سبد خرید

بررسی کتاب طرز فکر | کارول دوک

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پیش از بررسی کتاب طرز فکر باید بگویم که از شکل جمجمه تا اندازه پایتان، خصوصیات بدنی تان از ابتدا کم و بیش از پیش تعیین شده است. البته شما می توانید جراحی پلاستیک کنید و یا استخوان را بشکنید، اما ما به طور کلی ما انسانها بر ویژگی های بدن کنترل بسیار کمی داریم.

اما در مورد توانایی های فکری و جسمی، مانند بازی بسکتبال، ترسیم یا حل مسائل ریاضی چه می توان گفت؟ آیا آنها ارثی هستند یا آموختنی هستند؟ امروزه بیشتر دانشمندان قبول دارند که اگر می خواهید ویولونیست کنسرت شوید، نه تنها نیاز به داشتن موسیقی دارید، بلکه باید سالهای عمر خود را به تمرین اختصاص دهید.

هنوز هم به همان تعداد پاسخ های زیادی به این سوال داده می شود، زیرا طرز فکر ما نقش مهمی در نحوه دیدن خود و دیگران دارد.

به بیان ساده تر، ذهنیت ما باورهای ما را در دستیابی به چیزی شکل می دهد.

پایه و اساس مفهوم ثابت در مقابل یک طرز فکر رشد را تشکیل می دهند. افراد دارای ذهنیت ثابت بر این باورند که در انجام برخی کارها به طور طبیعی و با استعداد متولد می شوند، اما از نظر دیگران کاملاً ناتوان هستند، در حالی که افرادی که دارای فکر رشد هستند معتقد هستند که اگر به اندازه کافی تلاش کنند می توانند تبدیل به یک شخصیت واقعی شوند.

بنابراین افراد گروه دوم در طول زندگی خود به رشد خود ادامه می دهند و مهارت های جدیدی را کسب می کنند و به طور فعال در روابط خود شرکت می کنند. برای آنها، زندگی در تمام جنبه های آن در حال تغییر است.

در مقابل، افرادی که دارای یک طرز فکر ثابت هستند، غالباً اجازه می دهند راه سیاه و سفید تفکر خود مانع از پیشرفت آنها شود. اگر در کاری ناکام باشند، سر خود را در ماسه دفن می کنند یا دیگران را سرزنش می کنند.

حالا این سوال مطرح می شود که آیا ما می توانیم یاد بگیریم، تغییر کنیم و رشد کنیم یا نه؟

 

بیزبوک- کتاب طرز فکر

 

طرز فکر ثابت

شرکت های بزرگی مانند Enron و Mc Kinsey که بخش های HR آنها پول زیادی را برای جستجوی کشف استعدادها در دانشگاه ها سرمایه گذاری می کنند، این روش تفکر را مجسم می کنند. انتظار می رود ستاره هایی که استخدام می کنند با توانایی های برجسته خود عملکرد شرکت را فوراً افزایش دهد. اما از آنجا که ستاره ها بسیار با استعداد هستند، آموزش کمی دریافت می کنند و انتظار نمی رود که در شغل خود پیشرفت کند یا به نقش های جدیدی برسد.

در نتیجه، ارشدانشان مرتباً آنها را ارزیابی می کنند: آیا این ستاره ها واقعاً به همان اندازه هوشمندانه فکر می کنند یا خطاهای آنها نشان می دهد که آنها فاقد استعداد برای انجام کار هستند؟

علاوه بر این، افراد با طرز فکر ثابت بر این باورند که فقط می توانند کارهایی را انجام دهند که یک استعداد طبیعی برای آنها به شمار می رود، این عمل قطعاً بی نقص نیست. از آنجا که آنها به سرعت در مورد خود و سایر افراد قضاوت می کنند که در مورد چیزی خوب یا بد هستند، تصور می کنند دیگران همیشه در مورد آنها قضاوت می کنند. بنابراین، آنها نیاز دارند که نشان دهند هر فرصتی که کسب می کنند چقدر با استعداد و باهوش هستند.

طرز فکر رشد

هنگامی که کودکان دارای ذهنیت رشد برای حل مسائل در ریاضی مشکل پیدا می کنند، به چالش می روند و می خواهند در خانه مسائل بیشتری را انجام دهند. آنها می دانند که هرچه مسائل بیشتری حل کنند، بیشتر یاد می گیرند.

پرواز تا هر ارتفاعی برای کودکانی که دارای ذهنیت رشد هستند، مجاز است. امروز تعریف دقیق میزان هوش آنها دشوار است، چه رسد به اینکه فردا چه چیزی را پیش بینی کند. مطمئناً نمرات آنها وضعیتشان را در هر لحظه منعکس می کند، اما این بچه ها معتقدند که می توانند با کار سخت، فداکاری و پشتکار بیشتر یاد بگیرند.

علاوه بر این، آنها علاقه ای به گرفتن بالاترین نمرات و یا بهتر از سایر دانش آموزان ندارند. آنها می خواهند رضایت خود را از لذت کشف پتانسیل رشد خود احساس کنند. خواه در زمینه موسیقی، ورزش، نوشتن یا نقاشی، آنها بی امان تمرین می کنند و کاملاً آگاه هستند که فقط از طریق تمرین و شکست گاه به گاه – می توانند مهارت های خود را بهبود بخشند.

افرادی که دارای ذهنیت رشد هستند، از هر فرصتی برای یادگیری ترفندهای مربوط به یک زمینه لذت می برند. آنها استراتژی های گذشته را مورد بازنگری و دور انداختن قرار می دهند و همیشه در مورد چگونگی ریشه کن کردن خطاها و ضعف های خود فکر می کنند.

 

بیزبوک-کارول دوک-طرز فکر

خلاصه نهایی

افراد دارای ذهنیت ثابت از طریق اعتقاد به استعداد ذاتی و ترس از شکست، مانع توسعه خود می شوند. در مقابل، افرادی که دارای یک طرز فکر رشد هستند، سخت کار می کنند و به سختی تمرین می کنند تا در نهایت بتوانند پتانسیل خود را به کمال درک برساند. با رویارویی با نگرش ها و ایده های خود می توانیم یک ذهنیت رشد ایجاد کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...