سبد خرید

کسب و کاری که نفروشد، محکوم به شکست است

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

کسب و کاری که نفروشد، محکوم به شکست است. درست شنیدید، اگر بهترین محصول دنیا را هم تولید کنید و هنر فروش ( فروش زیاد ) آن‌را نداشته باشید، دیر یا زود، از گردونۀ رقابت بازار حذف خواهید شد. این موضوع معمایی پیچیده نیست؛ حقیقت تلخی است که هر کسب و کاری که از پس ارائه و فروش محصولش بر نیاید، باید بپذیرد. اما چگونه یک برند می‌تواند خوب بفروشد؟

آیا بازاریابی و شیوه‌های بازاریابان می‌تواند کارساز باشد؟ تبلیغات چقدر می‌تواند نقش داشته باشد؟ تیم خوب چقدر مؤثر است؟ همۀ این‌ها تا حدودی کارسازند، اما اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید و فروش زیاد دغدغۀ مهم کارتان است، بهتر است با ما همراه شوید تا شما را با آقای دنیل پریستلی و کتاب درجه یک‌اش، «رسیدن به فروش بیش از حد» آشنا کنیم.

دنیل پریستلی و داستان جذاب فروش زیاد برای محصول

دنیل پریستلی نویسنده و کارآفرین استرالیایی که توانسته در سال‌های اول جوانی خود کسب‌ و کارهای چند میلیون دلاری به وجود بیاورد. او در حال حاضر در کشور انگلستان یکی از شرکت‌های برتر مشاوره کسب‌ و کار را مدیریت می‌کند. کتاب رسیدن به فروش بیش‌ از حد آینه  انعکاس  موفقیت خود او است.

 

راهکارهای عملی افزایش فروش | بیزبوک

رسیدن به فروش بیش‌ از حد ( فروش زیاد )

دنیل پریستلی در کتاب فروش بیش‌ از حد (فروش زیاد) با ارائه روش‌های اجراشده توسط برندهای بزرگ دنیا، درصدد است تا شما به‌عنوان کارآفرین، کارخانه‌دار، فروشنده و تقریباً مدیر هر کسب‌ و کار دیگری بتوانید فروش خود را تا حد زیادی کنید.

فروشگاه هایی را در نظر بگیرید که مردم برای خرید محصولشان صف می‌کشند. کنسرتی را به یاد بیاورید که منتظر اعلام فروش بلیطش ماندید ولی تا کامپیوترتان را برای خرید آنلاین روشن کردید، همۀ بلیط‌هایش فروش رفته است. شرکت هایی را در نظر بگیرید که با اعلام پیش‌فروش یک کالا، مردم برای اینکه جزو اولین خریداران محصولش باشند، هیجان زده در انتظار می‌مانند.

عکس این ماجرا را هم در نظر داشته باشید: شرکت هایی را تصور کنید که با بوق و کرنا همه جا اعلام می‌کنند که ما اینجاییم، به شما تخفیف‌های فوق‌العاده‌ای می‌دهیم، فقط از ما خرید کنید؛ و اغلب کسی به خواهش‌هایشان توجه نمی‌کند.

خب، این وسط چه اتفاقی می‌افتد؟

در گروه اول، تقاضا از عرضه پیشی می‌گیرد و در گروه دوم، عرضه بر تقاضا. در یک تعریف ساده می‌توان گفت، بیشتر شدن تقاضا نسبت به عرضه زمانی اتفاق می‌افتد که مردم چیزی را بیشتر از ظرفیت موجودش می‌خواهند. عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کنند. این‌ یک اصل مهم در اقتصاد است. نرخ بازار به این خاطر بیشتر می‌شود که تعداد خریداران از فروشندگان بیشتر شود. همین !

برای اینکه بدانید دقیقاً چه اتفاقی برای این کسب و کارها می افتد، توصیه می‌کنیم حتما کتاب دنیل پریستلی را مطالعه کنید. پس با ما همراه شوید تا سرفصل‌های کتاب را باهم مرور کنیم.

راهکارهای عملی افزایش فروش

آقای دنیل پریستلی در بخش اول کتاب با ارائه هفت اصل شما را به نحوه رسیدن به تقاضای بیشتر از عرضه آشنا می‌کند. در بخش دوم با ارائه یک راهکار اصول گفته‌شده در فصل اول را به استراتژی تبدیل می‌کند.

 راهکارهای عملی افزایش فروش | بیزبوک

اصل اول : عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کنند

فروش واتس‌اپ مثالی که می‌تواند با آن تأثیر عرضه و تقاضا بر قیمت را به‌خوبی بیان کرد. اگر برای خرید واتس‌اپ به‌جای دو خریدار صد خریدار وجود داشتند به‌یقین باقیمت نوزده میلیون دلار به فروش نمی‌رفت. فقط گوگل و فیس‌بوک خواهان خرید واتس‌اپ بودند.

آقای پریستلی می‌گوید شما برای تعداد کمی از مردم، بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید ارزشمند هستید. لازم نیست همه آدم‌های روی کره زمین خواهان شما باشند. برای بالا بردن قیمت‌ها فقط به تعداد کمی افراد نیاز دارید.

 اصل دوم : جدا کردن خود از بازار

اصل دوم این کتاب بر مشهور شدن تمرکز دارد. شما به هر میزان مشهور باشید کسب‌ و کارتان پیشرفت بیشتری خواهد کرد. دنیل پریستلی نحوه مشهور شدن و دلایل برتری این اصل رو در بخش دوم کتاب به‌تفصیل شرح داده است.

اصل سوم : چهار عامل که تعادل بازار به هم می‌خورد

نوآوری: کالا جدید و شاخصی تولید کنید که هیچ‌کس دیگر آن را نمی‌فروشد.  اگر کالایی تولید کنید که تابه‌حال هیچ‌کس دیگری آن را تولید و ارائه نکرده باشد  تقاضا بیشتر از عرضه می‌شود. اما به دو شرط: اول مردم به کالای شما نیاز داشته باشند(نیاز واقعی) . دوم شما در ارائه آن محصول یا خدمات موفق عمل کرده باشید.

روابط: چنان ارتباط مستحکمی با خریداران ایجاد کنید که پیشنهاد دیگر فروشندگان را نادیده بگیرند. وفاداری اصل اول ارتباط است.

تسهیلات ( ساده‌سازی ): تا جای ممکن راه‌های خرید از خود را ساده کنید.

قیمت: اگر بتوانید کالا یا خدمات خود را از دیگران ارزان‌تر بفروشید تقاضا برای آن‌ها بیشتر می‌شود. کسب‌وکارهای کوچک در این زمینه موفق‌تر عمل خواهند کرد.

راهکارهای عملی افزایش فروش | بیزبوک

اصل چهارم : خلق خریدار پیش‌شرط فروش زیاد

مردم بر اساس دلیل و منطق خرید نمی‌کنند. آن‌ها خرید می‌کنند چون شرایط مناسب است.

مردم چیزی که دیگران قصد فروشش را دارند نمی‌خرند؛ آن‌ها چیزی را می‌خرند که دیگران می‌خرند. هنر آن است که کالایی را بدون تحمیل به کسی، در دسترس مردم قرار دهید.

شما با خواندن این فصل به یک اصل مهم پی خواهید برد. به‌جای تمرکز بر افرادی که از شما خرید نمی‌کنند تمرکز خود را بر افرادی بگذارید که از شما خرید کرده‌اند.  وقتی مردم از خریدشان راضی باشند به بقیه در مورد خرید از شما خواهند گفت. به نظر من مهم‌ترین اصل و بخش این کتاب اصل چهارم است. حتماً این اصل رو با دقت بیشتر مطالعه کنید.

اصل پنجم : برای فروش زیاد، باید متفاوت باشید

در کسب‌وکار شما مشتری پادشاه نیست. شما محصول و  خدمات باارزشی دارید. درصورتی‌که دو طرف، خریدار و فروشنده از آن نفع ببرند آن را ارائه خواهید کرد. آقای پریستلی با ارائه چالش‌های جدید درصدد است باورهای قدیمی بازاریابی سنتی را ناکارآمد نشان دهد و شمارا وادار کند به شیوه‌ تازه‌ای به قضایا نگاه کنید.

اصل شش : ارزش در اکوسیستم ایجاد می‌شود

هر تاجر پیشروی باید بداند شغلش ایجاد یک سیستم بسیار پیچیده و بدون دردسر است. کارآفرینان و مدیران نمی‌توانند به‌سادگی ارزش به وجود آورند و بابتش پاداش بگیرند. این مدل سال‌هاست که مرده است. کسب‌ و کارهای موفق اکوسیستمی از اشخاص، محصولات و خدمات هستند که به‌صورت هماهنگ باهم کار می‌کنند.

دنیای جدید خیلی ساده است و فقط کمی تغییر می‌خواهد. اطلاعات را به‌صورت رایگان یا ارزان به اشتراک بگذارید و بعد بر روی اجرای کار سرمایه‌گذاری کنید.

 اصل هفتم : فوق‌العاده ظاهر شوید

اگر مردم به‌صورت مثبت در موردتان حرف بزنند دیگر لازم نیست بودجه‌ای برای بازاریابی در نظر بگیرید. بودجه را برای فوق‌العاده بودن در نظر بگیرید نه بازاریابی.

راهکارهای عملی افزایش فروش | بیزبوک

بخش دوم کتاب : راهکارهایی دیگر برای فروش زیاد 

کمپین محور باشید. هر کارآفرین، مدیر، رهبر کسب‌ و کار باید بگیرد که چطور ده، بیست یا حتی صدها نفر را در یک‌زمان جذب کسب‌ و کارش کند.

روش شرکت کمپین محور:

آقای پریستلی این بخش از کتاب را به پنج مرحله تقسیم کرده‌اند:

مرحله اول: برنامه‌ریزی برای فروش زیاد

به چه تعداد مشتری می‌توانید بفروشید؟ با چه تعداد از آن‌ها می‌توانید ارتباط برقرار کنید؟ ظرفیت شما برای خدمت‌رسانی چند نفر است؟ کمپین‌هایتان را طراحی کنید و تقویمی دوازده‌ماهه بسازید.

 مرحله دوم: ترویج

آن‌قدر فکرشان را مشغول کنید که مایل به ادامه رابطه با شما باشند.

مرحله سوم: عرضه پر تقاضا

بعدازآنکه به‌اندازه کافی فکر دیگران را مشغول کردید و نظر آن‌ها را به نفع خود مثبت کردید، زمان عرضه کالا یا خدمتتان فرا رسیده است. اجازه دهید افراد گلچین شده آن را بخرند.

راهکارهای عملی افزایش فروش | بیزبوک

مرحله چهارم: ارسال فوق‌العاده

مشتریان را فراتر از انتظارشان شگفت‌زده کنید. کاری کنید که آن‌ها احساس کنند به عرش رسیده‌اند.

مرحله پنجم : نوآوری به خرج دهید، جشن بگیرید

  • جشن و ابتکار عمل در واقع تقسیم کردن موفقیت کمپین‌ها با مردم، قدردانی از همه کسانی که باعث و بانی این موفقیت بوده‌اند است.
  • داستان‌های خود را بگویید. افراد دوست دارند داستان شما را بدانند. کسب وکارهای موفق هستند که همه داستان موفقیت آنها را می‌دانند.
  • شاید بعضی از راهکارهای ارائه‌شده در کتاب سخت و نشدنی به نظر برسند. اما اگر به دنبال افزایش فروش خود هستید. باید برای آن خود را آماده کنید.
  • قدرتمندترین راه برای بیشتر شدن تقاضا نسبت به عرضه این است که سعی کنید در هر کاری فوق‌العاده باشید.
  • ساعت‌ها وقت صرف دیده شدن، ارزشمند شدن و نقل زبان‌ها شدن کنید. اگر به چنین سطحی برسید، همیشه پر تقاضا می‌مانید.
  • توصیه می‌کنم کتاب رو چند بار مطالعه کنید. نکات مهم کتاب رو یادداشت کنید و سعی کنید هر نکته رو در یک‌زمان مشخص انجام دهید.
  • با اجرا کردن توصیه کتاب و راه‌اندازی کمپین‌های موفق در طول زمان حتماً موفق خواهید شد.

 

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: محمد میرزایی مدیرمسئول سایت مدیرباش ــ مشاور و مدرس بازاریابی دیجیتال و سئو

عاشق راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی و فروش زیاد آن‌ها هستم. شعار اصلی وب‌سایت مدیرباش آموزش بازاریابی اینترنتی به زبان ساده است.
از سال ۱۳۸۴ مشغول طراحی سایت و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی هستم. اوایل فقط کدنویسی می‌کردم. اما در این چند سال اخیر روی افزایش بازدیدکننده وب سایت‌ها و تبدیل آن‌ها به مشتری تمرکز دارم. بزرگ‌ترین تفریح من اجرای ایده‌های جدید بازاریابی اینترنتی بر روی وب‌سایت‌های فروشگاهی است. از خواندن کتاب‌های جدید در حوزه بازاریابی لذت می‌برم. اینستاگرام : @modirbash  | سایت: modirbash.com

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد راهکارهای عملی افزایش فروش (فروش زیاد) مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbook.ir منتظرتان خواهیم بود.

در قسمت پادکست بیزبوک، می‌توانید کتاب، ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم، و کتاب‌های دیگر را بشنوید.

در ویدیوکتاب بیزبوک یه عالمه کتاب را ببینید و بشنوید…

 

 

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بررسی کتاب و همچنین مقالات بیزبوک در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...