سبد خرید

لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

     لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک چیست؟ می خواهم این مقاله را با آمار و ارقامی شروع کنم که به خودی خود می تواند صاحبان مشاغل کوچک را راضی کند تا در بازاریابی دیجیتال سرمایه گذاری کنند. براساس آمار، %۸۷ از خریداران شروع به جستجوی محصولات برای خرید آنلاین می کنند. این یک حجم گسترده از بازار است پس سعی کنید جزئی کوچک از آن نباشید و این می تواند دلیل محکمی برای سرمایه گذاری در بازاریابی دیجیتال باشد. با این وجود، در اینجا ۷ دلیل دیگر به همراه نکاتی در مورد چگونگی انجام این کار آورده ام.

 

لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکت های کوچک

 

۱- کمک بازاریابی دیجیتال به مشاغل کوچک برای برقراری ارتباط با مشتری

     بیش از ۱۱۹۰ پاسخ دهنده مشاغل کوچک مستقر در ایالات متحده به Keap گفتند که سومین چالش بزرگ آنها در سال ۲۰۱۹ حفظ و جذب مجدد مشتریان بوده است. به طور قطع می توان تصور کرد که بیشتر آنها بصورت روزانه آنلاین و از اینترنت استفاده می کنند، بنابراین افزایش تلاش های دیجیتال مارکتینگ در سال های آتی قطعاً به شما کمک خواهد کرد.
بیش از نیمی از میلیون ها مشاغل جدید که هرماه در ایالات متحده آغازمی شوند با ترس “از دست دادن” مشتریان روبرو هستند. امروزه بسیار آسان تر از آنچه در ۲۰ یا ۳۰ سال پیش بوده می شود مشتریان را از دست داد. اما اگر شما مشتریان هدف خود را به خوبی شناسایی کنید و حتی محصولتان را بهتربشناسید ، بازاریابی دیجیتال ابزاری خارق العاده برای نگه داشتن اکثریت آن ها و کنار زدن رقبای شما است. برخلاف بسیاری از تجارب خرید داخل فروشگاه، بازاریابی دیجیتال هیچگاه متوقف نمی شود. برخی از راه های بهبود دیجیتال مارکتینگ نسبت به روش های “سنتی” برای نگه داشتن مشتریان وفادار عبارتند از:
از توصیفات دیجیتالی برای خوشحال کردن مشتریان استفاده کنید. این توصیفات باید در وب سایت شما ارسال شده و در شبکه های اجتماعی نیز استفاده شود. به صورت خودکار اما شخصی به مشتریان بگوئید که “از شما متشکرم” شما می توانید با هزینه بسیار کمتری به مخاطبان بزرگتر برسید و در همان لحظه ایمیلی برای افرادی که خرید کردند ارسال کنید. همینطور هنگامی که مشتریان فروشگاه شما را ترک می کنند و یا محصول خود را به صورت آنلاین خریداری می کنید، آن ها را در رسانه های اجتماعی دعوت کنید یا دنبال کنید تا محصول شما را در ذهن خود نگه دارند و دفعه دیگر نیز به سمت شما برگردند.

معرفی کتاب گاو بنفش | کسب و کارتان را دگرگون کنید

کتاب گاو بنفش به شما می آموزد که چگونه چشمگیر و متمایز باشید و کسب و کارتان را دگرگون کنید. در این کتاب درباره ی پنج P در بازاریابی می خوانیم. (بیش از پنج P وجود دارد، اما هرکسی پنج تای مورد علاقه ی خود را دارد.) برخی از آن ها شامل: محصول، قیمت گذاری، ترویج محصول، جایگاه یابی، تبلیغات، بسته بندی، بازاریابی اجاره ای و… هستند.

 

۲-اطلاع از نیاز مشتری و کسب سودآوری

     یکی دیگر از چالش های مشاغل کوچک جذب، ضبط و تبدیل مشتری به خریدار است. برای انجام موفقیت آمیز در این امر، یک تجارت کوچک باید مشتری مورد نظر خود را شناسایی کند تا بتواند آن خواسته ها را برآورده سازد. بازاریابی دیجیتال بطور مؤثر به مشاغل کوچک کمک می کند تا عادات آنلاین مشتریان را یاد بگیرند تا بتوانند مشتریان ایدئآل را بهتر هدف قرار دهند. این به تحقیقات بازار نیاز دارد تا مسیر بعدی اقدام را روشن کند.

لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک باعث می شود که مشاغل کوچکی که هوشمند نیستند، آنها نیز از ابزارهای دیجیتالی استفاده کنند تا بدانند که مشتریان هدف خود چه چیزی را جستجو و به آن نیاز دارند.

     ابزارهای دیجیتالی مانند Google Analytics، کنسول جستجوی Google  SEMRush و SurveyMonkey می توانند به شما کمک کنند تا علایق مشتریان ایدئال خود را مشخص کنید، مثلا چه چیزی آنها را در شب ترغیب می کند و یا اینکه چگونه می توانید با یک پیشنهاد بسیار شخصی و بجا و صحیح به آنها نزدیک شوید. سرانجام، آنها را به خریدار تبدیل کنید. فراموش نکنید که همچنین از رسانه های اجتماعی و مخاطبان خود در آنجا استفاده کنید تا ببینید که چه چیزی را دوست دارند، به چه نوع ارسال هایی بیشترین پاسخ را می دهند و چه سؤالاتی را در گذشته داشتند.
پس از انجام تحقیقات، بهترین کاری که می توانید انجام دهید، ایجاد یک یا چند شخصیت برای مشتری است. این اطلاعات به شما این امکان را می دهد که کمپین های بازاریابی شخصی و بسیار هدفمندی را برای انواع خاصی از خریداران ایجاد کنید و در نهایت ، آنها را از مشتری به خریدار تبدیل کنید.

لزوم بازاریابی در شرکت های کوچک

۳- کانال های بازاریابی دیجیتال برای تقویت ارتباط با مشتری

     مشتریان بالقوه شما می توانند در هر نقطه آنلاین باشند. از طریق بازاریابی ایمیلی، تبلیغات فیس بوک و گوگل. بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی، سئو. و غیره بسیاری از کانال های دیجیتال مارکتینگ وجود دارند که یک تجارت کوچک می تواند برای رسیدن به مخاطبان خود استفاده کند و در آخر آنها را برای خرید محصول یا خدمات خود وادار کند. البته هرکدام از کانالها رویکرد متفاوتی را درخواست می کنند، اما وقتی استراتژی ایجاد شود و به طور کلی مقدمات آن انجام شود، می توان تنظیم پیام ها را به مخاطبان مختلف و افزایش تعداد آن ها را تنطیم کرد.
برخی از مشتریان بالقوه نسبت به بازاریابی با ایمیل شخصی پذیرش بیشتری نشان می دهند در حالی که برخی دیگر وبلاگ ها و ترکیبی از تبلیغات هدفمند را ترجیح می دهند تا احساس کافی درگیر کردن ذهن خریدار را ایجاد کنند. استفاده از رویکرد چند کاناله بازاریابی دیجیتال به شما کمک می کند تا مشتریان بالقوه را در هر کجا که آنلاین باشند و با استفاده از بسترهای مورد علاقه شان پیدا کنید و آن ها را جذب کنید.

۴-نقش بازاریابی دیجیتال در پیروزی مشاغل کوچک به مشاغل بزرگ

    بازاریابی دیجیتال از مشاغل کوچک ابزارهای گران قیمت و بودجه های کلانی برای سرمایه گذاری، فروش و رشد اقتصادی نمی خواهد. مطمئناً به برخی ابزارها نیاز خواهید داشت اما بسیاری از موارد به دانش و تجربه شما یا تیم کسب و کار بستگی دارد. شناختن مخاطب بازار هدف و اطمینان به محصول خود از درون با ارزش تر از هر ابزار دیگر است، مخصوصا با کمک دیجیتال مارکتینگ.
Ann Smarty ، یکی از بزرگترین نامها در بازاریابی دیجیتال ، در مقاله خود برای Digital Marketer می گوید:

“نکته مهم در مورد بازاریابی دیجیتال این است که نبوغ و خلاقیت همیشه می تواند در رقابت با مشاغل بزرگ پیروز شود.”

     حقیقتی بزرگتر از این نیست.  حتی این واقعیت است که شما اگر صاحب “شغل کوچک” هستید می توانید به جای از سرمایه گذاری میلیون ها دلار در تولید فیلم، فعالیت های متفاوتی را برای مبارزات انتخاباتی خود انجام دهید. مثلا یک فروشگاه سخت افزار کوچک در ولز توسط صاحبش در تعطیلات کریسمس تبلیغ شده بود و یا اینکه اخیراٌ یکی پسرش را ستاره می کند. این بیش از ۲ میلیون بازدید در یوتیوب جمع کرده است و بسیاری از بیننده ها بعد از تماشای آن تصمیم به خرید از این تجارت کوچک گرفتند.

۵-مقرون به صرفه بودن بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی

     بسیاری از مشاغل کوچک نمی توانند هزینه تبلیغات رادیو، تلویزیون یا بیلبورد را بپردازند. اما بسیاری از آنها می توانند تکنیک های بازاریابی دیجیتال را برای دستیابی و جذب مخاطبان ایده آل فراهم کنند. بازاریابی دیجیتال در مقایسه با روشهای سنتی بازاریابی چقدر مقرون به صرفه است؟ به عنوان نمونه از بازاریابی ایمیل و رسانه های اجتماعی استفاده کنید. جستجوی ساده به صورت رایگان همچنان یکی از گزینه های شماست. لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک ایجاب می کند که قابلیت جستجوی محلی SEO خود را تقویت کنید
اگر یک صاحب یک شغل محلی هستید، به خصوص از طرف کاربران تلفن های هوشمند، ترافیک را افزایش دهید، بررسی های مثبت GMB به بهبود شهرت آنلاین یک شغل به صورت رایگان کمک می کند، همه آنچه شما نیاز دارید دسترسی به اینترنت و رایانه یا تلفن هوشمند است.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های بازاریابی و فروش مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

۶-قابلیت بازاریابی دیجیتال در اندازه گیری نرخ بازگشت سرمایه

     یک تجارت کوچک می تواند به راحتی در بازاریابی آنلاین با سرمایه ناچیزی سرمایه گذاری کند و قبل از آنکه همه منابع اش را سرمایه گذاری کند، ابتدا نتایج را مشاهده کند. در بازاریابی دیجیتال می توانید رفتار مشتری را ببینید. همچنین می توانید تعداد صفحات، تعداد افرادی که بازدید داشتند را مشاهده کنید، و ببینید چه تعداد به خریداران تبدیل شده اند، همه اینها معیارهای ROI(نرخ بازگشت سرمایه) هستند که در Google Analytics قابل ردیابی هستند. آزمایشات می تواند به شما کمک کند درک کنید که چه زمان باید هدفمند تر باشید. همچنین می توانید محتوای صفحه اصلی خود را کوتاه تر یا بلندتر کنید تا مخاطبان بیشتری دریافت کنید. یا اینکه با اضافه کردن دکمه های تماس نیز می تواند به تقویت و جذب مخاطب کمک کنید.

لزوم بازاریبابی دیجیتال در شرکت های کوچک بیزبوک

 

۷-اهمیت بازاریابی دیجیتال در پیشبرد کسب و کار

     حدود نیمی از دارندگان مشاغل کوچک در نظرسنجی گفتند که قصد دارند از استراتژی های بازاریابی آنلاین استفاده کنند تا در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن مشاغل بیشتری کسب کنند. بسیاری از آنها در حال حاضر نیز فعال هستند. نتیجه گیری منطقی این خواهد بود که بسیاری از رقبای شما نیز در فضای رقابتی حضور دارند.
چگونه مطمئن شویم که از چه نوع استراتژی های بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟ با چک کردن وب سایت و رسانه های اجتماعی رقبا، به سادگی شروع کنید. آیا آنها مرتباً وبلاگ خود را در سایت خود به روز می کنند؟ آیا آنها به روزرسانی هایی را در فیس بوک منتشر می کنند یا تصاویر را در اینستاگرام به اشتراک می گذارند؟ فیس بوک همچنین به شما این امکان را می دهد که رقبای خود را در هر نوع تبلیغاتی که انجام می دهند (در صورت وجود) مشاهده کنید. به سادگی بر روی اطلاعات صفحه کلیک کنید و کتابخانه تبلیغات آنها را بررسی کنید.
پس از آن، جستجوی گوگل را برای نام تجاری آنها انجام دهید و ببینید که آیا آنها در سایت های دیگر نیز ذکر شده اند یا اینکه به آنها پیوند دارند. همچنین می توانید از ابزارهایی مانند کاوشگر سایت Ahrefs استفاده کنید تا ببینید کدام سایت ها به رقبای شما پیوند دارند. با استفاده از ابزار دیگری، SameWeb ، می توانید منابع ترافیکی را به سمت رقبای خود مشاهده کنید و در صورت استفاده از تبلیغات جستجوی پولی و همینطور استفاده از کدام یک از کلید واژه ها. درباره ردیابی تبلیغات و ابزارهایی که می توانید در اینجا استفاده کنید اطلاعات بیشتری کسب کنید.
در ادامه لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک نکته اصلی که باید در اینجا به خاطر بسپارید این است که تمام یافته های خود را به تفصیل بنویسید، از تعداد فالورهای رسانه های اجتماعی گرفته تا کلمات کلیدی که می یابید و آنها را هدف گرفته اید. تمام این داده ها در هر نوع بازاریابی دیجیتالی که شروع می کنید مفید هستند. سئو، جستجوی پولی، تبلیغات رسانه های اجتماعی، و … الگوها و ابزارهای مختلفی برای تحقیق در مورد رقبا وجود دارد.
حتما از بازاریابی دیجیتال تا جایی که می توانید استفاده کنید. خوشبختانه، این روزها هزاران ابزار موجود به صورت رایگان یا قیمت مناسب برای هر شغل کوچک در دسترس است. بخش کوچکی از بودجه تبلیغات سنتی، کمی وقت آزاد و اراده بسیار برای یادگیری، تمام آن چیزی است که برای شروع نتیجه ای بی نظیر نیاز دارید.

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم درباره لزوم بازاریابی دیجیتال در شرکتهای کوچک، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home3/bizbooks...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home3/bizbooks/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35