سبد خرید

بررسی کتاب قبایل | ست گادین

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

خرید کتاب قبایل

کتاب قبایل نوشته ی ست گادین توسط نشر آموخته با ترجمه امیر انصاری در ۱۲۷ صفحه منتشر شده است. در این کتاب به صورت گام به گام ست گادین موضوعاتی را مطرح می کند که چرا قبایل در آینده رو به رشد هستند و به طور بالقوه می توانند جهان را تغییر دهند. چگونه رهبر بزرگی بر قبیله خودتان باشید. همچنین توضیح می دهد که هر کسی می تواند یک قبیله را تشکیل دهد و رهبری کند.

تمام کسانی که در حوزه بازاریابی و کسب و کار مطالعه دارند،کتاب قبایل را با قلم ست گادین دوست داشتنی می شناسند. قبلا هم در این بخش کتاب هایی از او را انتخاب و بررسی کردیم. از جمله گاو بنفش و همه بازاریاب ها دروغگو هستند.

ست گادین حتی در انتخاب نام کتاب هایش نیز خوش سلیقه است و این تمایز نوع نگاه او را به مسایل به روشنی بیان می کند. او در کتاب زیبای قبایل نشان می دهد که چرا مارک های موفق امروزی، برای رشد و حمایت از ایده ها و محصولات خود، نیاز به ایجاد قبایلی در رابطه با علت خود دارند.

او توضیح می دهد که چرا تلاش برای رسیدن به هدف، مانند بسیاری از شرکت های بزرگ که هنوز سعی در انجام آن دارند، فقط منجر به میانه روی و عدم احساس شدید به ایده یا مارک شما می شود.

در این بررسی کتاب به صورت گام به گام ست گادین سوالاتی را مطرح می کند که چرا قبایل در آینده رو به رشد هستند و به طور بالقوه می توانند جهان را تغییر دهند؟ چگونه رهبر بزرگی بر قبیله خودتان باشید؟ همچنین توضیح می دهد که هر کسی می تواند یک قبیله را تشکیل دهد و رهبری کند. همینطور چگونگی استفاده از این نیروی قدرتمند برای تغییر وضع موجود و ایجاد آینده جدید را شرح می دهد.

 

قبایل-بیزبوک-ست گادین

در کتاب قبایل می خوانیم:

۱- عضو قبیله

میلیون ها سال است که مردم بخشی از قبایل بوده اند. این گروه ها می تواند به دلایل مذهبی، قومی و سیاسی ایجاد شده باشند، انسان ها باید به یک گروه بزرگتر از خودشان تعلق داشته باشند. در واقع، قبایل در همه جا وجود دارند. و چه شما آن را بشناسید یا نه، شما همیشه عضو حداقل یکی از آنها هستید. به عنوان یک کارمند شرکت، عضو جامعه مذهبی خود یا یک طرفدار گروه موسیقی مورد علاقه خود. اما در واقع یک قبیله چیست؟

همه قبایل سه جزء دارند: یک گروه از مردم، یک علت مشترک و حداقل یک رهبر که قبیله را نمایندگی و سازمان می دهد.

مثلاً ویکی پدیا را در نظر بگیرید. بخش عمده ای از کار وب سایت توسط گروهی در حدود ۵،۰۰۰ مشارکت کننده و ویراستار انجام می شود. همه آنها با هم کار می کنند تا پی به ایده جیمی ولز ببریم، بنیانگذار ویکی پدیا را بشناسیم. یک دیدگاه از اطلاعات آزادانه در دسترس و ایجاد شده توسط جامعه.

با این حال، مهمترین ویژگی در اینجا دلیل مشترک است. علت مشترکی که باعث بوجود آمدن قبیله می شود و اعضای آن ارزش ها و ایده های قبیله را برای خودشان درونی می کنند. علت ایجاد یک قبیله – خواه آرزو داشته باشد و یا مقاومت در برابر تغییر، می تواند هر چیزی باشد. از ایجاد عدالت محیط زیست ، یک کارزار سیاسی یا گروهی از علاقه مندان به اپل باشد که به برتری لوازم الکترونیکی مصرفی محبوب خود اعتقاد دارند.

قبایل همیشه با ما بوده اند، اما با تکنولوژی امروز، تعداد قبایل در حال انفجار است.

این امر عمدتا به دلیل اینترنت است. قبایل قبلاً محلی بودند، اما اکنون با دسترسی به اینترنت و به ویژه رسانه های اجتماعی، جغرافیا دیگر مانعی برای رشد قبیله ها نیست. و به لطف رسانه های اجتماعی، نفوذ یک قبیله دیگر ارتباط مستقیمی با اندازه آن ندارد، بلکه به علت ایستادگی و به نحوه استفاده از فناوری های ارتباطی، ارتباط دارد. اما براستی چرا؟

زیرا امروز، رشد پایدار واقعی از افرادی ناشی می شود که واقعاً عاشق آرمان شما هستند. از ارزشهای شما دفاع می کنند و طبل رسانه های اجتماعی را برای شما به صدا در می آورند.

۲- جلب رضایت همگان اشتباهی محض

در گذشته روال بازاریابی این بود که تا حد امکان به محصولات تولید شده بپردازد. اما زمان تغییر کرده، بسیاری از شرکت ها در گذشته گیر کرده اند و هنوز هم بر روی توسعه محصولات برای توده مردم تمرکز دارند، استراتژی که می تواند منجر به عواقب فاجعه آمیز شود.

به عنوان مثال، نوکیا در گذشته موفق ترین شرکت تلفن همراه در جهان بود. اما وقتی تلفن های هوشمند ظهور کردند، آنها جایگاهشان را از دست دادند و هنوز نتوانسته اند آن را بدست آورند. اندکی قبل از رونق گرفتن بازار تلفن های هوشمند، هیچ شرکت خاصی از مزیت تکنولوژیکی برخوردار نبود. پس اشتباه نوکیا در چه چیزی بود؟

نوکیا به مدل قدیمی خود چسبیده است، این برند روی نحوه تولید ارزانترین تلفن های همراهی که همه دوست دارند کار کرده است. مشکل ایجاد محصولی که همه را خوشحال کند این است که تقریباً در هر زمان، به محصولی متوسط ​​تبدیل می شود که مردم از آن استفاده می کنند، اما عاشق آن نمی شوند.

در مقابل، اپل تصمیم گرفت تا نوع جدیدی از تلفن را تولید کند که تقریباً هیچ کس در ابتدا دوست نداشت، اما کم کم تعداد بسیار کمی آن را واقعا دوست داشتند و وقتی مردم چیزی را دوست دارند، به دوستان خود می گویند. و آن زمان است که به زودی یک قبیله جدید متولد می شود.

اپل حق داشت محصولی خارق العاده بسازد، زیرا قبایل در مورد دلایل متوسطی شکل نمی گیرند.

یک برند قدرتمند نیاز به داشتن یک داستان شخصی، منحصر به فرد و معنی دار دارد که افراد بتوانند آن را شناسایی کنند. علاوه بر این، باید فریاد تازگی سر دهد و به مردم این امکان را بدهد که مستقیماً در این پویش شرکت کنند. برای درک بهتر می توانید کتاب هر برند یک قصه است اثر دانلد میلر را بخوانید.

 

ست گادین- بیزبوک

۳- فناوری های نوین و تشکیل قبایل جدید

این فیلم های یوتیوب ویروسی یا جدیدترین ایده های وبلاگ نویسان با نفوذ را دیدیه اید؟ رسیدن به مردم هرگز تا این اندازه آسان، ارزان و سریع نبوده است. خوب این به چه معنا است؟ شما نیز می توانید با تشکیل یک قبیله جدید رهبر شوید و به مردم برسید.

اولین چیزی که باید بدانید این است که بتوانید با افراد در مورد علت مشترک خود بشدت ارتباط برقرار کنید. این بدان معنی است که ارتباطات فقط نمی تواند عمودی باشد – بین شما (رهبر) و اعضای قبیله – از همه مهمتر، بین اعضای قبیله باید افقی باشد.

با تکنولوژی امروزی، شما همه چیز را برای تسهیل ارتباطات عمودی و افقی در اختیار دارید. وب سایت ها ، وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهند نه تنها علت خود را گسترش دهید، بلکه اتاق و ابزارهایی را برای قبیله خود برای برقراری ارتباط، اشتراک گذاری ایده ها و سازماندهی فراهم کنید.

به عنوان مثال وب سایت CrossFit.com را در نظر بگیرید که متعصبان تناسب اندام می توانند برنامه های تناسب اندام، دانش و آموزش های دیگر را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و به تبادل نظر بپردازند.

دوره های صدور گواهینامه CrossFit در سراسر ایالات متحده هفته ها و ماه هاست که به فروش می رسد و مربیان بیشتر و بیشتری برای حمایت از تقاضای فزاینده قبیله CrossFit سالن های ورزشی را باز می کنند.و همه با یک وب سایت مرکزی هماهنگ هستند. این کار Greg Glassman است که با عنوان “مربی” شناخته می شود.

او فهمید که چگونه با گفتن داستانهای تناسب اندام خود، رهبری یک قبیله را عهده دار شود و آن را هدایت کند و به افراد این امکان را بدهد که از طریق وب سایت خود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

۴- دلیل معنی دار و اراده رهبری

آیا تاکنون فکر کرده اید که چند نفر جنبش را تشکیل می دهند؟ پاسخ در حدود ۱۰۰۰ است: این مقدار افراد واقعی است که برای ادامه حرکت گروهی به آن ها نیاز دارید. اما چگونه می توانید بسیاری از افراد را مجبور به پیگیری علت خود کنید؟

شما باید به چیزی بپردازید که مردم قلباً مشتاق آن هستند.

ایجاد جنبش به معنای سازماندهی آرزوی موجود است به گونه ای که اعضای قبیله بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند و جنبشی تحت رهبری شما تشکیل دهند. همانطور که بیل بردل، سناتور پیشین ایالات متحده، آن را تعریف می کند، یک جنبش شامل سه عنصر است: روایتی که داستان آینده ای را که می خواهید در آن بسازید، بازگو می کند. ارتباط بین رهبر و قبیله و میان اعضای قبیله. و کاری که باید انجام شود – هر چه تعداد محدودیت ها کمتر باشد ، نتیجه پایدارتر است.

اما خیلی اوقات رهبران بالقوه درک نمی کنند که یک جنبش نمی تواند درباره پول باشد. اگر هدف شما موفقیت است، در مورد چیزی که ارزش صحبت کردن دارد، به یک داستان معنادار نیاز دارید.

غالباً، سازمان ها فقط کاری را برای انجام دادن ارائه می دهند و هیچ چیز در مورد آن ضروری نیست. بنابراین برای ایجاد یک جنبش چه چیزی لازم است؟ هر جنبشی به یک رهبر نیاز دارد تا مردم را به درون جامعه ای هدایت کند و سازمان دهد که از قبل می داند چه کار صحیحی انجام می شود.

راز ایجاد یک قبیله چیست؟ داستانی را به افرادی بگویید که می خواهند آن را بشنوند. به آنها کمک کنید تا به عنوان یک قبیله در ارتباط باشند. حرکت را رهبری کنید و در آخر، تغییر ایجاد کنید.

راز ایجاد یک قبیله چیست؟ داستانی را به افرادی بگویید که می خواهند آن را بشنوند. به آنها کمک کنید تا به عنوان یک قبیله در ارتباط باشند. حرکت را رهبری کنید. و در آخر ، تغییر ایجاد کنید.

 

بیزبوک-ست گادین-قبایل

۵- پایه های قبیله

قبیله بزرگتر قبیله ای بهتر است، درست است؟ برای اکثر رهبران، این حرف درستی است…اما آنها در اشتباه هستند.

حداقل در ابتدا، بزرگترین مزیت یک قبیله، اندازه آن نیست، بلکه چندین اتصال بین اعضا، رهبر و جهان خارج است. در حقیقت، یک قبیله چهار جهت مختلف ارتباطی دارد: رهبر تا قبیله، قبیله به رهبر، اعضای قبیله به یکدیگر و عضو قبیله به شخص خارج. بازاریابی عادی در مقایسه با ارتباطات معمولاً فقط در یک جهت فرق می کند: شرکت به بازار.

مهمترین این جهت ها ارتباط بین اعضا است و این جایی است که محکم کردن یک قبیله مطرح می شود. محکم کردن یک قبیله به معنای نزدیک کردن اعضا از طریق تسهیل در برقراری ارتباط و سفت کردن پیوندهای مشترک آنها است. شما می توانید این کار را با تبدیل یک علاقه مشترک به یک هدف پرشور انجام دهید. یا می توانید قدرت خودی ها و افراد خارجی را مهار کنید.

برای ایجاد احساس انسجام، شما باید فرهنگ خودی را توسعه دهید که به ناچار دیگران را محروم می کند. این امر به قبیله اجازه می دهد تا خود را از قبایل دیگر متمایز کند و حس قوی تری از شناسایی داخلی ایجاد کند.

به عنوان مثال، با وسواس خود رازداری، استیو جابز اپل به طور انفعالی یکسری سایت های شایعه ایجاد کرد که طرفداران اپل درباره محصولات جدید گمانه زنی کردند. این سایت ها به جمع طرفداران اپل کمک کرده و سطح تعلیق و کنجکاوی در مورد محصولات جدید را بالاتر از سایر شرکت ها قرار داده اند. بنابراین به یاد داشته باشید، وظیفه اصلی شما به عنوان یک رهبر، سازماندهی و تقویت قبیله خود است. اما چه چیز دیگری یک رهبر قبیله خوب را ایجاد می کند؟

پیام اصلی

در اطراف ما، قبایلی وجود دارند که آرزوی رهبری را دارند. و امروز، به لطف قدرت اینترنت، هر کسی می تواند قدم بردارد و رهبر یک قبیله شود، رهبرانی که ما به شدت نیاز به راهنمایی جهان و قبایل آن ها داریم تا به آینده ای بهتر برسیم.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

 

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب قبایل نوشته ست گادین مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/bizbooks...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52