سبد خرید

بررسی کتاب تبلیغات خلاق ؛ لوک سالیوان

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

خرید کتاب تبلیغات خلاق نوشته لوک سالیوان

کتاب تبلیغات خلاق نوشته ی لوک سولیوان توسط نشر سیته منتشر شده است. در میان کتاب هایی که تا کنون در زمینه ی خلق آگهی های تبلیغاتی نوشته شده، کتاب تبلیغات خلاق، مفیدترین کتاب موجود است. امروزه در دنیای تبلیغات که سرشار از متخصصانی است که به جلسه ی ناهار روزانه، بیش از نوشتن آگهی های تبلیغاتی عادت کرده اند، لوک سولیوان یک استثناست. کتاب وی برای کسانی که می خواهند مرزهای ساخت یک آگاهی تبلیغاتی عادی را بشکنند و کاری قوی، موثر و نو خلق کنند، کتابی بسیار آموزنده است.

هنگامی که در مورد تبلیغات خلاق می خوانیم، اغلب به یک دسته از افراد خلاق، خلاق و خلاق که در تمام طول روز در حال فکر کردن و دیوانه بازی هستند تا اینکه الهامات خود را واقعی کنند و آن ها را رونق ببخشند. در حقیقت، تبلیغات شامل درگیری با مشتریان، ایده ها، شرکا و محصولات است، همه در پی  انتقال رویا به ساده ترین زبان برای ارتباط با مشتریان هستند. اما چگونه می توانید آگهی هایی جهت برقراری ارتباط با افراد ایجاد کنید که بتواند کل دنیا را در ۳۰ ثانیه یا کمتر جذب کند؟ کتاب تبلیغات خلاق راز کار را توضیح می دهد، به شما می گوید که چگونه می توانید برای بسیاری از رسانه ها، تبلیغات انجام دهید، و ترفندهای بیشماری از نبوغ و ایده هایتان را به شکلی دلخواه ارائه دهید.

راهکارهایی برای ایجاد تبلیغات خلاق

۱- شروع تبلیغات با یک سبد استثنایی

سالها پیش، چند ایده خوب و اشتیاق به تجارت کافی بود تا شما را به استخدام یک آژانس تبلیغاتی درآورد. اما امروزه، این فرآیند بسیارمتفاوت است این صنعت به قدری محبوب شده است که هر روز رقابت برای مشاغل تبلیغاتی شدیدتر می شود. شما باید با تمرکز بر فعالیتهای مبتنی بر ایده های خوب آژانس ها را تحت تأثیر تبلیغات خوب قرار دهید. آنها به ایده هایی که منعکس کننده استعدادهای منحصر به فرد باشد، علاقه بیشتری دارند. اما ایده های عالی از کجا آمده اند؟ با توسعه ایده هایی پیرامون محصولاتی که دوست دارید استفاده کنید شروع کنید. سپس به تبلیغات قدیمی و برنده جوایز نگاهی بیندازید، که آن ها چگونه کار کردند، راز موفقیت آنها چیست؟ پس از تجزیه و تحلیل آنها، به ایده های خود برگردید، اما این بار محصولاتی را انتخاب کنید که هرگز خودتان از آنها استفاده نمی کنید.

به عنوان مثال، اگر شما یک پسر هستید، ایده هایی را برای مجله های عروس در نظر بگیرید. یا اگر دختر هستید، تبلیغاتی را برای ریش تراش مردانه تهیه کنید. این به آژانس ها نشان می دهد که شما می توانید استعدادهای خود را در بیش از یک زمینه به کار ببرید.

خلاقیت در تبلیغات-بیزبوک

۲-ایجاد ایده کار سختی است.

حقیقت این است که کل مراحل ایجاد تبلیغات خلاق می تواند بسیار آشفته باشد و ایجاد کار موفق تلاش جدی می طلبد. کار در تبلیغات به معنای ارائه بهترین های شما برای هر مشتری جدید است. اما این مسئله می تواند چالش برانگیز باشد وقتی که هر مشتری با مشتری دیگر تفاوت دارد. ممکن است روزی برای بخش مالی کار کنید و در مورد شاخص بازار فکر کنید، در حالی که روز بعد می توانید به فکر یک تبلیغ در مورد غذای سگ باشید.

۳- دشواری خلاقیت

اگر در حال کار روی یک ایده هستید، احتمالاً هر از گاهی یا شاید هم در تمام مدت دچار استرس فوق العاده ای باشید. با این وجود، شما باید آرام باشید، حتی اگر بسیار نگران هستید. دسته ای از ترفندها وجود دارد که به شما کمک می کند دوباره وارد جریان شوید. همانطور که نایک می گوید: “گاهی اوقات بهتر است این کار را انجام دهید. بدون فکر کردن در مورد آن، شروع به نوشتن چیزی کنید. بعد، هرچه را به ذهن خطور می کند بنویسید. تعجب خواهید کرد که چقدر سریع کلمات مورد نیاز خود را کشف خواهید کرد”.

ترفند دیگر این است که با فکر کردن درباره اینکه چه احساسی هنگام استفاده از محصول احساس می کنید، حس خود را برای مشتری به زبان بیاورید. هنگام خرید کالاها و خدمات، جذابیت های احساسی به مراتب قدرتمندتر از دلایل منطقی هستند. پس از مشخص کردن احساس برای بیرون آمدن، باید وارد فضای مناسب شوید. لوک سالیوان یک بار مجبور شد برای مجله ای به نام زندگی خانوادگی، کاری تولید کند و نشان دهد که بزرگ کردن کودک یکی از پرتحرک ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

با این حال، او هرگز فرزند خود را بزرگ نکرده است، بنابراین او مشغول مطالعه شددرباره شادی ها و جنون هایی که یک کودک با پدر و مادر به وجود می آورند، او مدام می خواند، و عکس های خانواده های شاد را به تصویر می کشید. در پایان با برچسب “زندگی کوتاه است، کودکی کوتاه تر است” به هدفش رسید.

تبلیغات خلاقانه- بیزبوک

همچنین اگر با شریک زندگی خود کار می کنید، از روابط خود به طور مولد استفاده کنید شما و شریک زندگی خود ممکن است در ابتدا به طور جداگانه به وظیفه خود نزدیک شوید تا دیدگاههای مختلف خود را حفظ کنید. اما اگر هر دو به یک نقطه واحد رسیدید  دریغ نکنید که ایده های خود را جمع کنید، حتی موارد بد. به این ترتیب، کار ناقص شما می تواند در یک مفهوم برنده ترکیب شود. اکنون که می دانیم چگونه می توانیم برای ایجاد تبلیغات وارد منطقه شویم، چگونه می توانیم یک تبلیغ عالی ایجاد کنیم؟

۴- سادگی و صداقت

اخیراً تبلیغات خلاق خوبی در تلویزیون دیده اید؟ به نظر می رسد مواردی که ما را تحت تأثیر قرار می دهد داستان های غافلگیرکننده ای را تعریف می کنند و آنها را با جلوه های بصری بسیارعالی و بی نقص ارائه می دهند. به نظر می رسد کار بسیار پیچیده ایی است، درست است؟ اما آنها غالباً چیزی جز اظهارات روشن و ساده به دست نمی آورند. چگونه می توانیم خودمان با اینها کنار بیاییم؟

ابتدا سعی کنید یک صفت عالی را پیدا کنید که نشانگر برند باشد. مخاطبان شما از نظر توجه محدودیت دارند و با بمباران اطلاعات مداوم روبرو هستند. بنابراین لازم نیست تا تمام آنچه را که مارک شما در آن مخفی است پیدا کند. درعوض، این وظیفه شماست که از ابتدا آنها را روشن کنید. آنچه شما نیاز دارید فقط یک کلمه به یاد ماندنی است تا جلوه ای ماندگار داشته باشید. در اینجا مثالی از نحوه عملکرد این عمل آورده شده است.

در هر سخنرانی که اجرا می شد، نویسنده از مخاطبان خود سؤال می پرسید که ولوو به چه معنی است و هر بار همان جواب یک کلمه را می گرفت: “ایمنی”. اما ولوو حتی در لیست ده وسیله نقلیه ایمن موجود در بازار نیست. در عوض، آنها تصویری از مارک تجاری دریافت کرده اند که فقط با تبلیغات فوق العاده می توان به آن دست یافت. با این حال، یک کار ولوو می تواند انجام دهد تا تصویر برند را هنوز هم جلا دهد. برای ایجاد یک تبلیغ عالی، باید حقیقت را در مورد محصول بدانید یا یک روش جدید را به زبانی جدید بگویید. به عنوان مثال، ما در مورد رنگ آمیزی مو به عنوان ابزاری برای جوان تر شدن فکر می کنیم. اما اگر یک کار رنگ آمیزی به عنوان سازنده عزت نفس دیدیم چه می شود؟ به این ترتیب، حتی می توانید حقایق ناخوشایند را به موفقیت تبدیل کنید.

۵-اجرای وعده های تبلیغاتی

دهه ها قبل، تبلیغات نوشته شده برای تلویزیون، مجله ها، رادیوها و بیلبوردهای تبلیغاتی می توانست به قدرت ایده های آنها برای موفقیت بستگی داشته باشد. اما اکنون با وجود اینترنت و تلفن های هوشمند تبلیغ کنندگان در دنیایی کاملاً متفاوت کار می کنند. ما اطلاعات را در نوک انگشتان خود قرار داده ایم، و مردم حاضر نیستند فقط جلوی تلویزیون بنشینند و بشنوند که شرکت ها چگونه ویژگی محصولات خود را نشان می دهند. زیرا مصرف کنندگان می توانند پیام های شرکت را زیر سوال برده و حقیقت را به صورت آنلاین پیدا کنند. شرکت ها باید به روشی که وعده های تبلیغاتی خود را اجرا می کنند، عمل کنند.

۶- تبلیغات موفق، غافل گیری و فکر

چگونه تبلیغات تلویزیونی یا عناصر مختلف می توانند توجه بینندگان را به خود جلب کنند؟ با گفتن داستان به روشی قدرتمند و بصری. این را تصور کنید: در حال حرکت به آرامی، یک پدر در اتاق نشیمن خود نشسته و وانمود می کند که در حال رانندگی ماشین است. ناگهان بیان او به یکی از وحشت های ناب تغییر می کند. زن و دخترش به طرف او فرار می کنند و بازوهایشان را مانند کمربند ایمنی بدن خود می پیچند. چند ثانیه بعد کل اتاق نشیمن منفجر می شود. صداگذاری آن را با این خط به خانه می آورد: “زندگی را در آغوش بکش. همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید.”

این تبلیغ قدرتمند است زیرا به طور موثر ساختار یافته است. دو ثانیه اول و پنج ثانیه آخر یک تبلیغ بسیار مهم است. در دو ثانیه اول، شما باید یک چیز غیر معمول را نشان دهید. این یک “شکاف کنجکاوی” برای بیننده ایجاد می کند و ما را نگه می دارد تا حواسمان باشد که چه اتفاقی می افتد. این تصویر کمی عجیب و غریب از مردی بزرگ بود که در حال رانندگی یک ماشین خیالی بود. در پنج ثانیه آخر، شما باید داستان را حل کنید و تصویر را ماندگار کنید – یک بخش نسبتاً حیاتی یک تبلیغ! باز هم، آنگاه با پیوند دادن تصویر غیرمعمول اولیه به پیام کلی به روشی کاملاً هیجان برانگیز پیوند می زنیم.

شما هم به موارد غیرمعمول و هم به فکر نیاز دارید تا بتوانید نقطه ای را خلق کنید که ارزش تماشا داشته باشید. اگر فقط تصویری غیر منتظره دارید آن مکان به یاد ماندنی نخواهد بود. از طرف دیگر، اگر فقط یک تعجب عالی داشته باشید، باز هم نتیجه ایی در پی ندارد. اما اگر هردو را داشته باشید، می توانید مطمئن باشید که مردم بارها و بارها بیننده تبلیغ شما خواهند بود.

کمربند ایمنی-تبلیغات خلاقانه-بیزبوک

۷- راز تبلیغات رادیویی

فقط با شنیدن صدا و زمان کافی برای چند جمله، تبلیغات رادیویی نیاز به نوع دیگری از تفکر خلاق دارد. چالش برای جلب توجه مردم حتی سخت تر است اما هنوز هم قابل دستیابی است! تبلیغات رادیویی هنوز هم می توانند با تنظیم صحنه با صدای پس زمینه، تصاویر را در سر مردم ایجاد کنند. به عنوان مثال، اگر این تبلیغ در یک رستوران انجام شود، وزوز افرادی که در حال گپ زدن هستند، جمع شدن ظروف و سُر خوردن کارد و چنگال برای تنظیم یک صحنه واضح و کافی خواهد بود. اکنون که توانستید توجه مخاطبان خود را جلب کنید، بسیار مهم است که از وقت آنها به خوبی استفاده کنید. علیرغم نظر عمومی، یک تبلیغات رادیویی موفق می تواند لزوماً خنده دار نباشد. در عوض، اغلب تبلیغات طبیعی و صادقانه هستند که واقعاً کار می کنند.

به عنوان مثال، یک آگهی بانکی، یک پیرمرد را نشان می داد که از خرید خانه مانند یک جوان خوشحال است. از آنجا که صدای او طبیعی و صادقانه بود، مشتریان به تبلیغ و بانک اعتماد کردند. شما باید بهترین تلاش خود را برای ایجاد یک مکالمه صادقانه کنید که یک احساس را به وجود می آورد. در مکالمات واقعی، مردم به صورت بریده بریده صحبت می کنند، جملات یکدیگر را تکمیل می کنند، یا بدون اینکه آنها را به پایان برسانند، از یک عبارت به عبارت دیگر می پرند، بنابراین شما باید راویان را تشویق کنید گاهی اوقات تبلیغ کنند. همچنین با نوشتن متن با تعداد کلمات کمتر و فضای بیشتر برای تفاوت های ظریف، مکث یا حتی یک سکوت قدرتمند می توان تأثیر صدا را تقویت کرد. سکوت، طبیعی بودن و خلاصه گفتن اینها همه مظاهر سادگی است که باعث می شود تبلیغات خوبی انجام شود. گرچه ایجاد تبلیغات خلاق می تواند مانند یک راه حل بسیار پیچیده به نظر برسد.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره کتاب تبلیغات خلاق یا مقاله‌ای در حوزه‌ کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...