سبد خرید

فری لنسینگ چیست؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

این روزها اگر کمی در فضای مجازی وقت گذرانده باشید حتما با واژه فری لنسری آشنایی دارید. فری لنسینگ (Freelancing) در لغت به معنای آزادکاری است و فری لنسر (Freelancer) را شخصی می گویند که برای خودش کار می کند و قرارداد یا تعهدی به هیچ سازمان یا مجموعه ایی ندارد.

چرا فری لنسر شویم؟

دلایل مختلفی برای شغل فری لنسری وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

می تواند در کنار شغل اولتان، منبع درآمد خوبی برایتان باشد، فری لنسری شغلی بسیار منعطف برایتان خواهد بودکه آزادی عمل به شما می دهد، می توانید از ساعت های آزادتان در شروع کار استفاده کنید تا کم کم شناخته شوید.

فری لنسینگ چیست؟ بیزبوک

مزایای شغل فری لنسری

 • اولین و مهم ترین مزیت فری لنسری این است که شما خود کارفرمایتان را انتخاب می کنید و مجبور به کار کردن با هر کسی نیستید می توانید سر قیمت بی واسطه چک و چانه بزنید.
 • زمان و مکان و هر آنچه موجبات راحتی تان را فراهم می کند در اختیار شماست، براحتی می توانید با دوستان تان برنامه ریزی سفر را انجام دهید و یا اینکه در کنار خانواده تان باشید.
 • درآمد شما بسیار متغیر و بدون محدودیت خواهد بودْ هرچه بهتر و تخصصی تر کارتان را انجام دهید ماحصل آن نیز بسیار شیرین تر خواهد بود، می توانید سطح توقع تان را براساس تجربه ایی که بدست آورده اید بالا ببرید.
 • هیچ رئیس یا مدیری به شما دستور نمی دهد و خودتان همه کاره هستید. دیگر کسی به خاطر چند دقیقه دیرآمدن به شما چپ چپ نگاه نمی کند.
 • درگیر رفت و آمد به ادارات و کاغذ بازی های آن ها نمی شوید. و از زمان تان به نحو احسنت بهره می برید.

 معایب شغل فری لنسری

 • همه کارها بر عهده خودتان است. از پیدا کردن پیشنهاد تا قیمت گذاری مسائل مالی و بازاریابی … خودتان همه کاره خودتان هستید پس مجبور می شوید یک همه چیز دان شوید!
 • ضرر و زیان کم کاری و عدم تحویل به موقع تماما بر عهده خودتان است
 • هیچ تضمینی برای اینکه همیشه درآمد داشته باشید وجود ندارد
 • همیشه مجبور خواهید شد با برنامه خرج کنید و برای بیمه خود فکر جایگزین باشید. هیچ تضمینی برای درآمد ثابت وجود ندارد.
 • بدلیل تنهایی کار کردن امکان دارد منزوی شوید چون در فری لنسینگ خبری از کار تیمی و گروهی نیست.
 • همیشه مجبور به ارتقا خودتان هستید. می بایست به شدت با دیگران رقابت کنید …. یادتان نرود که همیشه باید دانش تان بروز باشد.
 • اگر انسان سخت کوشی نیستید قید فری لنسینگ را بزنید، این شغل به نظم شخصی و کنترل بر خودتان نیاز دارد. 

فری لنسری چه نوع کاری ارائه می دهد؟

تقریباً هر نوع خدمات ارائه شده به مشاغل دیگر را می توان به صورت آزاد ارائه داد. برخی از مشاغل آزاد رایج عبارتند از:

نویسندگی، طراح وب مستقل، دستیار مجازی، حسابداری، خدمات بازاریابی / روابط عمومی یا مدیر رسانه های اجتماعی، تولید محتوا، کنترل پروژه و …

چگونه برای فری لنسری آماده شویم؟

از قبل فکر کنید ببینید از انجام چه کاری لذت میبرید و در آن تبحر دارید. توانایی انجام چه مسولیت هایی را دارید. برای گسترش و توسعه چه کاری، تا چه اندازه آماده هستید.

این را بدانید که باید برای کارتان سرمایه گذاری کنید … برای خودتان جدول زمانبندی تهیه کنید، تعرفه کار خود را مشخص کنید و از جزییات کارتان اطلاعات دقیقی داشته باشید تا بتوانید بهترین قیمت را ارایه دهید. سعی کنید برای خودتان یک همراه یا راهنما داشته باشید که برای پیشبرد کارتان از لحاظ مهارتی یا روحی کمک تان کند. از بازایابی غافل نشوید که تاثیر بسزایی در پیشرفت تان خواهد داشت.

سعی کنید در شبکه های اجتماعی از جمله لینکدین فعالیت داشته باشید زیرا همانند یک رزومه آنلاین همیشه در دسترس تان است، یا وبلاگی برای ارایه نمونه کارهایتان داشته باشید که گویای توانمندی شما باشد.

بیزبوک

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد فری لنسری ، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...