سبد خرید

کفش باز ؛ داستان جذاب خالق برند نایک | بررسی کتاب

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

کتاب کفش باز ! اسم جالبی است، نه؟ احتمالاً برایتان کمی جذاب باشد! و هیجان‌انگیزتر از نام کتاب، نام نویسندۀ کتاب است: فیل نایت. مردی که داستان‌های عجیب موفقیت‌ها و شکست‌هایش را اغلب شنیده‌ایم؛ و این‌بار توفیق این را داریم تا پای صحبت‌های خودش؛ فیل نایت؛ خالق برند نایک، بنشینیم…

 

کتاب کفش باز | بیزبوک

 

فیل نایت، در تعریف روایت‌ها، مانند زندگی‌اش، استادی‌ است تمام‌عیار؛ آن‌چنان هنرمندانه دست شما را می‌گیرد و به تماشای زندگی پرفرازونشیبش می‌برد که گذشت زمان را احساس نمی‌کنید.

در توصیف کتاب او همین بس که بدانید، کتابی است شگفت‌انگیز؛ کتابی که نایت بخشی از خود را در آن ریخته است… کتابی که آدم را با سختی‌های آغازِ سخت کسب‌وکاری کوچک که قرار است در آینده‌ای نه چندان دور، به یکی از معتبرترین برندهای دنیا بدل شود، آشنا می‌سازد.

شاید کمتر کسی را بیابید که این‌گونه الگویی الهام‌بخش برای تغییر زندگی‌تان باشد؛ و احتمالاً اگر بدانید فیل نایت روزگاری رؤیای ورزشکار بودن داشت و وقتی با مقاومت تقدیر روبرو شد سرنوشتش را به‌گونه‌ای دیگر رقم زد، خواندن این کتاب برایتان هیجان‌انگیزتر باشد!

 

دونده ای که کفش باز شد

فیل نایت در رشتۀ دومیدانی فعالیت می‌کرد، اما وقتی متوجه شد نمی‌تواند به‌طور حرفه‌ای این رشته را ادامه دهد تصمیم گرفت رؤیاهایش را دنبال کند. کیفیت پایین کفش‌های ورزشی در آن زمان او را برآن داشت که کسب و کار خودش را بر پایه این رؤیا، که بهترین کفش‌های دنیا را تولید کند، بنا نهد.

نایت که عاشق کفش‌های ژاپنی مارک تایگر بود، برای این رؤیا به شرق دور سفر کرد، با آن‌ها به مذاکره نشست و قراردادی بست، سپس همراه و هم‌مسیری به نام «باورمن» که مربی قدیمی‌اش بود را یافت و با کمک او محصولات ورزشی روبان آبی (Blue Ribbon sports) را تأسیس کرد!

 

کتاب کفش باز | بیزبوک

 

روش بازاریابی نایت در آن زمان، روشی جالب و منحصر به فرد بود؛ او کفش‌هایش را به ورزشکاران حرفه‌ای می‌داد تا با یک تیر دو نشان بزند؛ هم تبلیغاتی موثر برای برند نوپایش باشد و هم به‌مرور ذهن آن‌ها را به این برند عادت دهد.

نایت با سخت‌کوشی و تلاش فراوان، درحالی که با وامی ۵۰ دلاری کسب و کارش را آغاز کرده بود، به‌مرور به‌جایی رسیده بود که ۴۵ نفر در کارگاه او مشغول به‌کار شدند و فروشی بالای ۱ میلیون جفت کفش در سال را تضمین می‌کرد. البته آنچه او را به‌شدت متمایز می‌کرد -که حتی بیل گیتس و وارن بافت با تحیر از او یاد می‌کردند- جسارت تجربه کردن و آزمایش کردن بود: او هرگز از شروع دوباره و تغییر مسیر هراسی نداشت…

صراحت کلام فیل نایت در کتاب کفش باز درباره اشتباهاتش و درس گرفتن از آن‌ها آدمی را به حیرت وا می‌دارد؛ به‌طور مثال صحبت از تغییر سیاست‌های عجیب بازاریابی‌اش در برهه‌هایی از زمان، می‌تواند گواهی بر این ادعا باشد! [ما در این مطلب به توضیحات کوتاه بسنده می‌کنیم و آگاهی بیشتر را، در کتاب کفش باز به مخاطب می‌سپاریم].

ویژگی دیگری که او را تا همیشه در ذهن‌ها ماندگار کرده، صمیمت کلامش با قلب مخاطبانش بوده و هست، او را به‌راستی باید خدای امید و انگیزه نامید.

 

کتاب کفش باز | بیزبوک

فیل نایت و آغاز شکوهمند نایک

فیل نایت نویسنده کتاب کفش باز با انتخاب هوشمندانه نام نایک برای رؤیاهایش -که نام خدای پیروزی در ادبیات اسطوره‌ای یونان باستان بود- گویی قدرتی افسانه‌ای را برای برند خود به ارمغان آورد. او با انتخاب این نام خود را محکوم به پیروزی کرد؛ از هیچ شکستی نترسید، قدرت ایمانش برای او این باور را ساخته بود که مرد نبردهایی خواهد بود که به پیروزی ختم خواهند شد.

او در خلال سال‌های سخت و تجربه‌های فراوانش ماحصل تمام تلاش‌های شبانه‌روزی‌اش را در «رازی ساده و سخت» بیان می‌کند: گویی می‌خواهد با این جمله خودش را بیش‌ازپیش برای ما توصیف می‌کند: همین حالا انجامش بدهاین آسان‌ترین و درعین‌حال سخت‌ترین کار ممکن برای جمعیت بی‌شماری از انسان‌ها در طول تاریخ بوده است.

بریده‌ای از کتاب کفش باز

«برای آنکه الهام و انگیزهٔ بیش‌تری بگیرم گاهی به اولین‌باری فکر می‌کردم که باورمن را دیدم. در اتاق رختکن می‌گشت و به بچه‌ها کفش‌های جدید می‌داد. وقتی نزدیک من آمد حتی مطمئن نبودم که در ترکیب اصلی تیم قرار گرفته‌ام یا نه! تازه‌کار بودم و هنوز خودم را ثابت نکرده بودم. هنوز شکل نگرفته بودم، اما آمد و یک جفت از کفش‌ها را مستقیم پرت کرد وسط سینه‌ام . گفت نایت!

فقط اسمم را گفت، نه یک کلمه بیشتر نه کمتر! نگاهم را به پایین و کفش‌ها انداختم، سبزرنگ با نوارهایی زرد بودند؛ باشکوه‌ترین چیزی بود که تابه‌حال دیده بودم. بغلشان کردم و بعد از مسابقه آن‌ها را به اتاقم بردم و بااحتیاط روی بالاترین قفسه کتابخانه‌ام گذاشتم. یادم می‌آید که چراغ مطالعه روی میزم را به‌طرف کفش‌ها تنظیم کرده بودم. البته آن‌ها آدیداس بودند.

 

کتاب کفش باز | بیزبوک

 

در اواخر سال ۱۹۶۷ باورمن به‌جز من الهام‌بخش خیلی‌های دیگر هم بود. کتابی که حرفش را می‌زد کتاب مسخره‌ای که در مورد دویدن بود بالاخره به پایان رسانده بود؛ و حالا در فروشگاه‌ها عرضه می‌شد. کتاب دویدن قدم آهسته تمرین فیزیکی را مانند انجیلی جدید برای ملتی موعظه می‌کرد که پیش‌تر به‌ندرت دراین‌باره چیزی شنیده بود و عادت به لمیدن روی کاناپه داشت.

کتاب غوغا به پا کرد، یک‌میلیون نسخه از آن به فروش رفت و جنبشی را به راه انداخت که خود معنی دویدن را تغییر داد .

به لطف باورمن و کتابش مدت زیادی طول نکشید که دویدن دیگر چیزی مربوط به آدم‌های عجیب‌وغریب نبود. چیزی نبود که آدم‌های یک فرقه خاص آن را انجام دهند. می‌توان گفت که حتی تبدیل به چیزی جالب و پرطرفدار شد. برای او خوشحال بودم؛ همچنین برای موسسه روبان آبی.. کتاب پرفروش او مطمئناً تبلیغی عالی برای ما بود و می‌توانست به فروش ما تکانی بدهد. بعد نشستم و کتاب را خواندم. دلم ریخت. در بخش مربوط به تجهیزات مناسب باورمن چند توصیهٔ عمومی کرده بود و بعد پیشنهادهایی داده بود که گیج‌کننده بود.

در هنگام بحث‌ درد ساق پا گفته بود کفش مناسب مهم است اما تقریباً هر کفشی را می‌توان به کار برد. احتمالاً هر کفشی که برای باغبانی یا کار اطراف خانه می‌پوشید به درد این کار هم می‌خورد. چی؟! درمورد لباس ورزشی باورمن به خوانده‌هایش گفته بود که لباس مناسب ممکن است حس و حال بهتری ایجاد کند اما اضافه کرده بود که مردم نباید به برندها بیش‌ازحد بها بدهند شاید فکرکرده بود … »

 

کتاب کفش باز | بیزبوک

 

قسمتی از متن پشت جلد کتاب کفش باز

 

آبراهام ورگینز، نویسنده پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز با نام «برش سنگ»: کفش باز یک داستان خارق‌العاده آمریکایی در رابطه با نوآوری، استقامت، مهارت و قدرت سحرآمیز تعدادی شخصیت عجیب‌و‌غریب است که گرد هم آمده و نایکی را می‌سازند. به نتیجه رسیدن این کار چیزی شبیه به یک معجزه بوده است؛ چرا که بر حسب آنچه من از این کتاب استنباط کردم، هرچند ما ملتی هستیم که کسب و کار آزاد را تحسین می‌کنیم اما به همان اندازه هم سنگ جلوی پایشان می‌اندازیم. آموزه‌های که فیل نایت دربارۀ کارآفرینی و موانع موجود بر سر راه کسی که می‌خواهد چیز جدیدی را خلق کند به ما می‌دهد بسیار نفیس است.

 

آندره آغاسی، نویسنده پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز با نام «آشکار»: من فیل نایت را از کودکی می‌شناسم، اما زمانی که این کتاب زیبا، شگفت‌انگیز و عمیق را خواندم پی بردم که او را اصلاً نمی‌شناخته‌ام، نایکی را هم همینطور. همیشه آن محصولات را با افتخار پوشیده‌ام اما هرگز نمی‌دانستم که پشت هریک از آن لوگوها، چه داستان‌های فوق‌العاده‌ای از نوآوری، بقا و پیروزی خوابیده است. کتابی کاملاً صریح، سرگرم‌کننده، مهیج و ادیبانه. این کتاب برای کسانی که عاشق ورزش هستند یک زندگی‌نامه محسوب می‌شود اما از آن بهتر زندگی‌نامه‌ایست برای شیفتگان زندگی‌نامه‌ها.

 

لیزا جنوا، نویسنده پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز با نام های «هنوز آلیس» و «درون ا برینر»: کفش باز روایتی از سفر یک قهرمان بی‌نظیر است؛ حکایتی حماسی از ایمان، عزم راسخ، تعالی، شکست، پیروزی، عشق و دانشی ارزشمند. پیدایش نایکی چیزی کمتر از یک معجزه نیست. من خواندن کتاب را با حالتی حیرت‌زده و متأثر تمام کردم و به خاطر تمام تجربه‌هایی که فرا گرفتم بسیار قدردان بودم.

 

مایکل اسپنس، اقتصاددان و برنده جایزه نوبل: اثری حماسی، جذاب و متأثرکننده که آموزهای بسیاری در رابطه با خلاقیت و نوآوری دارد. فیل نایت ما را به دوران پیدایش لوگوی نایکی می‌برد. از اینکه چگونه کارکنانی عجیب‌و‌غریب اما با استعداد را دور هم جمع می‌کند و چطور همه آن‌ها برای ساختن چیزی منحصر‌به‌فرد و ساختارشکن با هم متحد می‌شوند و تلاش کنند. داستانی الهام‌بخش برای تمام کسانی که رؤیای غیرمعمول در سر می‌پرورانند.

 

کتاب کفش باز | بیزبوک | فیل نایت

 

جدا از اینکه چه کسب‌وکاری داشته باشید یا اینکه در چه رشته‌ای تحصیل کرده باشید، این کتاب داستان رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهاست: راهنمای از هیچ‌چیز به همه‌چیز رسیدن. راهنمای گوش دادن به صدای قلب و دویدن دنبال آرزوها. داستان شکست خوردن و برگشتن از عمق تاریکی شکست. داستان هدر ندادن استعداد.

 

آنچه من از کتاب کفش باز آموختم

بعد از چندین و چند بار خواندن، اکنون می توانم بگویم آنچه که از کتاب کفش باز اثر فیل نایت آموختم این بود که موفقیت چیزی جز سخت‌کوشی، پشتکار، دست نکشیدن از هدف و داشتن تیمی عالی نیست. این خاطرات مربوط به اسطوره یا شخصیتی فلسفی نیست، بلکه درباره مردی است ساده که توانست با سخت‌کوشی و اشتیاق و دنبال کردن رؤیایش دنیای کفش را متحول کند. او برای هرکسی که کتابش را می‌خواند پند و اندرزی جداگانه دارد، انگاری با تمام خوانندگانش به‌تنهایی به گفتگو نشسته…

 

کتاب کفش باز | بیزبوک | فیل نایت

 

آنچه من از او آموختم:

 1. همیشه برای موفقیت آماده باشید.
 2. دقیقا بدانید چه می‌خواهید.
 3. به مردم نگویید که چگونه کارها را انجام دهند. به آن‌ها بگویید که چه‌کاری انجام دهند و به آن‌ها اجازه دهید تا با نتایجشان شما را شگفت‌زده کنند.
 4. از امتحان کردن نترسید! و به نظرات یکدیگر با قدرت احترام بگذارید.
 5. یا رشد کنید یا بمیرید.
 6. بدانید چه چیزی را باید تسلیم کنید و چه زمانی تسلیم شوید که این عین نبوغ است. شاید مجبور به تسلیم شدید، اما هرگز متوقف نشوید.
 7. هرگز اجازه ندهید پول شما را تعریف کند.
 8. زندگی همیشه حول تجارت نمی‌چرخد.
 9. اولویت‌های زندگی خود را بیابید و برای آن‌ها وقت بگذارید …

 

ترسوها هرگز شروع نکردند، ضعیف‌ها در راه ماندند و فقط ما توانستیم… «فقط ما»

نایت در فصل آخر کتاب کفش باز بعد از پنجاه سال زندگی کاری موفق، در اوج شهرت، محبوبیت و ثروت با خود می‌اندیشد آیا بهتر نبود وقت بیشتری را با خانواده‌ام می‌گذراندم؟

شما چه فکر می‌کنید؟؟

بیزبوک

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب کفش باز یا دیگر کتاب های بیزبوک، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

26 thoughts on “کفش باز ؛ داستان جذاب خالق برند نایک | بررسی کتاب

 1. یکی از درس هایی که میشه از کتاب کفش باز گرفت و خاطراتی که خالق برند نایکی داشته اینه که چطور باید با مشکلاتی که در مسیر هدفتون قرار میگیره بجنگین

  واقعا این مشکلا برای همه پیش میاد ولی اینکه چطور باهاشون برخورد کنیم بسیار حائز اهمیت است

 2. تا قبل از اینکه این کتاب رو بخونم فکر میکردم مشکلاتی ما کسب و کاریا تو ایران داریم آمریکایی ها ندارن اما الان میبینم اونام داشتن :))

 3. ما ایرانیا کلا عادتمونه یه کتاب مثل کفش باز که پر فروش میشه همه ترجمش میکنن کتابش فارغ از اینکه کی چاپش کرده حرف نداره ولی انصافا اینقد چاپش نکنید

 4. اگر این کتاب رو نخوندین بگم که با دید باز خریدتون رو انجام بدین تو این کتاب از زندگی خود آقای نایک صحبتی نشده اما از اینکه چطوری شرکت نایک رو ساخته به طور کامل شرح داده

 5. با سلام،

  نقد و بررسی ای که روی این کتاب داشتین بسیار کامل بود بنده معمولا کتاب های ترجمه شده را مطالعه نمی کنم اما نسخه زبان اصلی کتاب کفش باز بسیار عالی است و پیشنهاد می کنم هر مدیر کسب و کاری آن را مطالعه نماید.

 6. نمیدونستم سایتی هست اینقد بررسی کتاب های کسب و کاری رو کامل میزاره

  اولین باریه که بررسی های شما رو میبینم خاستم یه خدا قوت بگم دمتون گرم

 7. شاید جزء اولین ها بودم که این کتاب رو خوندم در واقع اون سال که معرفی شد من نسخه لاتینش رو از آمازون تهیه کردم و خوندم کتاب کفش باز حرف نداره

  راستی میتونم بگم بررسیتون هم کامل و عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...