سبد خرید

بررسی کتاب مدیر یک دقیقه ایی | کنت بلانچارد و اسپنسر جانسون

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

تقریباً هرکسی تجربه داشتن یک رئیس وحشتناک را داشته است: کسی که نباید مسئولیت شی کوچکی را عهده دار باشد چه رسد به مردم! اما دلیلی وجود دارد که یافتن مدیران خوب آنچنان سخت می شود. مدیریت آسان کارکنان به راحتی امکان پذیر نیست، اگر این مدیریت رضایت بخش باشد، هنوز مدیران می توانند نتایج عالی به دست آورند. از این گذشته، مدیران معمولاً درگیر کار هستند، به همین دلیل به ابزارهای سریع و کارآمد برای مدیریت و ایجاد انگیزه در کارمندان نیاز دارند. این جایی است که مفهومی با نام مدیر یک دقیقه ایی مطرح می شود.

مدیریت یک دقیقه ایی یک روش مدیریتی است که تعامل صرف یک دقیقه با کارمندان می تواند آنها را هم خوشحال و هم تولید را افزایش دهد.

بیزبوک--مدیر یک دقیقه ایی

توسعه کارمندان و ارائه عملکرد بهتر

اگر کار یک مدیر رابه اجزای کوچک تری تقسیم کنید، حال می گویید که او دقیقا کیست؟ کنترل گر مالی یک شرکت؟ مدیر توسعه محصولات جدید؟ یا مدیر فروش کالا؟

در واقع، پاسخ در عنوان شغل نهفته است: وظیفه اصلی یک مدیر، مدیریت کارمندان شرکت است. هدف شرکت ارائه نتایج مالی خوب است، اما این ارقام کاملاً به تلاش کارمندان بستگی دارد. کیفیت کار آنها اصلی ترین عامل ایجاد و فروش محصولات باکیفیت و در نتیجه موفقیت شرکت می باشد.

خرید کتاب مدیر یک دقیقه ای

کتاب مدیر یک دقیقه ای نوشته ی کنت بلانچارد، رابرت لابر و اسپنسر جانسون توسط نشر دایره منتشر شده است. نویسندگان این کتاب با تکیه بر علوم رفتاری مشخص می کنند که انسان ها چگونه می توانند با بهترین وجه شان با یکدیگر تعامل داشته و همکاری موفقیت آمیزی داشته باشند.

این امر باعث می شود تا کارکنان به اساسی ترین سرمایه ای که یک شرکت می تواند در اختیار داشته باشد تبدیل شوند، بنابراین مدیران باید به حداکثر رساندن توان پتانسیل کارمندان خود توجه کنند. متأسفانه، به نظر نمی رسد که این اتفاق بیفتد: حتی اگر شرکت ها معمولاً تا ۷۰ درصد بودجه خود را برای حقوق و دستمزد هزینه کنند، اکثر آنها حتی یک درصد برای آموزش کارمندان خود سرمایه گذاری نمی کنند و این نشان از عدم درک اساسی دارد.

اکثر مدیران ارتباط بین کارمندان و نتایج مالی را درک نمی کنند، به همین دلیل تمایل دارند که در دو جبهه قرار گیرند:

اول، مدیرانی وجود دارند که به سلامتی کارکنان خود بسیار اهمیت می دهند و ناخواسته عملکرد شرکت را فدا می کنند تا آنها را راضی نگه دارند. این مدیران هرگز جرات نمی کنند به یک کارمند بگویند که او کاری اشتباه انجام داده است، و ترجیح می دهند تقریباً تمام کارها را خودشان انجام دهند. در طولانی مدت، این به یک فاجعه ختم می شود.

دوم، مدیران خشن تری وجود دارند که فقط به عملکردی که شرکت ارائه می دهد اهمیت می دهند و حتی مایل اند که هرگونه نگرشی را برای کارکنان خود برای بهبود آن قائل شوند. این مدیران دائماً به کارمندان خود می گویند که آنها به اندازه کافی کار نمی کنند و نیاز به پیشرفت دارند و این انگیزه آنها را به هم می زند.

مطمئناً شما واقعاً می خواهید در سطح دیگری از این دسته بندی باشید، جایی که کارمندان شما از کار کردن برای شما احساس خوبی دارند، اما همچنین نتایج باکیفیتی را ارائه می دهند. پس چگونه می توانید به آنجا برسید؟ با صرف فقط یک دقیقه برای مدیریت کارمندان خود! در ادامه کتاب مدیر یک دقیقه ایی به شما می گوید که چطور می توان این کار را انجام داد، و چگونه این کارآیی شرکت را افزایش می دهد و باعث صرفه جویی در وقت تان می شود.

تعیین اهداف کارمندان در یک دقیقه

در یک دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید؟ شاید یک لیوان آب بنوشید؟ یا با کسی تماس بگیرید و یک پیام صوتی مختصر برای آنها بگذارید؟ اما مطمئنا خیلی بیشتر از این، درست است؟ اینجاست که مدیر یک دقیقه ایی وارد می شود.

در حقیقت، مدیرانی که می دانند زمان خود را چگونه حفظ کنند می توانند در ۶۰ ثانیه به موفقیتهای زیادی برسند. چطور؟ با تعیین اهداف یک دقیقه ای – اهداف خاص برای یک کارمند، در معیارهای عملکردی قابل اندازه گیری که در یک برگه کاغذ واحد قرار دارند، بیان شده است.

شما و کارمند خود در مورد اهداف کارمند به توافق خواهید رسید که هر یک از آنها به شکل بسیار مختصر و خلاصه نوشته می شوند: ۲۵۰ کلمه یا کمتر. به این ترتیب هدف فقط در یک دقیقه قابل خواندن است، و شما و کارمندان هم نسخه های خود را برای مراجعه آسان حفظ می کنید.

به عنوان مثال، بیایید بگوییم که می خواهید یک نفر از کارمندان را برای فروش خود تعیین کنید. می توانید بگویید که برای سه ماه آینده، هدف کارمندان افزایش فروش پنج درصد است. این یک هدف آسان برای نظارت است.

چرا این اهداف کار می کنند؟ زیرا آنها به مردم انگیزه می دهند.

در بیشتر شرکت ها، کارمندان واقعاً مجموعه مشخصی از مسئولیت ها را ندارند، بنابراین تنها راهی که می توانند عملکرد خودشان را ارزیابی کنند از طریق بازخورد مدیرشان است. و این بازخورد اغلب منفی است، زیرا مدیران تمایل دارند روی اشتباهات تمرکز کنند.

اما با یک دقیقه هدف، کارکنان اهداف مشخصی را برای تلاش دارند و می توانند بر خودشان نظارت کنند که کارشان را چگونه انجام دهند. این باعث افزایش انگیزه آنها می شود. به همین دلیل شما باید به قانون تعیین هدف ۸۰-۲۰ پایبند باشید. حدود ۸۰ درصد کارهای یک کارمند فقط ۲۰ درصد از اهداف او را تحقق می دهد، بنابراین شما فقط باید آن ۲۰ درصد اهداف را تعریف کنید، یعنی حداکثر سه تا شش دستاورد مشخص…

بازخورد مثبت به کارمندان برای کارهای عالی

در اکثر شرکت ها، کارمندان فقط بازخورد منفی می گیرند زیرا مدیران آنها فقط متوجه می شوند که چه اشتباهی انجام می شود. این ناامید کننده است و انگیزه کارمندان را کم می کند، زیرا احساس می کنند هرگز نمی توانند مدیر خود را خوشحال کنند.

برای جلوگیری از این امر، باید به این دلیل عادت کنید که یک دقیقه تمجید کنید و در آنجا رضایت خود را از کاری که کارمند انجام داده است ابراز کنید. برای تأثیرگذاری، این ستایش باید خاص باشد و درست پس از عملی که آن را ضمانت کرد، بیاید.

به عنوان مثال، ممکن است چیزی مثل این را بگویید، “جانی، شما دیروز در ارائه آن عالی عمل کردید، بسیار جالب بود! این باعث شد من واقعاً احساس غرور کنم! ” حتی ممکن است بخواهید ستایش خود را با یک ژست جسمی مانند یک تکه در پشت، همراه کنید، اما البته این به وضعیت و کارمند بستگی دارد.

ستایش یک دقیقه ای به کارمندان نشان می دهد که از آنها قدردانی می شود، و همچنین نشان دهنده سطح توقعی است که از آنها دارید. این امر به ویژه در مورد استخدامهای اخیر بسیار مهم است، به همین دلیل مدیران باید واقعاً سعی کنند در هفته های اول خود با شما چیزی را تحسین برانگیز در کار خود پیدا کنند.

با این حال برای شما مهم است که از قبل به کارمندان بگویید که شما کار آنها را مرور خواهید کرد، به طوری که آنها احساس نکنند شما به کار آنها جاسوسی کرده اید. پس چرا ستایش یک دقیقه ای بسیار مؤثر است؟

کارمندان می بینند که کسی به کارهای خود اهمیت می دهد و این باعث می شود دفعه بعد حتی سخت تر تلاش کنند. این از نظر مفهومی شبیه به شیوه ای است که نهنگ های قاتل برای پرش از آب در پارک های دریایی دارند: آنها برای اولین بار به خاطر انجام کار ساده، مانند شنا کردن بر روی طنابی که در استخر شنا می کند، پاداش می گیرند. سپس طناب به تدریج بالاتر می رود تا زمانی که نهنگ ها برای بدست آوردن پاداش خود را از آن پرت می کنند.

اما اگر از ابتدا طناب بالای آب قرار داده شده بود، نهنگ هرگز از روی آن نمی پرید. برای رسیدن به انگیزه های خود برای پرش به سطح، به دستاوردهای کوچک – یک دقیقه ستایش – نیاز داشت. در مورد مردم هم همینطور است.

نشان دادن نارضایتی از کارمندان

در کتاب مدیر یک دقیقه ایی گفتیم که همانطور که فقط یک دقیقه تمجید از کسی طول می کشد، بیش از یک دقیقه نیز طول نمی کشد تا آنها را برای یک اشتباه توبیخ کنید. بنابراین وقتی با کارمندان باتجربه تر برخورد می کنید، از استفاده از یک توبیخ یک دقیقه ای نترسید. این کارمندان فصلی در حال حاضر می توانند اهداف یک دقیقه ای و ستایش را تفسیر کنند، بنابراین آنها می دانند که چه چیزی از آنها انتظار می رود و آیا آنها به خوبی انجام می دهند. اما وقتی آنها اشتباه می کنند یا در کار خود عقب مانده اند، باید یک دقیقه آن ها را توبیخ کنید تا نارضایتی خود را منتقل کنید.

مشابه ستایش یک دقیقه ای، توبیخ یک دقیقه باید درست بعد از اشتباه یا سوء رفتار پیش بیاید و باید دقیقاً توضیح دهد که چه اشتباهی رخ داده است و چگونه باعث می شود شما را به عنوان مدیر احساس کنید. با این حال، پس از توبیخ، هیچ گونه اعتقادی یا احساس سختی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل است که شما باید کمی ستایش کنید تا اطمینان حاصل شود که کارمند می داند اگرچه رفتار آنها غیرقابل قبول بود، اما همچنان ارزشمند هستند.

به عنوان مثال، ممکن است چیزی مثل “جانی” بگویید، که در اوج فروش ناپایدار بود. من واقعاً از شما ناامیدم اما شما هنوز هم یک کارمند بسیار با ارزش هستید، بنابراین کارهای خوب خود را در مورد سایر پروژه های خود ادامه دهید. “

اگر پیش از این به کارمندان گفته باشید که قصد دارید کار آنها را مرور کنید، مجدداً به شما کمک می کند تا از احساسات سخت جلوگیری کنید. پس چرا توبیخ یک دقیقه ای اینقدر مؤثر است؟ زیرا کارمندان احساس می کنند که با اشتباهاتشان برخورد منصفانه ای صورت می گیرد.

برای یک مدیر یک دقیقه ایی، این توبیخ درست بعد از اشتباه صورت می گیرد، این بدان معناست که هیچ یک از طرفها این فرصت را ندارند که خصومت را فروکش کنند. در عوض، همه چیز از طریق صحبت حل می شود.

دوم، معیار تمجید موجود در یک توبیخ یک دقیقه ای، به کارمند یادآوری می کند که ارزش خود را دارد، بنابراین انگیزه آنها را حفظ می کند. این مشابه مداخله خانوادگی برای یک فرد الکلی است: شرکت کنندگان در این مداخله فقط الکلی را برای خراب کردن زندگی خود محروم نمی کنند، بلکه تأکید می کنند که او به عنوان یک فرد مورد علاقه و مراقبت قرار می گیرد.

بررسی کتاب مدیر یک دقیقه ایی

نویسندگان مدیر یک دقیقه ایی

کنت هارتلی بلانچارد (متولد ۶ مه ۱۹۳۹) نویسنده آمریکایی است. او فعالیت گسترده ایی در زمینه نویسندگی دارد بطوریکه بیش از ۶۰ کتاب منتشر کرده است. یکی از موفق ترین کتاب های وی با عنوان مدیر یک دقیقه ایی است که بیش از ۱۳ میلیون نسخه فروش داشته و به زبان های زیادی ترجمه شده است.

بلانچارد همچنین مدیر ارشد معنوی شرکتهای کن بلانچارد، یک شرکت بین المللی آموزش و مشاوره مدیریت است که وی و همسرش، مارجوری بلانچارد، در سال ۱۹۷۹ در سن دیگو، کالیفرنیا بنیانگذاری کردند. بلانچارد به این نقل قول معروف است “هیچکدام از ما به اندازه همه ما باهوش نیست”.
بلانچارد مدرک لیسانس دولت و فلسفه را در سال ۱۹۶۱ در دانشگاه کرنل، مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی و مشاوره در دانشگاه Colgate در سال ۱۹۶۳ و درجه دکترای مدیریت و رهبری آموزش و پرورش در دانشگاه کرنل را در سال ۱۹۶۷ به پایان رساند.

اسپنسر جانسون، یکی از محبوب ترین نویسندگان در جهان است. وی به میلیونها خواننده کمک کرده است که با استفاده از حقایق ساده که منجر به تحقق و موفقیت در محل کار و خانه می شوند، درک کنند که چگونه می توانند از زندگی بهتری برخوردار شوند. دکتر جانسون اغلب به بهترین مواردی که در گرفتن موضوعات پیچیده و ارائه راه حل های ساده کار می کند، گفته می شود.

او نویسنده کتاب های پرفروش بیشماری در نیویورک تایمز از جمله کتاب پر فروش چه کسی پنیر من را جابجا کرد؟ است، همینطور به همراه کنت بلانچارد کتاب مدیر یک دقیقه ایی را نوشت.

بعد از فارغ التحصیلی با لیسانس روانشناسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دکتر جانسون مدرک دکترای خود را از کالج رویال جراحان در ایرلند دریافت کرد و کارآموزی پزشکی را در کلینیک مایو و دانشکده پزشکی هاروارد به اتمام رساند.

کارهای او مورد توجه رسانه های اصلی از جمله CNN ،ABC ،​​NBC ،BBC ،Time ،New York Times ،USA Today، وال استریت ژورنال، فورچون، هفته تجارت، آسوشیتدپرس و یونایتد پرس قرار گرفته است. داستان های دکتر اسپنسر جانسون با حقایق ساده و بی انتها باعث تغییر کار و زندگی میلیون ها خواننده در سراسر جهان شده است.

 

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب مدیر یک دقیقه ایی یا دیگر کتاب های بیزبوک مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/bizbooks...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35