سبد خرید

همه چیز در مورد تجارت الکترونیک eCommerce

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تجارت الکترونیک یا به اصطلاح eCommerce چیست؟

تجارت الکترونیک به مبادله یا هرگونه انجام تراکنش در فضای مجازی گفته می‌شود. اکثر افراد تصور می‌کنند که تنها فروشگاه اینترنتی شامل تجارت الکترونیک است در صورتی که تمامی فرایند های داد و ستد در اینترنت شامل ایکامرس می‌شود به عنوان مثال، درگاه اینترنتی، خریط بلی هواپیما، انواع مزایده ها در سایت‌هایی مانند دیوار و غیره شامل این دسته موارد می‌شود

انواع تجارت الکترونیک یا مدل های کسب و کار

به طور کلی ایکامرس به هفت دسته کلی تقسیم بندی می‌شود (که این هفت دسته را می‌توان در تجارت غیر الکترونیک هم استفاده کرد)

B2B : به این نوع تجارت اصطلاحا تجاری – تجاری هم می‌گویند به عبارت ساده تر شخص مستقیما با مصرف کننده ارتباط ندارد مثلا شرکت ارائه دهنده اینترنت، زمانی B2B می‌کند که مشتریانش فقط نمایندگانش در سراسر ایران باشد و مستقیماً به مردم نفروشد مثال دیگر آن، عمده فروش‌ها هستند که فقط به کسانی می‌فروشند که خواستار تعداد بالا از آن محصول هستند (که عمدتا این مشتریان، خود فروشنده ای هستند که خورده‌فروشی می‌کنند)

 

B2B

 

B2C : اصطلاحا تجاری – مصرف کننده هم گفته می‌شود در این نوع تجارت، فروشنده مستقیما به مصرف کننده نهایی میفروشد مانند اکثر فروشگاه های اینترنتی مانند آمازون، علی بابا و غیره.

C2C : شاید اندکی گنگ باشد اما یک نوع دیگری هم وجود دارد که اصطلاحاً مصرف کننده – مصرف کننده گفته می‌شود این نوع تجارت در گذشته بسیار ضعیف بوده و امروزه با توسعه تجارت الکترونیک بسیار رواج پیدا کرده‌است نمونه بارز آن را می‌توان به فروش از طریق مزایده اشاره کرد بدین صورت که یک مشتری به بستر مورد نظر (مانند دیوار) مراجعه کرده و محصول خود را به مزایده خواهد گذاشت و شخصی مصرف کننده‌ای دیگر با ارائه قیمتی منصفانه آن را خریداری می‌کند.

C2B : یکی از ملموس ترین نوع تجارت می‌باشد که در آن مصرف کننده به بیزینس می‌فروشد و یکی رایج ترین آن ها فروش وسایل ضایعاتی به ماشین خرید ضایعات می‌باشد یا افرادی که خانه خود را اجاره می‌دهند.

G2B : دولت – تجاری نیز از دیگر انواع این تجارت می‌شود در واقع هر گونه مبادلات تجاری و انجام تراکنش که در بستر های دولتی صورت بگیرد را شامل می‌شود به عنوان مثال کسب و کاری بخواهد مالیات خود را به صورت اینترنتی به دولت بپردازد.

B2G : این نوع از تجارت الکترونیک زمانی صورت می‌گیرد که خدماتی از سوی یک بیزینس به دولت ارائه شود به عنوان مثال طراحی سایت های دولتی مانند طراحی سایت بانک مرکزی.

G2C : به انواع خدمات غیر رایگان اینترنتی دولت به مردم و سایر مصرف کنندگان گفته می‌شود که مثال بارز آن پرداخت قبوض برق، آب و گاز یا ثبت نام در سایت سنجش.

از سری مزایای eCommerce

از زمانی که ایکامرس رواج پیدا کرد، محدودیت‌های زمانی و مکانی بسیاری از شرکت ها جهت ارائه خدمات و برند سازی برداشته شد و با توسعه و رواج این نوع تجارت، شرکت‌ها توانستند با محیط بیرون به آسانی داد و ستد داشته و خود را در معرض بازار غیر بومی نیز قرار دهند.

 

ecommerce

فاکتور های مهم در ایکامرس

  • محتوای غنی :

محتوای ارائه شده در فضای ایجاد شده که عموما وبسایت می باشد باید بسیار غنی و کامل باشد امروزه با توسعه الگوریتم های موتور های جستجو، کیفیت خوب از بد مطالب و محتوا به آسانی قابل تشخیص می‌باشد محتوای غنی، علاوه بر اینکه مشتریان احتمالی را به مشتریان قطعی تبدیل می‌کند بلکه میتواند مشتری وفادار (مشتریانی که در غیاب شما، از شما دفاع میکنند) نیز برایتان به ارمغان بیاورد در صورتی که مایل باشید در مورد مشتری مشتریان وفادار بیشتر بدانید می‌توانید مقاله ” با مدل هوک مشتریان را به محصول تان وفادار کنید ” مطالعه کنید.

  • سئو :

بهینه سازی برای موتور‌های‌ جستجو از مهم ترین مباحثی است که باید در پس محتوای غنی به آن توجه سئو در واقع مجموعه قوانین و قواعدی است که به هنگام انتشار متحوا در محیط کسب و کاری خود، باید رعایت نمود تا مطلب و محتوایتان برای روبات یا اصطلاحا اسپایدر موتور جستجو قابل فهم باشد.

  • شبکه های اجتماعی

توجه خاص موتور های جستجو به فعالیت در شبکه های اجتماعی از مهمترین نکته در ایکامرس می‌باشد در واقع سایت ها و بستر هایی که با شبکه های اجتماعی در تعامل هستند بسیار موفق تر از دسته مقابل خواهند بود.

 

 

میلاد واژدی | بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: میلاد واژدی، برنامه‌نویس، طراح وب‌سایت و مدرس دوره‌های سئو و تولید محتوا

بیزبوک: میلاد، بچۀ بی‌غل‌وغش بوشهری؛ که عشق به‌زندگی و کار را می‌توان همیشه در چشمانش دید و از نگاهش خواند… پسری قابل اعتماد و دوست‌داشتنی، که می‌تواند _بی‌آنکه نگران چیزی باشد_ همۀ دلش را یکجا، به‌همۀ دنیا ببخشد.

بیزبوک

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم در مورد تجارت الکترونیک مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بلاگ ، مقاله های بیشتری بخوانید و بدانید.

در ویدیوکتاب بیزبوک یه عالمه کتاب را ببینید و بشنوید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...