سبد خرید

بررسی کتاب پرفروش باشگاه ۵ صبحی ها نوشته رابین شارما

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

کتاب باشگاه ۵ صبحی ها روایت شیوۀ زندگی افراد موفق و کارآفرینان ثروتمند می‌باشد و خواب را به عنوان یکی از مهمترین فاکتور ها در موفق شدن عنوان می‌کند. رابین شارما، نویسنده کتاب در مورد زود بیدار شدن از خواب میگوید “برای زود بیدار شدن از خواب، باید زود بخوابید.”

رابین شارما، رهبر افسانه‌ای و متخصص زبدۀ اجرایی، مفهوم باشگاه پنج صبحی‌ ها را  بیست سال پیش معرفی کرد، که مبتنی بر تحول برنامۀ روتین صبحگاهی بود که به مشتریانش کمک کرد تا بهره‌وری خود را افزایش دهند، سلامتی خود را به بهترین نحو تضمین کرده و آرامش خود را در این عصر پیچیده حفظ کنند.

حال، این کتاب متحول‌کننده که نویسنده‌اش آن را در یک دورۀ چهار ساله به نگارش در آورده‌است، به افراد این امکان را می‌دهد تا میزان بهره‌وری‌شان را افزایش داده و در زمینۀ کار، زندگی شخصی، سلامتی و روحیه به موفقیت‌های خارق‌العاده‌ای دست پیدا کنند. این داستان سرگرم‌کننده در مورد دو غریبه است که با یک سرمایه‌دار عجیب و غریب برخورد می‌کنند و این غریبه تبدیل به مربی مخفی آن‌ها می‌شود.

 باشگاه پنج صبحی‌ ها به شما یادآور می‌شود:

  • نوابغ بزرگ، غول‌های تجاری و خردمندترین انسان‌ها، چگونه صبح خود را برای رسیدن به دستاوردهای شگفت‌انگیزشان شروع می‌کنند.
  • با یک فرمول تقریباً شناخته‌شده و با بیدار کردن احساساتتان می‌توانید روز خود را با‌انگیزه، متمرکز و با سیلی از محرک‌های خوب آغاز کنید.
  • شما با خواندن آن به یک روش گام‌به‌گام برای حفظ آرام‌ترین ساعات روز (طلوع آفتاب) می‌رسید. بنابراین شما زمان کافی برای ورزش، تجدید قوا و رشد فردی خود دارید.
  • این کتاب یک روش علمی_عصبی ثابت شده‌ای ‌است که به بیدار‌شدن شما که اکثر مردم در خواب هستند کمک می‌کند، به شما زمان باارزش می‌دهد تا فکر کنید، خلاقیت خود را بیان کرده و به جای اینکه عجله کنید، روزتان را به آرامی شروع کنید.
  • این تکنیک‌های درونی مندرج در کتاب روشی برای دفاع از ذوق و استعدادهای طبیعی و رؤیاها در برابر حواس‌پرتی‌های دیجیتالی و سرگرمی‌های جزئی بوده و باعث می‌شوند تا شما از ثروت، تأثیرات و جذابیت‌های دنیا لذت ببرید.
  • باشگاه پنج صبحی‌ها بیانیه‌ای برای تسلط، کتابی برای افزایش بهره‌وری و شریکی برای زیبا زندگی کردن و کاری است که زندگی شما را متحول می‌کند؛ آن هم برای همیشه.

چگونه اکثر افراد موفق در جهان همه چیز را انجام می‌دهند

بیایید با آن روبرو شویم، همه ما مردم سحرخیزی نیستیم. امروزه هیچ چیزی لذت‌بخش‌تر از صبح زود بیدار شدن نیست، بنابراین زمان خود را صرف لذت بردن از روز، قبل از رفتن به محل کار شلوغ خود کنید. در نتیجه کل روز احساس پرانرژی‌بودن و نشاط می‌کنید.

با این حال، اغلب ما هرگز نمی‌توانیم آن را تجربه کنیم و بیشتر روزهای خود را در حجمی از تنبلی به خاطر دیر بیدار شدن سپری می‌کنیم.

در این کتاب راه‌حل‌های مختلفی ارائه شده که به شما کمک می‌کند زودتر بیدار شوید بدون اینکه با خودتان بجنگید، چگونه احساس انرژی کنید و چطور بیدار شوید و تا حد ممکن سازنده باشید.

چگونه اکثر افراد موفق در جهان همه چیز را انجام می‌دهند

به باشگاه ۵ صبحی ها بپیوندید

ساعت ۵ صبح، یک زمان جادویی برای بیدار شدن و شروع کردن روز شما است. شما به وضوح ذهنی دست خواهید یافت و به سادگی تمام کارها را انجام خواهید داد. هیچ گونه حواس‌پرتی از تلفن، رسانه‌های اجتماعی و یا حتی دوستان و خانواده شما وجود نخواهد داشت – همه در خواب هستند.

کتاب باشگاه ۵ صبحی های رابین شارما اساساً طرفدار کمک به خود (خودیاوری) است. داستان این رمان با یک کارآفرین زن شروع می‌شود که بیشتر سهام خود را از دست داده و قرار بود از شرکت اخراج شود. در چنین وضعیتی علائم افسردگی در او نمودار شده و سعی به خودکشی می‌کند.

او در یک کنفرانس کمک به خود شرکت می‌کند که در آن یک سخنران معروف در طی سخنرانی خود حالش بد می‌شود. زمانی که سخنران مشغول صحبت بود، چیزی عجیب به نظر می‌رسید، حالش خوب نبود و مدام تغییر مکان می‌داد. گاهی عرق می‌کرد و بعضی مواقع سرفه، این‌ها مکث طولانی میان صحبت‌هایش ایجاد می‌کرد. سخنران حالش بد شد و روی زمین افتاد و چشم‌هایش بسته شد.

او در یک تالار سمینار ، هنرمندی را ملاقات می‌کند که عاشق نقاشی است، اما چندین بار تمرکز خود را در زندگی از دست داده‌ است. در حالی که سخنران در حال سخنرانی در مورد نحوه به دست آوردن کنترل زندگی خود بود، از حال رفت!!!

کارآفرین و هنرمند نسبت به آن سخنران احساس بدی پیدا می‌کنند، در حالی که می‌خواهند تالار سمینار را ترک کنند، با آقای رایلی (‌میلیاردر بزرگ) مواجه می‌شوند. سه نفری شروع به بحث در مورد حرف‌های آن سخنران می‌کنند. در حین خروج از سالن سمینار، آقای رایلی به هر دوی آن‌ها پیشنهاد می‌دهد که روز بعد ساعت ۵ صبح  آموزه‌های آن سخنران را به آن‌ها یاد بدهد بصورت رایگان در جزیره خصوصی زیبایش به آن دو آموزش دهد. او قرار شد در مورد چگونگی صبح زود بیدار شدن و پیشرفت در زندگی مطالبی بیاموزد.

از روز بعد داستان اصلی شروع می‌شود

داستان اصلی این است که چگونه کارآفرین و هنرمند از روش‌های توضیح داده‌شده توسط آن غریبۀ میلیاردر و نحوۀ تغییر زندگی آن‌ها پیروی کردند.

قانون-20-20-20

تا اینجای فصل پنجم به قانون ۲۰ / ۲۰ / ۲۰ اشاره می‌کند، و بدین ترتیب مشخص می‌کند که ما باید ارزشمندترین لحظاتمان را بین ساعت ۵ تا ۶ صبح بگذرانیم. این قانون ساده ای است – ۲۰ دقیقه صرف انجام برخی فعالیت‌های فیزیکی، ۲۰ دقیقه انجام کارهای تأمل برانگیز(مانند مدیتیشن یا یادداشت برداری روزانه)و ۲۰ دقیقه آخر باید به فعالیت هایی نظیر مطالعه، دیدن و یا گوش دادن به یک پادکست آموزشی اختصاص یابد. این در واقع ایدۀ خوبی است و به شما می گوید که طی یک ساعت، چه کارهایی انجام دهید.

فصل ۱۵ و ۱۶ خلاصه‌ای از کل کتاب است

در واقع این کتاب در مقایسه با دیگر کتب خود یاوری چیز به خصوصی ندارد. این کتاب یک دانشنامۀ عمومی است که شامل داشتن یک روتین صبحگاهی و بیدار شدن در ساعت ۵ صبح می باشد که با این روال شما وقت زیادی برای پرداختن به خودتان دارید. به عنوان کسی که هر روز ساعت ۵:۳۰ صبح از خواب بیدار می‌شود، قسمت‌های خاصی از این داستان به این موارد اشاره دارد که اکثر مردم در آن ساعت بیدار نیستند، بنابراین نیازی نیست که ایمیل‌های خود را چک کنید یا با افراد معاشرت کنید. این کتاب نکات خوبی دارد، حتی اگر آن‌ها کوچک و بی‌ارزش باشند مانند “ما همه افراد خاصی هستیم” و ” هرگز کسی مانند شما با تجربیات و استعدادهای شما وجود نخواهد داشت.”

رابین شارما این کتاب پر زرق و برق را نوشت و نمونه های بارز خرد و دانش در دو فصل پایانی آن بیشتر به چشم می خورد. کتاب باشگاه ۵ صبحی ها ، در واقع ترکیبی از کتب تخیلی و کتاب های کمک به خود (خود یاوری) است.

به طور خلاصه:

برای زود بیدار شدن از خواب، باید زود بخوابید. زمانی که در خواب هستید خود را از ابزار الکترونیکی دور نگه دارید. حداقل ۱ ساعت قبل از خواب، تمام وسایل خود را خاموش کنید.

 

درباره رابین شارما

درباره رابین شارما

رابین شارما یک بشردوست در سطح جهانی است. به طور گسترده یکی از مشاوران ارشد و مشاوران بهینه‌سازی شخصی جهان محسوب می‌شود، مشتریان او شامل میلیاردرهای معروف، سوپراستارهای حرفه‌ای ورزشی و بسیاری از ۱۰۰ شرکت برتر مجلۀ فورچون هستند. او نویسندۀ کتاب‌های پرفروش مانند “راهبی که فراری‌اش را فروخت”، “راهنمای بزرگ” و “رهبر بدون سِمت” است که به بیش از ۹۲ زبان زندۀ دنیا ترجمه شده و همین امر او را به یکی از پرخواننده‌ترین نویسندگان جهان تبدیل کرده‌است.

 

در صورتی که مایل به مطالعه بیشتر در مورد این کتاب هستید می‌توانید به مقاله ای با عنوان Own Your Morning. Elevate Your Life در سایت آمازون مراجعه کنید.

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب:

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب باشگاه ۵ صبحی ها و یا کتاب دیگری از بیزبوک مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بررسی کتاب، در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

2 thoughts on “بررسی کتاب پرفروش باشگاه ۵ صبحی ها نوشته رابین شارما

  1. البته متن کتاب ادبیات بشدت مزخرفی داره و حرفهایی رو میخونی که انگار یه نتوورک مارکت داره بهت میگه 😀 من واقعا موقع خوندن این کتاب رنج کشیدم از اینهمه گزافه گویی نویسنده. خودم کتابو به کسی معرفی نمیکنم کل مطالب مفیدش رو میشه ده صفحه خلاصه کرد و به کسی که بهش احتیاج داره داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...