سبد خرید

بررسی کتاب مینیمالیسم دیجیتال | کال نیوپورت

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

دور از انتظار نیست که در سال هایی نه چندان دور سبک زندگی اکثریت افراد به سمت و سوی مینیمالیسم دیجیتال سوق داده شود، زیرا مردم در نهایت شروع به عقب نشینی علیه رسانه های اجتماعی کرده و تشخیص می دهند که این فن آوری ها ممکن است آسیب های بیشتری به جای موثر بودن وارد کنند.

 در واقع، یک نتیجه ثابت از تحقیقات، چشم ما را به سمت بسیاری از اثرات منفی مربوط به رسانه های اجتماعی و تلفن های هوشمند باز کرده است. در این کتاب کال نیوپورت آزمایش خود را روی ۱۶۰۰ داوطلب انجام داده است که ماحصل این مطالعه، مینیمالیسم دیجیتال است.

راهی برای عقب نشینی از هجوم حواس پرتی دیجیتالی و یافتن روشی برای زندگی رضایت بخش تر و سودمندتر.

بیزبوک-مینیمالیسم دیجیتال--

ابزارهای اعتیاد آور و خطرناک

در سال ۲۰۱۶، مجله نیویورک تایمز مقاله ای از نویسنده محبوب اندرو سالیوان در ۷۰۰۰ کلمه منتشر کرد. نویسنده در این مقاله توضیح می دهد که چگونه حمله مداوم اخبار و تصاویر بالاخره او را “شکسته” کرد. اکنون فرصت خوبی است که شما با علائم چیزی که سالیوان در موردش می نویسد آشنا شوید.

 اصرار مداوم برای دور کردن تلفن های هوشمند در بررسی متون، ایمیل ها یا پیامهای رسانه های اجتماعی، قطعا احساس کسل کننده عجیبی خواهید داشت وقتی از آن رسانه دیجیتال استفاده نمی کنید. چگونه ما به اینجا رسیدیم؟

نکته مهمی که باید بدانیم این است که فناوری در مرکز این مشکل هرگز به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است. هنگامی که اولین گوشی هوشمند، آیفون، در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، استیو جابز دستگاه را به عنوان “بهترین iPod تاکنون” معرفی کرد. برقراری تماس تلفنی و همچنین گوش دادن به موسیقی یک روش بسیار جالب بود.

فیس بوک مثال دیگریست که به خوبی شناخته شده است. در سال ۲۰۰۴ این شبکه به عنوان یک منبع خبر هوشمندانه، راهی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک دوست، در نظر گرفته شده بود، نه منبع اصلی اخبار و حتی یک شبکه وقت گذرانی محبوب. برای اکثر دانشجویان دانشگاه در سال ۲۰۰۴، بازی استراتژی رایانه ای Snood به مراتب محبوب تر از فیس بوک بود.

بنابراین، هنگامی که مردم برای اولین بار آیفون و فیس بوک را وارد زندگی خود کردند، آنها نمی خواستند چیزی را ثبت نام کنند که هر روز ساعت ها در آن بگردند. این روی دیگر خطرناک و اعتیاد آور به فناوری، به لطف کار بسیار عمدی مهندسان رسانه های اجتماعی، چیزی است که بر ما دامن زده است. در یک قسمت در سال ۲۰۱۷ از نمایش گفتگوی HBO Real Time، بیل ماهر با اشاره به “مشاغل رسانه های اجتماعی” به عنوان دخانیات بزرگ جدید، فروش محصولاتی را طراحی کرد که تا حد ممکن اعتیاد آور باشد.

رسانه های اجتماعی-بیزبوک

 

در واقع، بسیاری از تاکتیک های مورد استفاده برای جلب توجه ما، از جمله راهی که برخی شرکت های فناوری از تمایل طبیعی بشر برای تأیید اجتماعی نیاز دارند، استفاده می کنند.

یکی از مهمترین تحولات در سال ۲۰۰۹ در فیس بوک اتفاق افتاد. وقتی شخصی چیزی ارسال می کرد، به یک تجربه عمیقاً تعاملی تبدیل شد. چند نفر از گروه دوستان من آنچه را که ارسال کردم دوست دارند؟ و این به مبنایی بر پایه یک درخواست اولیه برای کنترل ما تبدیل شد.

مینیمالیسم دیجیتال = کمتر یعنی بیشتر

 امیدواریم که از خود در برابر ذهن های درخشان سیلیکون ولی که مشتاق بهره برداری از آسیب پذیری ها هستند محافظت کنید، همه ما به یک دفاع قوی نیاز داریم. به همین دلیل کال نیوپورت سبک زندگی را پیشنهاد می کند که آن را مینیمالیسم دیجیتال می نامد.

افراد زیادی توصیه می کنند اصلاحات سریع مانند غیرفعال کردن اعلان ها در تلفن هوشمند خود را انجام دهند، اما نیوپورت به این تنظیمات کوچک اعتماد نمی کند تا در درازمدت تفاوت زیادی داشته باشد. از این گذشته، نویسنده مقاله ای از این قبیل گفته که، وی اعلان ها را در ۱۱۲ برنامه غیرفعال کرده است و این سؤال را ایجاد می کند، آیا شما در وهله اول به آن تعداد زیاد برنامه نیاز دارید؟

مینیمالیسم دیجیتال واقعی، با فلسفه افتخارآمیز که زندگی بهتر می تواند با کمترین ها حاصل شود مطرح شده است. این نام به طور هدفمند شبیه به سبک زندگی مینیمالیستی است که توسط افرادی مانند نویسنده ماری کوندو ترویج می شود، که فقط اجازه می دهند چیزهایی را در زندگی تان بگذارید که شادی را به ارمغان بیاورد.

 نیوپورت این روش را در برنامه ها و رسانه های دیجیتال مورد استفاده خود قرار می دهد، و این سوال را مطرح می کند که : آیا این وب سایت، برنامه یا خدمات واقعاً از آنچه من برای آن ارزش قائل هستم پشتیبانی می کند؟

مینیمالیسم دیجیتال قدم دیگری برای بهینه سازی این فناوری به شکلی برای به حداکثر رساندن ارزش و در عین حال کاهش زمان و انرژی شما بر می دارد.

بنابراین، اگر توییتر چیزی است که شغل شما به وضوح از آن سود می برد، می توانید با تنظیم قوانین هدفمند پیرامون آن، عاقلانه از آن استفاده کنید که به شما اجازه ورود دهد، آنچه را که باید انجام شود انجام دهید و خارج شوید.

تایلر یکی از ۱۶۰۰ نفری بود که برای آزمایش نویسنده با مینیمالیسم دیجیتال ثبت نام کرد. او با قطع ارتباط با دوستان، سرگرمی ها و شبکه های اجتماعی، به این آزمایش وارد شده بود. اما با رعایت اصول مینیمالیسم دیجیتال، او فهمید که مزایای رسانه های اجتماعی در مقایسه با زمانی که وی هزینه می کرد، در واقع اندک هستند.

تایلر حساب های رسانه های اجتماعی خود را بست و یک سال بعد، او هنوز هم با تغییر مینیمالیسم دیجیتالی در زندگی خود هیجان زده است. او بیشتر ورزش می کند، بیشتر کتاب می خواند، داوطلبانه می آموزد و موسیقی می سازد. او حتی با همه اینها، اوقات بیشتری برای گذراندن در کنار خانواده خود دارد و احساس تمرکز بیشتری در کار می کند. تایلر افرادی را می شناسد که می گویند نمی توانند از رسانه های اجتماعی خارج شوند، اما در این مرحله  او نمی تواند دلیلی برای ادامه استفاده از آن ببیند.

شاخص اقتصادی در مینیمالیسم دیجیتال

این اصل مربوط به اقتصاد جدید است که توسط هنری دیوید توراو ترویج شده است. اساساً، اقتصاد نوین در هنگام محاسبه چیزی که واقعاً ارزش دارد هزینه های زندگی را شامل می شود. به عنوان مثال، اگر می خواهید به جای پیاده روی، یک اتومبیل بخرید تا به شهر بروید، توراو به شما یادآوری می کند که قیمتی که برای ماشین پرداخت می کنید تنها هزینه آن نیست، بلکه زمان، استرس و تلاش شما برای بدست آوردن این امر است.

پول برای ایمن نگه داشتن ماشین و حتی بیمه آن. در پایان، هزینه ممکن است بسیار فراتر از اقدام سالم پیاده روی در شهر باشد. همین بررسی باید به همه رسانه های دیجیتالی ای که می خواهید وارد زندگی خود کنید نیز تعمیم داده شود. از خود بپرسید که واقعاً از چه چیزی سود می برید، هزینه، زمان و توجه شما چقدر است؟ آیا مطمئن هستید که نمی توانید یک کار مشابه را به روشی متفاوت انجام دهید؟

 

بیزبوک-مینیمالیسم

سم زدایی دیجیتالی؟

اگر اصول مینیمالیسم دیجیتالی خوب به نظر برسد، راه شروع این کار گذراندن سی روز بدون دستگاههای دیجیتالی است. مهم است بدانید که این یک دوره سم زدایی دیجیتال نیست زیرا یک سم زدایی دلالت بر این دارد که پس از آن به عادت های عادی خود باز خواهید گشت. این دوره در مورد متوقف کردن کارهایی است که شما انجام داده اید تا بتوانید راه جدیدی را برای پیشبرد در نظر بگیرید.

با این حساب، به مدت سی روز، حذف همه فن آوری غیر ضروری از زندگی خود را برنامه ریزی کنید. این به معنای هر چیزی است که شما به هیچ وجه لازم ندارید که به صورت روزانه با آن کارتان را ادامه دهید.

در ابتدا، ممکن است احساس کنید که چند عادت اعتیاد آور را که داشته اید کنار گذاشته اید، احساس آرامش کنید. اما بیشتر افراد در آزمایش ۱۶۰۰ نفره نیوپورت گزارش دادند که آنها نمی توانند به زودی تلفن های هوشمند خود یا هر برنامه ای را فراموش کنند.

هنگام شناسایی آنچه ضروری است و ضروری نیست، راحتی را برای ضرورت اشتباه نگیرید. اگر فیسبوک را کنار گذاشته اید ممکن است فکر کنید که به یک رابطه صدمه جبران ناپذیری وارد خواهید کرد. اما ممکن است دریابید که بدون رسانه های اجتماعی، با تماس گرفتن با شخص، ملاقات با آنها و صحبت بیشتر ، روابط را تقویت خواهید کرد.

وظیفه دیگر در این دوره بررسی درون و درک آنچه واقعاً برای شما مهم است. منافع شما در چیست؟ برای چه چیزهایی که در زندگی ارزش قائل هستید و از انجام آنها در خارج از شبکه جهانی لذت می برید؟ این مهم است زیرا گام بعدی در مورد یافتن چیزی است که خلاء ایجاد شده در غیاب رسانه های اجتماعی و فناوری جدید را پر کند.

پس از این سی روز، دوره بازآزمایی با دقت اندیشیدن آغاز می شود. این شامل سؤال از خودتان در مورد هر فناوری است که می خواهید زندگی خود را حفظ کنید. سؤال اول این است: آیا این فناوری از چیزی پشتیبانی می کند که من آن را عمیق ارزیابی می کنم؟ اگر چنین است، به سؤال دوم پاسخ دهید: حالا بهترین راه برای پشتیبانی از آن چیست؟

ممکن است اینستاگرام از ارزش برقراری ارتباط با خویشاوندان دور پشتیبانی کند، اما تماس با آنها در اسکایپ ممکن است روز نعطیل تان را، بسیار معنی دار کند.

اما اگر دو سؤال اول را پشت سر بگذارید، زمان آن است که سؤال نهایی مطرح شود: چگونه می توانم از این ابزار به شکلی استفاده کنم که منافع آن را به حداکثر برساند و مضراتی را که ایجاد می کند به حداقل برساند؟ یک مینیمالیست دیجیتال اگر از توییتر استفاده کنند، احتمالاً آن را از طریق تلفن خود استفاده نمی کنند. آنها هفته ای یک یا دو بار از آن استفاده می کنند و فقط افراد معناداری را دنبال می کنند که نمی توانند با آنها ارتباط برقرار کنند.

 

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

 

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب مینیمالیسم دیجیتال مقاله ایی نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...