سبد خرید

دنیل کانمن ، نویسنده ای که برای همۀ نسل ها نوشت

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

کتاب تفکر سریع و کند، متفاوت‌ترین کتابی که تا امروز خوانده ام

اگر بخواهیم می‌توانیم تند رانندگی کنیم یا کند، سریع راه برویم یا آهسته ، تند تند حرف بزنیم یا شمرده و متین، اما آیا می‌شود سرعت اندیشه‌مان را هم کم یا زیاد کنیم؟ تفکر سریع و آهسته نام کتابی است به قلم دنیل کانمن. این کتاب از ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱ که برای اولین بار منتشر شد، تا امروز همچنان در صدر پرفروش ترین کتابهایی‌ست که راجع به تفکر بشر یا به قول اهل علم، انسان خردمند نوشته شده.

   دنیل کانمن | تفکر سریع و کند| بیزبوک

تفکر سریع و آهسته یکی از چهار کتابی است که خواندن آنرا به همه توصیه می‌کنم. اگر شما روانشاس یا مشاور هستید یا به علوم شناختی علاقه دارید خواندن کتاب دنیل کانمن برایتان خیلی خیلی مفید است. این کتاب یک سر و گردن بالاتر از همه کتابهای مشابه است و اگر حرفم را اغراق ندانید، به تنهایی با تمام آنچه در دانشگاه آموخته‌اید برابری می‌کند.

هرچه از قبل می‌دانسته‌اید مثلا روانشناسی کلاسیک، تحلیل رفتار متقابل، کهن‌الگوهای یونگ یا غیره را باید در زمره علوم انسانی طبقه‌بندی کنید. اما کتابهایی مثل تفکر سریع و آهسته، روانشناسی مدرن را از مرز علوم انسانی عبور داده و آنرا به سمت علم تجربیِ استوار بر مطالعه رفتارهای انسانی با استفاده از روشهای آزمایشی و تفسیر دقیق آماری و ریاضی پیش برده است.

 

دنیل کانمن | تفکر سریع و کند| بیزبوک

دنیل کانمن  و ریچارد تیلر؛ روانشناسانی که گوی سبقت را از اقتصاددانان ربودند

با مطالعه این کتاب نگاه جدیدی به نحوهٔ کارکرد مغز انسان در ویرایش داده‌ها و اتخاذ تصمیمات پیدا می‌کنید. من معتقدم از ‌این‌ به بعد، روانشناسی آزمایشی یعنی همین روشی که پروفسور کانمن در این کتاب شرح داده، پیشتاز تمام دانش‌های مرتبط به عملکرد انسان در حوزه‌های اقتصاد، کسب و کار و مدیریت خواهد بود.

شاهدم بر این مدعا هم این است که در سال‌های اخیر، روانشناسان رفتاری چند بار گوی سبقت را از اقتصاد‌دانان ربوده‌ و برندهٔ جایزهٔ نوبل اقتصادی شده‌اند. در سال ۲۰۰۲ آکادمی سلطنتی علوم سوئد به خاطر یکی از بخشهای این کتاب که قبلاً به صورت مقاله منتشر شده بود به دنیل کانمن جایزه نوبل اقتصاد اعطا کرد. ریچارد تیلر استاد علوم رفتاری هم در سال ۲۰۱۷ به خاطر کتاب ارزشمند سقلمه برندهٔ همین جایزه شد.

 

دنیل کانمن | تفکر سریع و کند| بیزبوک

دو سیستم تفکر : سیستم احمق (تفکر سریع) و سیستم تنبل (تفکر کند)

نام کتاب برگرفته از بخش آغازین آن و راجع به دو سیستم تفکر ماست. دنیل کانمن از این دو سیستم با نام‌های سیستم شمارهٔ یک (تفکر سریع) و سیستم شمارهٔ دو (تفکر آهسته) یاد می‌کند. اما من برای سادگیِ فهم مطلب و بر اساس ادبیات خودِ کتاب، آن‌ها را سیستم‌های احمق و تنبل نامیده‌ام . این تقسیم‌بندی را نباید با سایر سیستم‌های دوگانه‌ای که در عصب شناسی یا روانشناسی دیده‌اید مقایسه کرد یا تشابهی بین آن‌ها یافت. منظورم سیستم‌هایی مثل جنگ یا گریز (Fight or fly) یا خودآگاه و ناخودآگاه است.

 

دنیل کانمن | تفکر سریع و آهسته | بیزبوک

سیستم احمق (تفکر سریع)

فهم صحیح این دو سیستمِ احمق و تنبل، که دنیل کانمن به خوبی در کتاب تفکر سریع و آهسته آن‌ها را تشریح نموده است، نگرشی نو برای شناخت وضعیت ذهنی و نفسانی ما در هر لحظه ارائه می‌کند. به بیان بسیار ساده، احمق یا همان سیستم شماره یک، وضعیتی را ترسیم می‌کند که مغز، هدایت عمده فعالیت‌های روزانه ما را بر عهده دارد. از کارهای ساده مثل شستن دست و صورت و دم کردن قهوهٔ صبحانه گرفته تا هدایت یک هواپیمای غول‌پیکر مسافربری توسط یک خلبان کارکشته در حالت عادی.

در این سیستمِ احمق، مغز از حداقل انرژی و توجه خودآگاهانه استفاده می‌کند و فرآیندها را با تسلط بسیار و خطای حداقل، به پیش می‌برد. عموماً فعالیت‌هایی که برای ما ملکهٔ ذهن شده‌اند توسط این سیستم راهبری می‌شوند. نکته‌ ظریف آنکه: این سیستم رابطهٔ نزدیکی با عادت‌ها دارد اما لزوماً عادت نیست.

ویدیوی معرفی کتاب تفکر سریع و آهسته را ببیند، پادکست آن را بشنوید و در صورت تمایل جهت تهیۀ کتاب، روی بیربوک حساب کنید.

سیستم تنبل (تفکر کند)

اما تنبل یا سیستم شمارهٔ دو وقتی به کار می‌افتد که ما روی کاری تمرکز، و حداکثرِ توجه‌ خودآگاهانه‌مان را صرف آن می‌کنیم. در این حالت به بخش‌های استدلال، خلاقیت، سعی و خطا و اجتناب از خطر و غیره مراجعه می‌کنیم تا از پس ادارهٔ کاری مهم یا حیاتی برآییم. خلبان کارکشته پاراگراف قبل را به خاطر دارید؟ با بروز یک وضعیت خطرناک مغز کاپیتان به طور اتوماتیک از سیستم شماره یک (احمق) به وضعیت شماره دو (تنبل) تغییر حالت می‌دهد.

خلبان به طور ناگهانی صحبت با مهندس پرواز را قطع می‌کند و با همان توجه و تمرکز دوران کارآموزی، به دستورالعمل‌ها و ابزار کنترلی پرواز دقت می‌کند تا برای رهایی از خطر بهترین تصمیم را بگیرد. این درحالیست که با شروع وضعیت هشدار، ضربان قلب کاپیتان کمی بالاتر رفته، اندازه مردمک‌هایش گشادتر شده و با حداکثر دقت، هر عمل کوچکی را که در حالت عادی بدون توجه انجام می‌داد، حالا به دقت بررسی می‌کند. جالب‌تر اینکه با رفع خطر و عادی شدن وضعیت، مردمک‌ها و ضربان قلبش به حالت طبیعی برگشته و صحبت با مهندس پرواز را از همانجا که قطع کرده بود از سر می‌گیرد!

 

دنیل کانمن | تفکر سریع و آهسته

چرا باید کتاب تفکر سریع و کند را خواند؟

پروفسور دنیل کانمن به ما نشان می‌دهد چطور این دو سیستم در تصمیم گیری‌های ما نقش‌آفرینی می‌کنند و پس از آن در هر بخش از کتاب قضایای مستقلی را شرح می‌دهد که من دوست دارم آنها را قضایای تفکر بنامم. زیرا همانطور که قضایای هندسی و تئوری‌های عددیِ ریاضیات، اسکلت علوم مهندسی را شکل داده، می‌توان به قضایای تفکر هم به چشم چارچوب منطقی شکل گرفتن تصمیمات و رفتارها در نوع بشر نگریست.

اگر فروشنده محصولات و خدمات یا مدرس یک علم و مهارت هستید یا هر شغل دیگری دارید که برای موفقیت در آن باید نحوه تفکر و  عوامل موثر بر تصمیم‌گیری آدم‌ها را بفهمید، خواندن این کتاب را قویاً به شما توصیه می‌کنم.

 اگر می‌خواهید خود را بشناسید و بفهمید مغزتان دنیا را چگونه تفسیر کرده که به نتایج فعلی رسیده‌اید، در مطالعه این کتاب لحظه‌ای تأخیر نکنید چون پس از آن دیگر اسیر باورهای غلط و یا شبه ‌علمی نخواهید بود. کتاب تفکر، با ترجمۀ نغمه رضوی در انتشارات هورمزد به چاپ رسیده است.

 

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: سعید حدادی، نویسنده کتاب نابغۀ بیکار و مدرس دوره های کسب و کارسعید حدادی

نویسنده کتاب نابغه بیکار | خالق برند یک کاربلد | مدرس و سخنران انگیزشی | کارشناس مهندسی صنایع | محقق در زمینه هوش کاربردی و تفکر | طراح دوره تونل تغییر

بیزبوک: سعید حدادی، پسر کاربلدی که می‌خواند و می‌داند سنگ زیربنای هر کسب و کاری دانش است. پسر خوش‌قلبی که با همۀ احساسش زندگی می‌کند، عشق می‌ورزد و کار می‌کند؛ که عطای کارمندی را به لقایش بخشید تا بیاموزد و آموزش دهد.

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد دنیل کانمن و کتاب تفکر سریع و آهسته و یا کتاب دیگری از بیزبوک مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

در قسمت پادکست بیزبوک، می‌توانید کتاب، ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم، و کتاب‌های دیگر را بشنوید.

در ویدیوکتاب بیزبوک یه عالمه کتاب را ببینید و بشنوید…

 

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بررسی کتاب، در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...