سبد خرید

رهبری و مدیریت کارآمد یک تیم

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

مدیریت کارآمد یک تیم

مدیریت کارآمد یک تیم یا یک بخش در محیط کار در هیچ دفترچه راهنمایی توضیح داده نشده که بتوانید با استفاده از آن یک تیم کارآمد داشته باشید و تیم هم از شما راضی باشد. اینها همه به نحوه مدیریت شما، میزان تجربه، رفتار و منش تیم شما بستگی دارد.
در اینجا نحوه مدیریت بسیاری از موقعیتها ومعضلات رایج را توضیح میدهیم به طوری که توجه به آنها برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

۱. به اعضای تیم متناسب با شناختی که از نقاط قوتشان دارید مسئولیت بدهید.
برخی از مدیران میترسند که مسئولیت یک کار را به طور کامل بر عهده یک کارمند بگذارند. معمولا از این نگران میشوند که شخص نتواند از مسئولیت کار به درستی بربیاید یا سرعت کار آن شخص به اندازه خود مدیر نباشد. یا از آن بدتر شخص نتواند از عهده کاری که به او سپرده شده بربیاید و به شهرت خود مدیر آسیب برساند. باید این را بدانید که شما به تنهایی از اداره یک بخش با انجام تمام کار بر نمی آیید و باید مسئولیت کارها را با کنترل کردن به شخصی که میدانید از پس کار بر میاد بسپارید.

رهبری و مدیریت کارآمدیک تیمبیزبوک ( بیزینس بوک )

۲. از کسی که در تیم شما است بیزارید؟ اجتناب از آنها وضعیت را بدتر می کند.
به عنوان یک مدیر این وظیفه شماست که بفهمید چگونه می توانید به افراد و تیم های خود انگیزه دهید و آنها را مدیریت کنید، حتی آن دسته از افرادی که شما واقعاً دوست ندارید. اگر از آنها دوری کنید یا فقط وانمود کنید که با آنها خوب هستید هم کارساز نخواهد بود. بلکه باید با روشهای مختلف این احساس خود را مدیریت کنید.
هدفمند باشید. برای برقراری روابط، به خاطر داشته باشید که “شما لازم نیست که همه کارمندان خود را دوست داشته باشید و آنها نباید شما را دوست داشته باشند. اما باید احترام واقعی را نشان دهید.” این احترام ناشی از این عقیده اساسی است که شخص چیزی با ارزش برای کمک به آن دارد. بنابراین بر روی آنچه فرد در آن نقش دارد تمرکز کنید. متوجه شوید که باید تغییر کنید. به عنوان یک مدیر، این مسئولیت بر شما است تا با هر یک از اعضای تیم خود رابطه ای عملکردی برقرار کنید.یک مدیر نمی تواند بگوید، ” این شخص زندگی من را جهنم می کند.”

شما باید با آنها به صورت حرفه ای برخورد کنید و درگیری های شخصی خود را در پشت درها بگذارید. شما مسئول تنظیم لحن حرفه ای هستید.

همکاری با سایر مدیران از ویژگی بار یک رهبری کارآمد

۳. با مدیران دیگر همکاری خوبی داشته باشید حتی اگر با آنها مخالف هستید
داشتن هرگونه همکاری مشترک با سایر مدیران، امری اجتناب ناپذیر است که هر مدیرعاملی به منظور رفع نواقص موجود در شرکت خواهان این تعامل است. اما وقتی اعمال و تصمیمات مدیری ممکن است روی کارهای شما هم تاثیر بگذارد در آن صورت این همکاری سخت میشود و پایبندی شما به شعار یکی برای همه، همه برای یکی را سخت میکند.

ممکن است شما با مدیر همکار خود اختلاف نظر داشته باشید. باید سعی کنید این اختلاف نظر را مثبت تلقی کنید. از اینکه در رابطه با موضوعی توافق ندارید عصبانی نشوید. به جای آن دلایل خود را کاملا خونسردانه ارائه دهید و سعی کنید بقیه را قانع کنید در غیر این صورت دلایل مخالفت بقیه با خود را کاملا بسنجید و اگر قانع شدید با آنها موافقت کنید.
تصمیم بگیرید که آیا ارزش جنگیدن دارد یا خیر
خبر خوب: برای پیروزی بر همه چیز نیازی به فشار نیست.
اگر برای حل مسئله مشکل دارید، ارزیابی کنید که چقدر برای شما مهم است.

۴. اشتباه بزرگی کردید؟ ممکن است لازم باشد کنترل آسیب را انجام دهید.
اشتباهات اجتناب ناپذیر است، و بسیاری از آنها به راحتی قابل بخشش هستند. اما برخی از اشتباهات می تواند شهرت شما را در معرض خطر قرار دهد، شغل تان را به خطر بیندازد یا کارفرمای خود را در معرض مشکلات قانونی قرار دهد. به محض ایجاد اشتباه، اقدامات فوری برای اصلاح آن انجام دهید. همیشه وقتی کار خود را شروع کنید با عذرخواهی و اعتراف که کار اشتباهی انجام داده اید بهتر است ”
افشای اطلاعات حساس یک کارمند
ضربه زدن به “ارسال” به شخص اشتباه
مخفی کردن یک راز شرکت

۵. میخواهید مدیریت کارآمد باشید؟ باید بدانید که ساده نیست و باید برایش تلاش کنید.
هنگامی که به صدر بخش یا بخش خود رسیدید، وقت آن است که درباره نحوه ارائه خود تجدیدنظر کنید، بهتر بفهمید که دیگران شما را چگونه درک می کنند و آنچه را که برای موفقیت های مختلف باید انجام دهید را تشخیص دهید. اگر یک رئیس عالی چیزی است که شما آرزو می کنید خود را در برابر این پنج ویژگی بررسی کنید.
به کارمندان اعتماد کنید تا کارهای خود را انجام دهند
به افرادی که برای شما کار می کنند احترام بگذارید
از موفقیت آنها پشتیبانی کنید و پشت خود را داشته باشید
باز ، صادق و شنونده خوبی باشید
شفقت و دلسوزی نشان دهید

معرفی کتاب کد فکری | شاخصه های مهم تیم های بسیار موفق

کتاب کدفکری راهنمایی است برای به موفقیت رسیدن کارهای گروهی با بهره گیری از مهارت ایجاد امنیت که به دنبال کشف این است که چگونه سیگنال های ارتباطی می تواند قیود تعلق و هویت را ایجاد کند، همچنین مهارت بیان کاستی ها که شرح می دهد که چگونه عادت ریسک های دوجانبه موجب براگیخته شدن همکاری قابل اعتماد می شود.

بیزبوک

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم درباره مدیریت و رهبری یک تیم ، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...