سبد خرید

۱۰ دلیل شکست بازاریابی محتوا

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تاثیر آنالیز نکردن در شکست بازاریابی محتوا

تاثیر آنالیز نکردن در شکست بازاریابی محتوا

دلایل مختلفی وجود دارد که منجر به شکست بازاریابی محتوا می‌شود در این مطلب از بیزبوک به چند مورد از شایع ترین آنها اشاره می‌شود.

۱. عدم بررسی میزان موفقیت در بازاریابی محتوایی

با توجه‌ به تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ در آمریکا انجام شد، ۳۴ درصد از بازاریابان کسب‌ و کارهای تجاری و ۳۱ درصد از بازاریابان محصولات نهایی از ابتدا درک روشنی از اهداف اصلی خود در بازاریابی محتوایی نداشتند. همچنین در تحقیقی که در سال ۲۰۱۸ و در آمریکا انجام شد، ۴۷ درصد از بازاریابان محصولات نهایی و ۵۴ درصد از بازاریابان محصولات تجاری بیان کردند که شاخص‌های مشخصی برای اندازه‌گیری اهداف بازاریابی محتوایی وجود ندارد-اگر نتوان میزان موفقیت در بازاریابی محتوایی را اندازه‌گیری کرد، نمی‌توان اقدامات اصلاحی را در راستای اهداف انجام داد.

۲. نداشتن تحمل کافی برای به‌ نتیجه‌ رسیدن بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوایی حداقل شش ماه برای به‌نتیجه‌رسیدن زمان نیاز دارد و برای دستیابی به نتیجۀ مطلوب گاهی این زمان به ۱۲ ماه نیز می‌رسد.

۳. اهمیت ندادن به رتبه ی سایت

شاخص‌های مختلفی برای بررسی موفقیت بازاریابی محتوایی وجود دارند. ترافیک و تعداد بازدید وب‌سایت از مهم‌ترین، این شاخص‌هاست. برای بهبود این شاخص نیاز است که رتبۀ جست‌وجوی وب‌سایت در موتورهای جست‌وجو بهبود داده شود.

 

نبود استراتژی مناسب در مدیریت ارتباط با مشتریان

۴. نداشتن محتوا برای انواع مخاطبان

درصورتی‌که محتوا در تمامی بخش‌ها برای مخاطبان تولید نشود، برنامۀ بازاریابی محتوایی با شکست مواجه خواهد شد. به‌منظور موفقیت برنامه‌های بازاریابی محتوایی برای مشتریانی که تازه با برند آشنا شده‌اند، مشتریانی که در میانۀ مسیر قرار دارند و نیز آن‌ها که در حال تصمیم‌گیری برای خرید هستند و… باید محتوا تولید کرد. بهترین روش آن است که حتی برای مشتریانی که دیگر اقدام به خرید نمی‌کنند نیز تولید محتوا کرد. این کار باعث می‌شود که تعدادی از آن‌ها دوباره خرید را از سر بگیرند.

۵. نداشتن سرویس ایمیل مارکتینگ

بازاریابی محتوایی زمانی به شکل مناسب عمل می‌کند که دارای فرآیندهای هدایت‌شونده باشد. به‌منظور ارسال جمله‌هایی مانند «اگر پیام موردپسند شماست، کتاب الکترونیک ما دربارۀ… را دریافت کنید»، «اگر پیام ما موردپسند شماست، ما را به‌صورت آنلاین دنبال کنید…»، باید لیستی از ایمیل‌های مخاطبان خود را در اختیار داشته باشید.

۶. کافی‌نبودن تعداد محتواهای منتشرشده

محتواها باید به‌صورت منظم و با برنامه‌های زمانی ازپیش‌تعیین‌شده انتشار داده شوند. مخاطبان باید بتوانند از زمان انتشار محتوا اطمینان داشته باشند؛ برای مثال، در بازاریابی ایمیلی، زمان مناسب برای ارسال خبرنامه هر دو هفته یک‌بار است. برای بررسی زمان انتشار محتوا، باید زمان را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که مخاطبان همواره آن را به یاد داشته باشند.

 

نداشتن تقویم انتشار در مدیریت محتوا

۷. نداشتن فرایندی منظم در بازاریابی محتوا

یکی از تفاوت‌های مهم برنامه‌های بازاریابی موفق و ناموفق، داشتن فرآیندی منظم است. بازاریابی محتوایی موفق در فرآیندهای خود از مدیریت پروژه استفاده می‌کند.

۸. عدم تمرکز مدیریت پروژه بر بازاریابی محتوایی

این مورد به‌همراه دومین دلیل شکست که در بالا ذکر شد، یعنی نداشتن تحمل به میزان کافی، دارای اشتراک‌های زیادی هستند. به پروژه‌های بازاریابی محتوایی باید به شکل استراتژی‌های بلندمدت و فعالیت‌های اصلی شرکت نگریسته شود. اگر بازاریابی محتوایی به‌عنوان پروژۀ اصلی تعریف نشود، امکان دارد به‌عنوان زیرمجموعۀ پروژۀ دیگری آورده شود و دارای بودجۀ مستقل نباشد و درنهایت تمرکز از روی آن برداشته شود.

۹. نبود برنامه ریزی در استراتژی محتوا

یک برنامۀ بازاریابی محتوایی موفق باید دارای مستندهای استراتژی محتوا باشد. استراتژی محتوا باید به‌صورت گام‌به‌گام و کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و مشخص انجام گیرد.

بی توجهی به کیفیت از جمله دلایل شکست بازاریابی محتوا

 

بی توجهی به کیفیت از جمله دلایل شکست بازاریابی محتوا

۱۰. انتشار محتواهایی با کیفیت متوسط

نه‌تنها محتواهای بد، بلکه محتواهای متوسط نیز برای بازاریابی محتوایی مناسب نیستند. در زیر برخی شرایط ضروری برای داشتن یک محتوای خوب بررسی می‌شوند:

  • مخاطبان محتواها را دوست داشته باشند؛ به این صورت که محتواها هم‌راستا با زبان و لحن مخاطبان باشند. اگر مطلب برای مخاطبان قابل‌فهم باشد، بسیاری از ضعف‌ها پوشانده خواهند شد.
  • فهم محتواها آسان باشد؛ متن و محتواهایی که نشر داده می‌شوند باید کاملاً برای مخاطبان قابل‌فهم باشند و بتوانند تمامی نکات آن را دریابند. به مخاطبان خود بیش از آنچه مرتبط با شرکتتان می‌شود اطلاعات و محتوا ارائه دهید؛ به‌عبارت‌دیگر، با مخاطبان خود تنها دادوستد نکنید، بلکه آن‌ها را آموزش دهید.
  • محتوا را با فرمتی ارائه دهید که موردپسند مخاطبان باشد؛ باید بررسی شود که مخاطبان کدام نوع محتوا (متن، ویدئو، اینفوگرافیک، محاسبات و یا مقاله) را ترجیح می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...