با چرا شروع کنید را با سوالی آغاز می کنیم که آیا دوست ندارید شغلی را داشته باشید که عاشقش باشید؟

اگرچه تقریباً هرکسی به این سؤال پاسخ “بله” می دهد، اما اکثر مردم حتی امکان دوست داشتن کار خود را ندارند. آنها می دانند که این یک اتلاف وقت است که سعی کنند کار رویایی خود را پیدا کنند، اما آیا واقعاً غیرممکن است؟ چرا سایمون سینک به ما می گوید که اولین چیزی که ما به آن نیاز داریم کشف چرا هایمان است؟ چطور باید چرا هایمان را کشف کنیم؟ بعد از کشف آن چه چیزی در انتظارمان است؟

سایمون سینک، نویسنده این کتاب، مثال خوبی برای درک این موضوع است. اگرچه او در تبلیغات موفقیت آمیز ظاهر می شد، اما با کشف چرای شخصی خود، احساس رضایت از کار خود را پیدا کرد. و تجارت خود را با هدف رهبری جنبش به راه انداخت تا الهام بخش همه افرادی باشد که چرای خود را پیدا کنند.

در اصل، هدف وی الهام بخشیدن به دیگران برای دنبال کردن چیزی است که آنها را هیجان زده می کند و به آن ها برای انجام همان کار الهام می دهد. پیدا کردن “چرا” یعنی کشف هدفی که به زندگی ما معنای عمیق تری بدهد و چیزهای دیگر را تبدیل به اولویت ثانویه کند.

ایده اصلی این است که همه ما می توانیم چرای خود را بدون هیچ گونه منبع ویژه یا خوش شانسی بیابیم. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که به چند اصل آسان که قابل استفاده است و همه افراد می توانند یاد بگیرند پایبند باشیم.

با بکارگیری این اصول، هر کسی می تواند مشاغل و سازمان هایی ایجاد کند که همه کارمندان دارای چراهایشان باشند و کم کم به ما در تغییر جهان کمک می کند که همه این ها با شناختن فردی که در درون هر یک از ما وجود دارد شروع می شود.

 

با چرا شروع کنید-بیزبوک

سایمون سینک

پیش تر سایمون سینک را با کتاب رهبران آخر غذا می خورند شناختیم و در موردش نوشتیم، اینک کتاب دیگری از او تحت عنوان با چرا شروع کنید را بررسی می کنیم. سایمون سینک استاد حوزه ی رهبری است. او آن چنان ماهرانه مسایل را می بیند و موشکافی می کند که گویی سال ها رهبر مردم بوده است. مثال های ملموس و واقعیت های جذاب اساس کتاب های اوست. در نوشته هایش از برندها می گوید و هر چیزی که بتواند با کمک آن مفاهیم را برای خوانندگان ساده تر کند.

آموزه های سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید

۱-انگیزه

اکثر مشاغل و سازمانها برای ایجاد انگیزه در کارمندان خود به همان استراتژی های قدیمی پایبند هستند. به آنها انگیزه می دهند تا کاری انجام دهند و افرادی که تحت تاثیر قرار نگیرند را تهدید می کنند.

در عوض، مدیران خوب که می خواهند افراد اطراف خود را وادار به اقدام کنند، به پاداش یا مجازات متوسل نمی شوند، آنها از دیگران الهام می گیرند و به آنها القا می کنند که برای انجام کارها اقدام کنند.

این نوع انگیزه بسیار عمیق تر از مشوق های مادی است. افرادی که مشتاق هستند، روی خودشان سرمایه گذاری می کنند و به همین ترتیب پیش می روند. کارمندان مشتاق سرمایه شخصی خود را فدا می کنند تا به هدف مشترک برسند. آنها به خاطر پاداش یا انگیزه عمل نمی کنند، بلکه به این دلیل که در کارهای خود معنای عمیق تری را یافته اند و می شناسند.

برادران رایت را که اولین هواپیمای موتور را در سال ۱۹۰۳ ساختند، بخاطر دارید. آنها برخلاف رقبای خود، هیچ تیم آموزش دیده، هیچ ارتباطی اساسی با صنعت و پشتیبانی مالی نداشتند. آنها نه برای ثروتمند شدن و مشهور شدن، بلکه برای ممکن شدن یک غیرممکن، انگیزه داشتند. این فداکاری برای موفقیت آنها مهم بود و به آنها مزیت لازم نسبت به رقبای شان را می داد.

۲- یک حلقه طلایی

دایره طلایی سینک نسبت هایی را توصیف می کند که شامل سه دایره متمرکز است که چرا (why) به عنوان چشم در مرکز، چطور (how) که به دور آن پیچیده شده، و چه چیزی(what) در بیرونی ترین حلقه دایره قرار دارد.

WHAT یا چه چیزی فعالیت های تجاری یا سازمان را توصیف می کند. معمولاً  چه چیزی کاملاً توصیفی است، مثلاً تولید یک محصول یا ارائه خدمات خاص.

HOW یا چطور روش دستیابی به چه چیزی را نشان می دهد. چگونه همه چیز را اداره می کنید؟ چه چیزی است که مثلاً یک فرایند تولید خاص یا فرهنگ تجارت را به چیزی خاص تبدیل می کند؟

WHY یا چرا رسالت یک تجارت یا سازمان را توصیف می کند. چرا تأسیس شد؟ هدف اصلی آن چیست؟

اگرچه هر سه فاکتور را باید از قبل شناخت و مورد بررسی قرار داد، بسیاری از مشاغل و سازمان ها تصور روشنی از چرای خود ندارند. به عنوان مثال، سودآوری نتیجه “چه چیزی” و “چطور” نیست، بلکه “چرا” سودآور است.

برای همکاری مؤثر با دیگران، باید دیدگاه حلقه طلایی را اتخاذ کنیم و هر سه حلقه آن را بفهمیم. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی دنیا را مانند این ببینند، اما افراد دیگری که توانایی ذاتی ندارند، می توانند آن را بیاموزند.

حلقه طلایی الگوی رهبری را فراهم می کند که می تواند به عنوان پایه ای برای ایجاد یک تجارت یا سازمان و همچنین الهام بخش و رهبری دیگران باشد.

ما معمولا تصمیمات مان را براساس “چرا” می گیریم. زیرا فقط “چرا” احساس تعلق را تقویت می کند. به همین دلیل، افراد در موضع رهبری زمانی که می خواهند دیگران را وادار به اقدام کنند، همیشه با توضیح اینکه چرا باید کاری انجام شود، شروع می کنند. به این ترتیب، آنها برای دیگران احساس تعلق ایجاد می کنند که باعث می شود دیگران بخواهند اقدامی کنند.

حلقه طلایی-سایمون سینک

۳- ارتباط رهبری و حلقه

وقتی روی مردم از نظر احساسی سرمایه گذاری می شود، به جنبش ها می پیوندند، محصولات و مارک هایی را می خرند، و حتی از آنها به عنوان سمبل استفاده می کنند تا به دیگران نشان دهند که چه کسی هستند و از چه کسی حمایت می کنند.

هرچه واضح تر و روشن تر “چرا” را توصیف کرده و ارتباط برقرار کنید، مردم آن را بیشتر دوست دارند، زیرا که آن ها محصول شما را نمی خرند، در واقع آن ها “چرای” شما را می خرند.

بنابراین، رهبران با شروع در حلقه طلایی و کار کردن با آن شروع به برقراری ارتباط می کنند. ابتدا توضیح می دهند که چرا آنها کاری را انجام می دهند، سپس چگونه آنها این کار را می کنند و در پایان، محصول آنها چیست.

اپل نمونه خوبی از این پدیده است. شعار “متفاوت فکر کنید” بر فلسفه آنها برای به چالش کشیدن وضع موجود تأکید می کند و در نهایت موفق می شود که “چرای” آنها را بدست آورید. “چطور” در مرحله بعد قرار دارد. یک رویکرد کاربر پسند و از نظر بصری جذاب برای طراحی و ارتباط. سرانجام، آنها همه اینها را در “چه چیزی” خود خلاصه می کنند. مانند رایانه ها، تلفن های هوشمند و پخش کننده های MP3.

وقتی “چرا” می تواند مردم را به هیجان آورد، خود محصول معمولاً اهمیت چندانی ندارد

۴- ثبات مشاغل در درک “چرا”

مشاغل موفق به دلیل استراتژی های تجاری و یا تفکر غیر متعارف خود ایستادگی نمی کنند. آنها به سادگی می توانند کارمندان و مشتریان خود را به هیجان آورند و هرگونه تصمیم گیری را با پرسیدن “چرا” آغاز می کنند.

این تنها راهی است که آنها می توانند ایده های خود را با موفقیت تحقق بخشند. حتی عواملی مانند منابع مالی و منابع دیگر فقط دلایل ثانویه موفقیت آنها هستند. آن ها می توانند با الهام بخشیدن به دیگران که می تواند مشتری و یا کارمند، طرفداران هیجان زده خود را وفادار کنند. و با حمایت از آنها، این ظرفیت را پیدا کنند که کل یک صنعت یا حتی جهان را تغییر دهند.

به عنوان مثال، تولیدکننده موتور سیکلت آمریکایی هارلی دیویدسون، طی بیش از ۱۰۰ سال عمر خود، باشگاه مشتریان وفادار خود را بنا کرده است. برای مشتریان خود، یک هارلی فقط یک موتور سیکلت نیست، بلکه این سمبل آنقدر برای آنها مهم است که می خواهند چند ماه منتظر دوچرخه ای باشند که سفارش داده اند و در ضمن، لوگوی شرکت را روی بازوی خود خال کوبی کنند.

علاوه بر این، هنگامی که مشاغل شخصیتی قطعی دارند و به وضوح “چرا” را منتقل می کنند، آنها توانمند در جذب بهترین کارمندان می شوند. در نهایت، آنها می توانند معتبرتر و نوآور تر باشند و نیازی به وابستگی یا تقلید از دیگران نداشته باشند.

بیزبوک-سایمون سینک

۵- افراد هیجان زده منبع قدرت هستند

وقتی یک تجارت یا یک جنبش “چرای” واضحی داشته باشد، شانس توسعه اعتماد و وفاداری بیشتر می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، آنها مایل به پیروی می شوند. دنبال کنندگانی که یک هدف مشترک دارند و به رهبر خود اعتماد دارند، داوطلبانه سخت تر و طولانی تر کار خواهند کرد، زیرا احساس می کنند ارزش اضافه کاری را برای آنها دارد.

به همین دلیل است که ما باید همیشه ماموریت خود را برای پیدا کردن حامیان و کارمندانی که به یک “چرای” مشترک باور دارند، انجام دهیم، نه فقط افرادی که دارای مدارک و مهارت های خاصی هستند.

به عبارت دیگر ، مشاغل نباید افراد را صرفاً به عنوان مدرک تحصیلی استخدام کنند و بعداً شروع به ایجاد انگیزه برای آنها کنند. درعوض، آنها همیشه باید به دنبال این باشند که به دنبال کارمندان با انگیزه باشند و سپس از آنها الهام بگیرند.

خطوط هوایی Southwest (ساوت وست) همواره این فلسفه را به روشی مثال زدنی عملی کرده است. در دهه ۱۹۷۰، هنگامی که رقابت برای داشتن بهترین مهمانداران پرواز در اوج خود بود، آنها تصمیم گرفتند فقط برای تشویق، رقصنده ها را استخدام کنند و همانطور که معلوم شد، آنها کاندیداهای ایده آلی بودند. زیرا بطور طبیعی شادی را گسترش می داند و این باعث می شد مردم احساس راحتی کنند. چنین کارمندان مشتاقی نه تنها با مشتری بهتر برخورد می کردند، بلکه با وعده دادن فعالانه برای شرکت و توضیح “چرای”خود، کارمندان مشابه را نیز جذب می کردند.

در یک فضای اعتماد بر انگیز، کارکنان احساس می کنند که برای نوآوری آزادتر هستند و برای مشارکت در رسیدن به هدف مشترک، از راه خود خارج می شوند. این همان چیزی است که باعث می شود یک تجارت یا سازمان از بقیه متمایز شود.

۶- بقای موفقیت در کشف “چرا”

در دنیای واقعی، نگه داشتن هر سه حلقه طلایی آسان نیست. به خصوص به این دلیل که موفقیت بهنجار می شود و یک سازمان، دیگر در مرحله اولیه خود قرار نمی گیرد، “چرا” غالباً مورد بی توجهی قرار می گیرد.

درست است در این لحظه که مردم شروع به اولویت بندی اعداد نسبت به همه موارد دیگر می کنند، و تفکر کوتاه مدت و برد سریع مهم تر می شود، حتی اگر هیچ یک از آنها منعکس کننده اهداف واقعی تجارت نباشد.

علاوه بر این، موفقیت یک سازمان منجر به رشد می شود، که این رشد زمینه ساز افزایش تعداد افراد درگیر می شود. و هر چه تعداد افراد بیشتری درگیر شوند، خطر فراموشی اصل “چرا” بیشتر می شود، که به نوبه خود می تواند تأثیر منفی در دراز مدت داشته باشد.

به همین دلیل مهم است که “چرا” که توسط مؤسسین در فرهنگ یک سازمان ایجاد شده است را حفظ کنید. رهبران آینده اگر بخشی از هویت سازمان باشند، می توانند آن را تصویب کنند.

به عنوان مثال وال مارت را در نظر بگیرید: “چرای” اصلی آن برای خدمت به مشتریان و کارکنان آن بود. هنگامی که بنیانگذار آن درگذشت، تمرکز به سمت حداکثر کردن سود با هزینه کارمند تغییر یافت. در نتیجه، ده ها تن از کارکنان از این شرکت به دلیل عدم پرداخت شکایت کردند و وال مارت در پایان به پرداخت صدها میلیون دلار جریمه و تسویه حساب محکوم شد.

درس این است: سخت ترین قسمت یافتن “چرا” نیست، بلکه ماندن در برابر آن و زنده نگه داشتن آن است.

در پایان

سایمون سینک در کتاب با چرا شروع کنید می گوید که مشاغل، افراد و جنبش ها از همه نوع، همیشه باید از “چرا” شروع شود. دلیل آنها برای انجام کاری. این چرا باید پایه و اساس هر تصمیمی باشد که رهبران می گیرند و هر پیامی را منتقل می کنند. با این کار ، آنها هواداران وفادار را جذب می کنند و موفقیت دراز مدت را به دست می آورند.

بیزبوک

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب با چرا شروع کنید نوشته سایمون سینک مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...