سبد خرید

بررسی کتاب فروشگاه همه چیز؛ آمازون

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

در مقدمه کتاب فروشگاه همه چیز باید گفت که در سال ۱۹۹۴ تعداد معدودی از مردم امکاناتی را که اینترنت می توانست در آینده در اختیار آن ها بگذارد را درک کردند. در آن زمان، بیزوس در حال کار برای شرکتی دیگر بود، که در آن او و چند همکار در رویای یک شرکت آنلاین بودند که روزی به رابط اصلی بین تولیدکننده و مصرف کننده تبدیل شود و تقریباً هر محصولی را بفروشد.

تحت تأثیر گسترش سریع اینترنت، وی از شغل پردرآمد خود خارج شد تا خود را وقف تحقق چشم انداز خود در مورد یک شرکت آنلاین کند که همه چیز را بفروشد. او بلند شد و به سیاتل نقل مکان کرد و آمازون را در گاراژ خود راه اندازی کرد.

خرید کتاب فروشگاه همه چیز

کتاب فروشگاه همه چیز نوشته ی برد استون است که داستان شکل گیری فروشگاه آمازون توسط جف بزوس است. این کتاب داستان جاه طلبی های مدیری جوان است که در بستر اینترنت به دنبال رویاهایش رفت و توانست یکی از برترین های جهان باشد.

با این حال، او به سرعت فهمید که نمی تواند همه فروشگاه خود را یک شبه راه اندازی کند. او برای تأسیس دامنه محصول خود – حداقل در ابتدا، باید خود را محدود به فقط چند دسته محصول محدود کرد. وی پس از یک تحلیل دقیق، تصمیم به کتاب گرفت.

آنچه در پی آن بود، یک داستان موفقیت بی نظیر بود – مطلبی که به طرز چشمگیری منعکس کننده طرز تفکر جادویی بیزوس است. و این همان چیزی است که می توانید در فروشگاه همه چیز درباره آن بخوانید. علاوه بر رازهای موفقیت آمازون و انواع ایده هایی که بر بنیانگذار آن جف بیزوس تأثیر گذاشت، شما همچنین با برخی از جنبه های منفی داستان این شرکت نیز آشنا می شوید.

بیزبوک-فروشگاه همه چیز

همه چیز برای مشتری: تمرکز نامحدود بر خدمات و راحتی.

از همان آغاز، آمازون توانست مشتری های خود را از هر صنعت درجهان به سطح بالاتری برساند. فروشگاه همه چیز ، قدم به قدم، ویژگی ها و کارکردهای جدیدی را اضافه کرده است که در ابتدا مردم آن را بی اساس می دانستند، اما در نهایت همیشه به نفع مشتری می شد.

به عنوان مثال، علیرغم مقاومت ناشران، آمازون ویژگی بررسی کتاب را برای مشتریان ارائه داد که علاوه بر ضرر ناشران، اطلاعات مستقل و غالباً مهم را در اختیار کاربران قرار می داد. به همین ترتیب، تصمیم به فروشندگان و افراد برای فروش محصولات استفاده شده نیز در ابتدا با مخالفت داخلی روبرو شد، اما در نهایت فقط همان چیزی بود که مشتریان می خواستند.

از این گذشته، آمازون به منظور برآورده کردن تمایل مشتریان به دریافت کالاهایی که سفارش داده اند در اسرع وقت دائماً در تلاش است بهینه سازی سیستم های لجستیکی و تحویل خود را انجام دهد. پیچیدگی مراکز تحقق آمازون از دید مشتریان پنهان است.

جف بیزوس به سرعت یکی از مزیت های بزرگ تجارت الکترونیکی را نسبت به تجارت سنتی تشخیص داد: تجزیه و تحلیل رفتار مشتری، که آمازون تقریباً بطور وسواس انگیزی انجام می دهد. هر بار که مشتریان به سایت دسترسی پیدا می کنند، توصیه های محصول بر اساس رفتار سایت قبلی خود ظاهر می شوند. این ویژگی به طور مداوم باعث افزایش فروش شده است زیرا مشتریان محصولات مرتبط را کشف می کنند که در غیر این صورت گیر نخواهند کرد.

“هدف ما این است که مشتری محورترین کره زمین باشیم.”

در حقیقت، در دفتر شرکت هیچ چیز ترسناک تر از آن نیست که وقتی جف بیزوس نامه الکترونیکی را با یک شکایت مشتری ارسال می کند، که او فقط با یک “؟” واکنش نشان داده است.

جف بزوس- بیزبوک

شرایط سخت گیرانه

کارمندان آمازون موظف اند خودشان هزینه پارکینگ خود را بپردازند. هیچ وعده غذایی رایگان در محل کار وجود ندارد. در سفرهای کاری، آنها مجبورند در اتاقهای دو نفره بخوابند و مدیران حتی مجبورند هزینه های پرواز خود را نیز، بپردازند. به طور کلی، فرهنگ سازمانی در آمازون خشن است و از ساختار رقابتی شدیدی برخوردار است. شعار این است: “شما می توانید طولانی کار کنید، می توانید سخت کار کنید، می توانید هوشمندانه کار کنید، اما در آمازون نمی توانید دو سه مورد را انتخاب کنید.”

مراکز تحقق آمازون این امر را کاملاً واضح نشان می دهند: کارمندان کم درآمد برای بازاریابی کالاها باید روزانه تا ۳۰ کیلومتر مسافت طی کنند. با وجود همه این کارها در سالن های عظیم، آنها بسیار ساکت هستند، کارمندان را می توان به دلیل گفتگو با یکدیگر اخراج کرد.

سرانجام، از زمان آغاز به کار، آمازون بارها و بارها ده ها هزار نفر از کارگران موقت به ویژه زمان کریسمس را استخدام کرده است تا اکثریت آنها پس از آن دوره بروند. رویکرد آمازون ساده است: مراکزی در مناطقی با ضعف اقتصادی تأسیس می کند، که در ابتدا با تأیید روبرو می شوند، زیرا بسیاری معتقدند که آنها وضعیت اقتصادی محلی را بهبود می بخشند.

اما آمازون صرفاً از فرصت استخدام نیروی کار ارزان بهره می برد و بعد از اتمام آن دوره، کارگران را اخراج می کند. خوب می داند که دفعه بعدی که شرکت به آنها نیاز دارد، کارگران موقت بیشتری در حالت آماده باش خواهد داشت.

غیر معمول، در عین حال موثر: یک فرهنگ منحصر به فرد سازمانی

فرهنگ سازمانی آمازون بی نظیر است: به عنوان مثال، هیچ کس در جلسات داخلی سخنرانی نمی کند. درعوض، کارمندان باید یک مقاله شش صفحه ای را برای توضیح ایده های خود بنویسند، که همه شرکت کنندگان در جلسه، از جمله خود بیزوس، باید در سکوت کامل بخوانند. کاری که می تواند تا ۳۰ دقیقه ادامه داشته باشد. بیزوس معتقد است که کارکنان وی به همین دلیل مجبورند اندیشه های خود را به طور انتقادی تامل کنند و این به آنها کمک می کند تا ایده ها را با اقناع بیشتری ارائه کنند.

یکی دیگر از عجایب آمازون، قانون دو پیتزا است. هیچ تیمی در این شرکت نباید عضو زیادی داشته باشد که با دو پیتزا تغذیه نشود. بیزوس جلسات گروه های بزرگ را غیرمولد می داند، به همین دلیل کل شرکت در واحدهای خودمختار با کمتر از ده کارمند در هر واحد سازماندهی می شود. و این گروه ها برای منابع با یکدیگر رقابت می کنند.

ظاهراً از بیزوس شنیده شده بود که می گفت، “ارتباط وحشتناک است!” او یک سازمان غیرمتمرکز را می خواهد که در آن گروه های کوچک به جای هدر دادن وقت در جلسات طوفان مغزی با شرکت کنندگان زیادی، می توانند ایده های نوآورانه ای ایجاد کنند. او معتقد است چابکی اصلی ترین مزیت گروه های کوچک است. آنها می توانند ایده ها را با سرعت بیشتری پیاده سازی کنند تا سریعتر به جایی برسند که به آن تعلق دارند و این به نفع مشتری است.

بخش عمده جلسات آمازون به شدت داده محور است: همه کارکنان باید استدلال ها و پایان نامه های خود را با داده های سخت اثبات کنند. به عبارت دیگر، این جلسات حول محور حکایات مشتری نمی چرخند، بلکه ورق های بزرگ اکسل هستند که حاوی شاخص های کلیدی عملکرد مربوط به کل شرکت هستند. همه چیز با استفاده از اعداد ارزیابی می شود، از رفتار مشتری گرفته تا اثربخشی اقدامات بازاریابی.

جف بزوس- بیزبوک- فروشگاه همه چیز

اتفاقات غیر منتظره در فروشگاه همه چیز

هنگامی که بیزوس موفق شد آمازون را به عنوان یک خرده فروش آنلاین کتاب تأسیس کند، شروع به فروش موسیقی، فیلم، دستگاه های الکترونیکی و اسباب بازی ها کرد. وی سپس به اشخاص ثالث فرصتی داد که کالاهای خود را اعم از جدید و مورد استفاده و جدید را در آمازون بفروشند. سرانجام، به لطف کیندل، آمازون همچنین به یک شخصیت اصلی در دنیای کتاب های الکترونیکی تبدیل شد.

آنچه اکثر مردم نمی دانند این است که آمازون تعدادی سرویس اضافی مانند سرویس رایانش ابری Amazon Web Services (AWS) ارائه می دهد، که آمازون را از یک شرکت کاملاً تجاری به ترکیبی از فروشگاه و یک شرکت فناوری تبدیل کرده است. بسیاری از مشاغل، دولت ایالات متحده، ناسا و سیا از طریق AWS فضای ذخیره سازی و قدرت محاسباتی را خریداری می کنند. این سرویس ستون فقرات بسیاری از راه اندازی های آنلاین است و سرورهایی را برای شرکت هایی مانند اینستاگرام و نتفلیکس فراهم می کند.

آمازون همچنین تصویر خود را با AWS تغییر داد: به طور ناگهانی، مشتریان آن فقط خوانندگان مشتاق نبودند بلکه توسعه دهندگان تازه کار نیز برای حل برخی از هیجان انگیزترین مشکلات در جهان، فضایی با ارزش ترابایت خریداری می کردند.

کیندل همچنین بر توانایی آمازون در تشخیص مداوم و برآورده کردن نیازهای جدید مشتری تأکید می کند. بیزوس خیلی زود فهمید که مشتریانش برای خواندن کتاب های الکترونیکی، که به مرور زمان محبوب تر می شوند، به خواننده الکترونیکی نیاز دارند.

آمازون روی این مسئله کار کرد و کیندل را توسعه داد. در نوامبر ۲۰۰۷، اولین نسل از کیندل راه اندازی شد و در مدت شش ساعت آنها را فروخت (و به مدت ۵ ماه فروش آن را ادامه داد). کیندل امروزه نیز همچنان پرفروش است. در سال ۲۰۱۱، آمازون گزارش داد که بیش از یک میلیون دستگاه فروخته است و این کار را هر هفته انجام داده بود.

برد استون؛ نویسنده فروشگاه همه چیز

برد استون در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه کلمبیا فارغ التحصیل شد و اصالتاً اهل کلیولند است. او در سال ۲۰۱۳، کتاب فروشگاه همه چیز: داستان جف بیزوس و عصر آمازون را منتشر کرد. این کتاب، پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال بود که به ۲۶ زبان ترجمه شد و برنده جایزه کتاب سال مالی Financial Times / Goldman Sachs of the Year شد.

برد ویراستار ارشد اجرایی فناوری در بلومبرگ نیوز است، جایی که وی بر تیمی متشکل از ۵۰ گزارشگر و سردبیر نظارت دارد که شرکت های پیشرفته، استارتاپ ها را در سراسر جهان تحت پوشش خود دارد. در طی چند سال گذشته، او به عنوان نویسنده ای برای Bloomberg Business week، نویسنده شرکت هایی مانند اپل، گوگل، آمازون، یاهو، توییتر و فیس بوک است.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب فروشگاه همه چیز یا دیگر کتاب های بیزبوک مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/bizbooks...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52