سبد خرید

بررسی کتاب پنجمین فرمان

زمان مطالعه: ۲۶ دقیقه

خرید کتاب پنجمین فرمان – خلق سازمان یاد گیرنده

کتاب پنجمین فرمان نوشته ی پیتر سنگه توسط نشر سازمان مدیریت صنعتی منتشر شده است. این کتاب تلاشی است در جهت شناسایی ریشه های تفکر ساده انگارانه مدیران و تبیین ناتوانایی هایی که از این هگذر سازمان ها را گرفتار می کنند.

امروزه توانایی سازمان ها برای یادگیری و تجدید خود یک مزیت رقابتی پایدار است. در پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه طرح هایی را برای “سازمان یادگیرنده” یاد می گیریم، که الگوی بالقوه بهتری برای مدیریت و پیشبرد تغییر، ایجاد سازمانهای تطبیقی که می توانند با جهانی متداول و بی ثبات مقابله کنند و بهبود عملکرد و خوشبختی در نیروی کار است.

آیا می خواهید بدانید که چرا شرکت شما با مشکلات خاصی روبرو است؟ مهمتر از همه ، آیا می خواهید بدانید که چگونه از آنها جلوگیری کنید؟ خوب، شما در جای مناسب هستید! ما کتاب پنجمین فرمان را به شما ارائه می دهیم که ذهن شما را باز می کند و شما را برای یافتن موفقیتی که برای آن تلاش می کنید راهنمایی می کند. آیا شما آماده هستید که یک مدیر شوید که بتواند مشکلات را متوجه و به اندازه کافی برطرف کند؟

پنجمین فرمان یکی از مهمترین کتابهایی است که به تفصیل در مورد یادگیری سازمانی و تفکر سیستمها نوشته شده است. پیتر سنگه با ترسیم ایده های متفاوت از مدیریت و تصمیم گیری مناسب خطاهای موجود در مسیر را آشکار می کند و به این امر اشاره می کند که در هر موقعیتی افراد برای دستیابی به اهداف مشترک و متفاوت باید مجبور به تعامل متقابل باشند.
این کتاب می تواند بعد از بارها خواندن هنوز هم ذهنیت شما را درباره مطالب مدیریتی هدایت کند و خواننده را به درک عمیق از محل کارش وادار کند. در بررسی کتاب پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه، ما خلاصه ای از رشته های اصلی که سازمان های یادگیرنده را از “سازمان های سنتی” جدا می کند، سطوح یادگیری، استراتژی هایی برای خلق سازمان های یادگیرنده، نقش رهبر در سازمان های یادگیرنده، ناتوانی یا محدودیت در یادگیری، قانون تفکر سیستمی، دستورالعمل های ثبت نام و پذیرش و معماری سیستم را بطور خلاصه بررسی می کنیم…

پنجمین فرمان برای چه کسانی نوشته شده؟

آخرین فن آوری ها مجموعه ای از گزینه های موجود را در اختیار شرکت ها قرار می دهد تا از نظر اقتصادی با هزینه بیشتری کار کنند. پنجمین فرمان مشاغل را به چالش می کشد تا شیوه قدیمی سازماندهی فعالیت ها، پروژه ها و رویدادها را تغییر دهند.
دانشجویان اقتصاد به ویژه افرادی که مدیریت و حسابداری را مطالعه می کنند، در صورت ارائه روش ها و تکنیک های واضح، مختصر و منحصر به فرد سازمان، این کتاب را بسیار هیجان انگیز و شگفت آور می یابند، که ممکن است خیلی زود مفید واقع شود.
بازرگانان روبرو به سرعت قادر به درک این موضوع هستند که چرا همه مشاغل نیاز به تغییر سازمانی و پیشرفت دارند، دیدگاه پیتر سنگه برخی برنامه های شخصی نیست، این یک برنامه بلند مدت برای یک شرکت است که عملکردهای خود را به اصطلاح بهینه کند.

پنجمین فرمان| بیزبوک

محتوای کتاب پنجمین فرمان

پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه شرح می دهد که چگونه سازمان های رقابتی پایدار، ارتباط متقابل میان افراد، ایده ها و زمینه کارکرد آنها را درک کرده و می توانند موانع علّی یادگیری را شناسایی و برطرف کنند، و همچنین می توانند از طریق تمرینات تأمل آمیز و ارتباطات از طریق سازمان استفاده کنند.
پیتر سنگه با ارائه مفهومی به نام “تفکر سیستمی”، تمرین عملی را از طریق مجموعه ای از الگوها، و قوانین می تواند موجب ارتقاء دیدگاه سازمانها و سیستمها شود که بتوانند رشد کنند، پاسخ دهند و منجر به تغییرات شوند. پنجمین فرمان توضیح می دهد که چگونه با مدیریت می توان سازمان های یادگیرنده مؤثر ایجاد کرد.

پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان در مورد یادگیری سازمانی چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. نکته اصلی برای درک، دیدگاه وی و نحوه سازماندهی شرکتهای منفرد عملیات خود است. برای به دست آوردن تصویر بزرگ، اجازه دهید این بررسی ساده را مشاهده کنیم: کتاب پنجم نظم و انضباط چیزی نیست که شما فقط بدون اینکه با عواقب مالی و سازمانی به عنوان یک تجارت مواجه شوید ، می توانید از آن پرش کنید. بنابراین ، توصیه ما این است که هرچه سریعتر آن را بخوانید!

اما در ابتدا، ما در مورد آن بیشتر به شما خواهیم گفت. شما احتمالاً با این واقعیت آشنا هستید که برخی از هنرمندان ، دانشمندان و افراد معنوی در زمان خود مورد استقبال قرار نگرفتند. خوب، همین اتفاق در مورد کتاب پیتر سنگه نیز افتاد. بلافاصله پس از آن، اثری که از قبل نوشته شد، در دهه ۹۰ ظاهر شد. آشکار بود که این کتاب یک قدم جلوتر بود و نکات مربوط به سازمان یادگیری آن در آن زمان برای برخی از شرکت ها خیلی زیاد بود. واقعیت امروز شرکتها را وادار می کند که نه تنها با عصر دیجیتال سازگار شوند ، بلکه به طور مداوم روی فرآیند های توسعه سازمان خود کار کنند.
اگر شرکتها دریغ کنند یا اگر تمایلی به اجرای دقیق تحلیل سنگه از تحولات تجاری به نحوی نداشته باشند، خود را در عقب تر از رقبای خود پیدا می کنند. سوال واقعی این است که چرا؟
پنجمین فرمان امکانات نامحدودی دارد که باعث افزایش آگاهی از شیوه ها و نظریه های جدید سازمانی می شود که توسط شرکت های مختلف در هر صنعت قابل استفاده است. سازمان ها از شخصیت های مختلفی تشکیل شده اند که به اهداف قبلاً توافق شده و تعریف شده کمک می کند. شما باید به منحصر به فرد بودن آنها احترام بگذارید ، تا نتیجه مطلوب را ترسیم کنید. برای تغییر شیوه های اعمال شده ، باید به مدیران اعتماد کنید که می توانند تلاش کنند تا نشان دهند که می توانید عملکرد سازمان را تغییر دهید. دراز کشیدن مقدمات این کار را برای شما می خواهد که دوباره به تابلوی نقاشی برگردید و گزینه های خود را وزن کنید. کارمندان دیگر یک نیروی کار قابل بحث نیستند که قابل کنترل و بدون صدا باشد. جامعه مترقی “کارگران دانش” را ایجاد می کند که روند یادگیری را به سطح بعدی می رسانند.

 •  تفکر سیستمی: تجزیه و تحلیل الگوهای یک سازمان از دیدگاه کل نگر
 •  توانایی فردی: یادگیری مداوم با بهبود مهارت و رشد
 •  مدل های ذهنی:کشف کردن اعتقادات و نقایص محدود کننده جهان
 •  چشم انداز مشترک: تعهد به آرزوی مشترک طولانی مدت
 •  یادگیری تیم: هماهنگی و توسعه ظرفیت تیم به عنوان یک کل، بر اساس استعداد و دید فردی.

تفکر سیستم لازم نیست مورد توجه واقع شود، زیرا هر موقعیتی که خطراتی را شامل می شود، فقط با روش مناسب حل می شود. دنیای شرکتی خواستار تغییر است، تحول را می طلبد و پیشرفت می خواهد، بدون اینکه هیچ شرکتی از بین برود، پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه خوانندگان را تشویق می کند کتاب را به دقت تجزیه و تحلیل و دوباره مطالعه کنند که به آنها در عبور سازمان از چالش ها و خلق چارچوب جدید کمک کند. به تدریج همه کارمندان بیشتر و بیشتر در تکامل می یابند، جمله ای وجود دارد که می گوید: ما کل زندگی خود را یاد می گیریم. بنابراین یک توسعه مداوم آموزشی و درونی توسط کارکنان برای همسویی با سیاست های پیشرفت سازمان مورد نیاز است.

سازمان یادگیرنده

برای اینکه سازمان بنگاه اقتصادی خود را به عنوان یک “یادگیرنده” معرفی کند، همانطور که سنگه توصیه می کند باید از درون و بیرون رشد کند، این رشد باید به صورت مشترک صورت گیرد تا همه کارگران، کارمندان و مدیران به صورت جمعی تکامل یابند. طبق تحقیقات انجام شده توسط موسسه تحقیقات بین المللی استنفورد، سازمان های یادگیرنده سه ویژگی مهم دارند: چشم انداز ، باز بودن و تحریک تفکر سیستمی … برای اینکه یک سازمان به عنوان یک سازمان یادگیرنده واجد شرایط باشد، باید دو شرط را با موفقیت پشت سر بگذارد.

اول اینکه، طبیعت انسان یک راز حل نشده است. غلبه بر مشکلات مانند پناهگاه؛ مواد غذایی؛ مسائل خانوادگی از دوران باستان وجود داشته است و هنوز هم انسان امروزی با آن مواجه است.  پس چرا ما این را مطرح می کنیم؟

این مشکلات در سازمانها همچنین تعهد مردم و توانایی یادگیری عناصر اصلی برای غلبه بر هر مشکلی است.

مورد دوم، کار چیزی بیش از ارائه کالای نهایی برای مشتری شماست؛ مشتریان امروزه ترجیحات زیادی دارند و مسیر رضایت مشتری در کل با موانع و فداکاری های زیادی همراه است. یک شخص باید به طور مداوم در حال شفاف سازی و سازماندهی دیدگاه ها و جاه طلبی های آن ها باشد. سازمان یادگیرنده باید کارکنانی داشته باشد که با رفتارهای تحمل آمیز، هماهنگی و روابط نابسامان آشنا باشند.

پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه برای همه افرادی که تلاش می کنند در موضع رهبری قرار بگیرند، یا باید تلاش کنند، نوشته شده است. این کار بسیار خوبی است که توضیح می دهد چرا بسیاری از سازمانها با مشکلات روبرو هستند. تنها اشکال این است که خواندن آن آسان نیست ، اما اگر در تمرکز خود مشکلی ندارید، این کتاب مقدس مدیریت را انتخاب کنید و اولین قدم را در جهت پیشرفت سازمان خود بردارید.

عصر سازمان های یادگیرنده

در یک دنیای رقابتی فزاینده، جایی که شرکت ها در تلاش هستند تا با استفاده از راهبردهای رقابتی آکادمیک، رقابت خود را به وجود آورند و پیروز شوند، پیتر سنگه دید دیگری را به وجود می آورد. شرکت هایی که در آینده برنده خواهند شد و از جنبه رقابتی برخوردار می شوند ، “شرکت های یادگیرنده” خواهند بود ، شرکت هایی که قادر به سوء استفاده از تجربه جمعی و توانایی افراد برای موفقیت در یک تیم هستند. سازمانهای یادگیرنده از مجموعه افرادی برخوردار هستند که بطور مداوم توانایی خود در ایجاد آینده ای که دوست دارند بهبود می بخشند. آنها از شیوه های یادگیری جمعی استفاده می کنند و همیشه برای آینده آماده هستند، زیرا می دانند که می توانند دانش مورد نیاز خود را برای موفقیت کسب کنند. شرکت های یادگیرنده می دانند که سود آنها از توانایی آنها برای ادامه یادگیری حاصل می شود. و این فقط برای شرکت ها نیست. این خود زندگی است.

علل شکست سازمان ها در یادگیری

پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمام می گوید سازمان های یادگیرنده بر متحد کردن توانایی های کل کارکنان خود برای تولید نتایج شنیدنی تمرکز می کنند. با سرعت زیاد تغییر در دنیای امروز، شرکت هایی که می توانند سازگار شوند ، یک مزیت بزرگ دارند. برای این کار آنها باید ظرفیت یادگیری خود را توسعه دهند. بیشتر شرکت ها در ایجاد فرایند یادگیری و سازگاری ناکام هستند. این به این دلیل است که:

 • ممکن است کارمندان به موقعیتهای فعلی و دانش شان وابسته باشند و این باعث تغییراتی برای ایجاد اصطکاک و درگیری می شود.
 • مردم به جای اینکه در کنار هم راه حل هایی برای حل مشکلات بیابند، بیشتر روی مشکلات تجاری تمرکز می کنند.
 • مردم به آنچه در بازار خارجی اتفاق می افتد نگاه می کنند و تحولات درونی که در خود سازمان رخ می دهد را درک نمی کنند.
 • مردم بیشتر به تجربه قبلی خود وابسته هستند و یک چرخه طولانی برای پاسخگویی بین یک عمل و نتیجه آن وجود دارد. این امر باعث می شود اثرات و نتایج جدید را احساس نکنند.

پنجمین فرمان- بیزبوک

ویژگی سازمان های یادگیرنده

آنها بر پیشرفت تمرکز می کنند، همیشه به دنبال بهبود مستمر هستند و همیشه در جستجوی نتایج دقیق هستند.
آنها پویا هستند و کارمندان برای بهبود یادگیری در همه ززمینه ها همکاری می کنند.
آنها مولد هستند و افراد قادر به استفاده از نقاط قوت خود برای جبران نقاط ضعف خود هستند.
آنها آینده خود را ایجاد می کنند، همیشه می دانند که می خواهند به کجا بروند و چه مهارتهایی برای پیشرفت دارند.

برای تبدیل شدن به یک سازمان یادگیرنده، پیتر سنگه استفاده از یک مدل با ۵ رشته را پیشنهاد می کند که باید توسط شرکت ها توسعه یابد. این ۵ رشته مهارت های مکمل هستند که برای ایجاد یک سازمان یادگیری باید تکامل یابند. آنها عبارتند از:

توسعه قابلیت های فردی: سازمان ها فقط در صورت داشتن افرادی که روحیه یادگیری دارند می توانند تبدیل به سازمان یادگیرنده شوند. بنابراین، پیشرفت شخصی و تلاش مداوم برای محکم تر بودن، ستون های اولین فرمان است. افرادی که سطح بالایی از تسلط شخصی دارند زندگی را همواره در حالت یادگیری مداوم زندگی می کنند. توسعه قابلیت های فردی مبتنی بر مهارت ها و توانایی های شماست. همچنین درگیر رشد شخصی و احساس قوی تعلق و هدف می شود که تعهد به شرکت را نشان می دهد.

راهکارهای توسعه قابلیت های فردی

 • ایجاد یک دید شخصی: دید شخصی تصویر آینده ای است که شما می خواهید. همه افراد آن را دارند، اما افرادی که دامنه شخصی بیشتری دارند، مرتباً روی آنچه می خواهند برای آینده تمرکز کرده و برای رسیدن به آنجا کار می کنند.
 • از تنش خلاق به نفع خود استفاده کنید: تنش خلاق از تفاوت بین دید و واقعیت شما متولد می شود، نیرویی است که خلاقیت و کنجکاوی شما را پرورش می دهد. شما باید از این تنش به نفع خود استفاده کنید زیرا به رشد شما کمک می کند.
 • فرار از تعارض ساختاری: وقتی احساس می کنید نتوانید چیزها را تغییر دهید، این به دلیل درگیری ساختاری است. برای غلبه بر آن، به اراده و مثبت اندیشی نیاز دارید، همیشه مایل به تغییر وضع موجود باشید.
 • تعهد به حقیقت: از تئوری ها سوال کنید و سعی کنید ماهیت وقایع و آنچه در پس آنها پنهان است را درک کنید.
 • از ناخودآگاه استفاده کنید: ارتباط خوبی بین هوشیاری طبیعی و ناخودآگاه ایجاد کنید، مغز خود را به روشی صحیح برنامه ریزی کنید. بنابراین، شما ناخودآگاه خود را از وظایف عادی رها می کنید تا روی دید شخصی متمرکز شوید. شرکت های یادگیری برای کمک به افراد خود در توسعه دامنه خود ، ایجاد فضایی برای بازخورد صادقانه ، خودسازی و ایجاد چشم اندازهای بلند مدت تلاش می کنند.

مدلهای ذهنی: رشته دوم مبتنی بر دانش تجربی سازمان است: مدلهای ذهنی آن.

آنها اعتقاداتی هستند که در ناخودآگاه ما وجود دارند و بنابراین بر نحوه رفتار ما تأثیر می گذارند. شرکت های یادگیرنده می توانند برای تشویق نوآوری و تغییر، الگوهای ذهنی خود را ایجاد کنند. مدل های ذهنی چیزی نیستند جز ساده سازی های دنیای واقعی که در ناخودآگاه شما عمل می کنند. آنها تفکر منفعل شما را نفوذ می کنند و عمیقاً بر اعمال شما تأثیر می گذارند.

مدل ذهنی - پنجمین فرمان

راهکارهای توسعه توانایی شرکت در اتخاذ مدلهای ذهنی

 • توسعه توانایی بازتابی: بازتاب ها افراد را به درک روند تفکر خود ترغیب می کند و از مدل های ذهنی ضمنی در کار آگاه می شوند، مردم می توانند با آگاهی بیشتر الگوهای ذهنی خود را تغییر دهند.
 • نحوه شکل گیری اعمال و تصمیم گیری ها را بررسی کنید: یک مدل ذهنی ایجاد کنید تا نحوه یادگیری و عملکرد سازمان را شکل دهد.
 • مدلهای ذهنی را مرور کنید و آنها را با واقعیت تنظیم کنید: شما باید مدلهای ذهنی را که شرکت تحت آن فعالیت می کند درک کنید تا آنها را تغییر دهید. برای انجام این کار، شما باید مردم را ترغیب کنید که به موقعیت های متفاوتی از وضع موجود نگاه کنند و در مورد چگونگی سازگاری با آنها فکر کنند که الگوی ذهنی جدید و کارآمد تری ایجاد کند.

شرکتهای یادگیرنده باید تیم خود را تحریک کنند تا مدل های سازمانی مورد استفاده در مدل های ذهنی را بهبود ببخشند.

چشم انداز مشترک: پیتر سنگه نویسنده کتاب پنجمین فرمان رشته سوم را بین افراد و سازمان چشم انداز مشترک می داند.

در شرکت های یادگیرنده مردم بینش های مشترکی ایجاد می کنند که آنها را به هدف کار خود متصل می کند. برای ایجاد یک نمای اشتراکی ، باید:

 • توسعه دید شخصی: دیدگاههای مشترک از دید شخصی ناشی می شوند. اگر مردم دیدگاه خود را نداشته باشند و چشم انداز شخص دیگری را اتخاذ کنند،  شرکت های یادگیرنده نباید به آزادی های فردی حمله کنند بلکه باید دید فرد را برای تقویت دید مشترک شرکت تحریک کنند.
  درک کنید که ظاهر یک دید مشترک زمان می برد: دیدگاههای مشترک هرگز تحمیل نمی شوند، با مشارکت مردم، تکامل می یابد. چشم اندازهای مشترک به تدریج در یک سازمان هوشمند پدیدار می شوند.
 • یک چشم انداز مشترک خوب، ایده های افراد را در سازمان ثبت می کند: وقتی یک دید مشترک وجود دارد، می تواند آنچه را که عناصر فردی سازمان برای دستیابی به آن می خواهند، ضبط کند. این صرفاً هدف و هدفی را که شرکت در پی آن است که به طور جمعی به خود بپردازد، ارتباط می دهد
 • بیان دیدگاه به صورت مثبت: دید منفی مضر است و همه سازمان ها همیشه سعی می کنند از آن جلوگیری کنند. لازم است در مورد آرزوها صحبت شود و نه از ترس. شرکتهای یادگیری چشم اندازهای مشترک قدرتمندی را ایجاد می کنند. آنها تلاشهای خود را بر اساس دیدگاههای مشترک مردمشان سازماندهی و متمرکز می کنند.

یادگیری تیمی: یادگیری تیمی مبتنی بر هماهنگی اقدامات و توانایی های شرکت در راستای چشم انداز آن برای آینده است. یادگیری تیم سه بعد دارد:

 • نیاز به درک مسائل پیچیده؛
 • نیاز به اقدام خلاقانه و هماهنگ؛
 • لزوم اشتراک مهارتها و مهارتهای جدید

معرفی کتاب تمام روز شارژ باشیم | سید هافمن

سید هافمن در این کتاب از ۱۰۰ ایده مختلف صحبت می کند که در ساختن یک روز خوب و پر انرژی به ما کمک می کند. روش های ساده و کم هزینه ای که می تواند ما را برای همیشه در زندگی شاد نگه دارد. درباره اینکه با یک خواب خوب، یک لیوان چای، خریدن گل، پیاده روی و مجموعه ای از فعالیت های ساده دیگر چطور می توانیم زندگی بهتری برای خود بسازیم.

برای توسعه یادگیری تیم، شما باید:

 • ترویج گفتگو: سازمان های یادگیرنده از بحث و گفتگو بین کارکنان برای دانش چند تیم استفاده می کنند و اطمینان حاصل می کنند که محتوا تکثیر می شود.
 • از تعارض به طور سازنده استفاده کنید: افراد مختلف در مورد چگونگی دستیابی به چشم انداز شرکت ایده های مختلفی دارند. وقتی این اختلافات در معرض دید قرار گیرد، خلاقیت و یادگیری تیم به سرعت تکامل می یابد. یادگیری تیم برای ادامه شرکت در یادگیری در دراز مدت و حفظ کیفیت کارکنان خود به عنوان یک کل ضروری است.

تفکر سیستمی: هر چهار رشته قبلی ضروری هستند، اما مهمتر این است که آنها با هم کار می کنند.

بنابراین، تفکر سیستمی رشته پنجم است و همه را در یک مجموعه منسجم از تئوری و عمل ادغام می کند. این نظم و انضباط است که به شما امکان می دهد چیزها را بطور کلی ببینید، روابط خود را درک کنید. امروزه این رشته به دلیل پیچیدگی زندگی روزمره ضروری است. امروزه، شاید برای اولین بار در تاریخ، بشریت می تواند اطلاعات بیشتری از آنچه قادر به جذب است ایجاد کند.

برای به کارگیری تفکر سیستمی، باید:

 • مشکلات فعلی ناشی از راه حل های گذشته است: راه حل های کوتاه مدت فقط مشکلات را از یک بخش سیستم به بخش دیگر می برند.
 • فشار بیشتر نتیجه بهتری ندارد: بیش از تلاش بیشتر، شما باید موانعی را پیدا کنید که مانع از بهتر کار سیستم شود.
 • تمرکز روی دلایل، نه علائم: نتایج کوتاه مدت خوب می تواند ما را به این باور برساند که یک مشکل حل شده است. با این حال، تفکر سیستمی باید بر علل طولانی مدت متمرکز شود و هرگز تنها متکی به علائم نباشد.
 • معروف همیشه جواب نمی دهد: ما با راه حل های شناخته شده راحت تر می شویم، اما اغلب راه حل های کارآمد چندان آشکار نیستند و نیاز به تحقیق دارند.
 • سریعترین زمان ممکن است که بیشترین وقت را داشته باشد: هر سیستم سرعت رشد قابل قبولی دارد. هنگامی که رشد بیش از حد است ، سیستم خود سعی در جبران این امر می کند ، با کندتر حرکت می کند و این شامل توانایی سازمان برای یادگیری است.
 • علت و معلولی به همان اندازه که تصور می کنید نیست: یک فاصله زمانی بین یک عمل و نتایج آن وجود دارد. هرچه سیستم پیچیده تر باشد ، فاصله بین عمل و واکنش طولانی تر خواهد بود.
 • تغییرات کوچک می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه آورد: اقدامات متمرکز اغلب دستاوردهای دائمی ایجاد می کنند.
 • تقسیم یک فیل به نصف ، دو فیل کوچک به شما نمی دهد: برای درک مشکلات مرتبط با هر راه حل ، یک نگاه جهانی به سیستم طول می کشد. تکه تکه کردن فرآیندهای مهم برای درک هر مشکلی را پنهان می کند.
 • دیگران یا خارجی ها را سرزنش نکنید: ما هرگز نمی توانیم شرایط یا افراد دیگر را به خاطر مشکلات خود سرزنش کنیم. تنها علت خارجی وجود ندارد. علت مشکلات ما از طرف همه ناشی می شود زیرا آنها بخشی از یک سیستم واحد هستند.

چرخه های بازخورد را درک کنید

در کتاب پنجمین فرمان نوشته پیتر سنگه ایده اصلی تفکر سیستمی این است که هر عملی باعث واکنشی می شود. به این واکنش بازخورد گفته می شود. دو نوع بازخورد وجود دارد: تقویت بازخورد و تعادل بازخورد. اغلب بازخورد یا واکنش بلافاصله رخ نمی دهد. همین عمل نتایج بلند مدت و کوتاه مدت و همچنین پیامدهای متمایز در بخش های مختلف سیستم به طرز چشمگیری دارد. بنابراین، مداخلات آشکار اغلب نتایج شگفت آور دارند. مدل های برنامه ریزی و تحلیل سنتی آماده مقابله با چنین پیچیدگی هایی نیستند. ماهیت توانایی تفکر سیستمی مبتنی بر توانایی دیدن روابط متقابل بین چیزها است تا زنجیرهای خطی علل و تأثیرات، و همچنین فرایندها (الگوهای) را تغییر می دهد تا رویدادهای جداگانه.

روابط علّی خطی یا یک طرفه نیستند.

دیدگاه سیستمی علیت را از طریق چرخه بازخورد می یابد. بازخورد هرگونه تأثیر متقابل است. تقویت بازخورد یک روند خاص را سرعت می بخشد. اگر روند مثبت باشد، بازخورد مثبت رشد را تسریع می کند. اگر منفی باشد، روند نزولی تسریع می شود. به عنوان مثال یک بهمن یک حلقه بازخورد تقویت کننده است. در صورت وجود یک هدف، تعادل بازخورد کار خواهد کرد. تمایل دارد فاصله بین حالت فعلی و حالت مورد نظر را کاهش دهد. بازخورد وضعیت فعلی را به حالت دلخواه تنظیم می کند. نمونه ای از تعادل بازخورد، روند تعادل در هنگام دوچرخه سواری است.

پیتر سنگه نویسنده پنجمین فرمان-بیزبوک
اصل اهرم را کشف کنید

پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان نکته اصلی تفکر سیستمی استفاده از اهرم است. این مبتنی بر یافتن نقطه ای است که اقدامات و تغییرات ساختار یافته می توانند پیشرفت های معنادار و دائمی داشته باشند. با تفکر دقیق، تمایل به ایجاد تغییر در اهرم کمی وجود دارد. این نوع تغییر تمایل به نتایج کوتاه مدت دارد و ماندگار نیست.

چالش ها و مشکلات

شرکتهای یادگیرنده تمایل دارند که آزمایشگاههایی باشند که در آن پاسخ به بسیاری از مشکلات و موضوعات عملی دائماً حل می شود. این می تواند برخی از مشکلات مانند سیاست های داخلی را ایجاد کند. هنگامی که سیاست های داخلی وجود دارد، و اعتقاد بر این است که مبدأ ایده از خود ایده مهم تر است، پتانسیل نتایج برای شرکت به سرعت کاهش می یابد. برای جلوگیری از وقوع این امر، ما همیشه باید دیدگاه مشترک را تقویت کنیم، مشارکت را ترویج کنیم و سرانجام بدانیم که هیچ پاسخ بی نظیری وجود ندارد.

به خودمختاری مردم عمل کنید

افراد وقتی نسبت به اقدامات احساس مسولیت کنند خود به خود اطلاعات بیشتری کسب می کنند. اگر تأثیری در تصمیم گیری نداشته باشند، توانایی یادگیری آنها به شدت کاهش می یابد. شرکتهای یادگیرنده، سیستمهای حاکمیت شرکتی را ایجاد می کنند که بیشتر تصمیمات به جای آن در صدر زنجیره فرمان قرار می گیرند. برای اینکه تصمیماتی در محلی گرفته شود و برخی از آنها کنترل شود، باید کارکنان شرکت خود را در ۵ رشته آموزش دهید و مدیران خود را به طراحان برنامه کارآموزی تبدیل کنید.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های مدیریت منابع انسانی مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

 

روی آینده تمرکز کنید

پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان از مدیران می خواهد به جای تمرکز بر مشکلات حال، روی فرصتهای آینده تمرکز کنند. آنها باید سیستم های یادگیری را برای آینده طراحی کنند زیرا انجام این کار باعث می شود شرکت واقعاً موفق شود. همچنین، شرکت های یادگیرنده می دانند که چگونه به روشنی بین عمل و یادگیری تمایز قایل شوند.

تعادل خانواده و کار

مشاغل سنتی تمایل به ایجاد تعارض بین محیط های کاری و خانواده ها دارند. شرکت های یادگیری به تعادل کاری و خانوادگی خوبی نیاز دارند. برای دستیابی به تعادل مناسب، شرکتهای یادگیری باید به افراد آزادی بخش دهند و تشخیص دهند که با موضوعات خانوادگی باید با همان جدیت رفتار شود که در مورد مسائل حرفه ای است. تعادل شخصی باید جزئی از استراتژی و فلسفه گروهی باشد و هیچ کس نمی تواند احساس کند که فرصت های حرفه ای آنها با زمان صرف شده در تعهدات خانوادگی محدود می شود. همچنین، این سازمان باید به مردم در حمایت از مردم کمک کند، به گونه ای که وقت خانواده به خوبی سپری شده و مؤثر باشد.

پیشرو یک شرکت یادگیری

برای هدایت یک شرکت یادگیری، شما باید یک طراح سیستم شوید، همیشه به دنبال طراحی مجدد و ادغام کلیه عناصر سازمان باشید. برای این کار، باید تنش های خلاقانه خود را کشف کرده و بدانید که چگونه می توانید مسیر را از سناریوی فعلی به نمای مشترک بکشید. شما همچنین باید بتوانید مربی باشید. راهنمایی متمرکز بر دستیابی به سازمان برای دستیابی به موفقیت از طریق اهداف روشن و تمرکز روی نتایج.

 

پنجمین فرمان پیتر سینگ | بیزبوک

در مورد پیتر سنگه

پیتر سنگه متولد ۱۹۴۷ در آمریکاست. رئیس مؤسس SOL (انجمن یادگیری سازمانی)، شبکه جهانی سازمانها، محققان و مشاوران متعهد به “توسعه وابسته متقابل مردم و موسسات آنها” ، استاد ارشد، دانشکده مدیریت Sloan MIT و بنیانگذار آکادمی تغییر سیستمی، که به دنبال سرعت بخشیدن به رشد زمینه تحول سیستمیک در سراسر جهان است. مرکز کار وی در زمینه ترویج درک مشترک از موضوعات پیچیده و رهبری مشترک برای سیستمهای انسانی سالم است. این شامل پروژه های بزرگ مقطعی متمرکز بر سیستم های جهانی مواد غذایی، تغییرات آب و هوایی، اقتصادهای احیا کننده و آینده آموزش است. پیتر نویسنده کتاب پنجمین قانون است. که بیش از دو میلیون نسخه فروخته شده، توسط هاروارد بیزنس به عنوان “یکی از کتابهای مدیریت نهایی در ۷۵ سال گذشته” شناخته شد و توسط “فایننشال تایمز” به عنوان یکی از ۵ کتاب مهم در زمینه مدیریت است. مجله استراتژی تجارت او را به عنوان یکی از ۲۴ نفری که بیشترین تأثیر را در استراتژی تجارت در قرن بیستم داشته است، نامگذاری کرد. به تازگی، او به برنامه “۱۰۰۰ استعداد” (Renzai) در چین معرفی شد تا به چین کمک کند تا یک رهبر در تغییرات سیستمیک باشد، تا به نفع جهانیان باشد.

پیتر از زمان انتشار کتاب پنجمین فرمان در سال ۱۹۹۰ در خط مقدم یادگیری سازمانی بوده است. این کتاب نظریه ها و روش هایی را برای پرورش آرزو، توسعه گفتگوی تأمل آمیز و درک پیچیدگی به منظور ایجاد یک سازمان یادگیری ارائه می دهد. پیتر با میل به درک اینکه چگونه می توانیم با هم همکاری کنیم. وی همچنان به مرزهای درک ما از یادگیری سازمانی، آموزش اصول خود در کارگاه ها و سمینارها در سراسر کشور می پردازد. پیتر در طول دوران حرفه ای خود بارها این پرسش را مطرح می کند که “چگونه می توانیم بهترین شرایط، از جمله ابزار و روش ها را برای ایجاد جوامع یادگیری ایجاد کنیم؟” پیتر از زمان انتشار کتاب پنجمین فرمان، اصول محرک یادگیری سازمانی را با تجارت، آموزش، مراقبت های بهداشتی و دولت در میان گذاشته است. پیتر با تلاش خود می کوشد جوامع یادگیری در سراسر جهان را تقویت کند تا دنیای ما را بهبود ببخشد. پیتر فارغ التحصیل لیسانس مهندسی در دانشگاه استنفورد است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدل سازی سیستم های اجتماعی و دکترای مدیریت از دانشکده مدیریت MIT Sloan است.

پیتر سنگه نویسنده کتاب پنجمین فرمان یکی از بزرگترین متفکران دنیای شرکتهای معاصر است. نظریه های وی به شرکتها کمک می کند تا اهداف خود را روشن کنند، شانس را به چالش بکشند و فرصتهای جدیدی پیدا کنند. او معتقد است، در دراز مدت، تنها تفاوتی که یک سازمان می تواند داشته باشد این است که شما را سریع تر از مسابقه آموزش می دهد تا یاد بگیرید. او در این کتاب به شما می آموزد که چگونه این کار را در شرکت خود انجام دهید.

سخن پایانی

پیتر سنگه در کتاب پنجمین فرمان ما را به عنوان مدیران تشویق می کند تا از منظر کل نگر به مشکلات نگاه کنیم. شما باید تلاش کنید تا مشکلات را به بخش های کوچکتر تقسیم کرده و هریک از این عناصر کوچک را حل کنید. او در کتاب خود از استعاره آینه شکسته استفاده می کند. وقتی همه قطعات شکسته دوباره به هم چسبیده باشند بازتاب آینه مانند آینه جدید نخواهد بود. تفکر سیستمی راه حلی برای درک آنچه در شرکت شما اتفاق می افتد و چگونگی بهبود آن به طور کلی است.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب پنجمین فرمان یا دیگر کتاب های بیزبوک، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...