سبد خرید

لطفا به مالکوم گلدول اعتیاد پیدا کنید! | بررسی کتاب

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اولین بار نام مالکوم گلدول و کتاب تافته های جدا بافته در یکی از کلاسهای نویسندگی‌ام مطرح شد. موضوع بحث ما اما انتخاب عناوین فصل ها بود و همین شد که تصادفاً کتاب تافته های جدا بافته را ورق زدم و با خواندن سرفصل ها ترغیب شدم آن را بگیرم و بخوانم.

کتاب تافته های جدا بافته مالکوم گلدول

 تافته های جدا بافته

مالکوم گلدول ، تافته های جدا بافته را با داستان روستایی در ایالت پنسیلوانیا به نام روزتو شروع می‌کند. البته در جنوب شرقی شهر رم روستایی وجود دارد به نام روزتو والفورتو، و ساکنان روزتو پنسیلوانیا در واقع اهالی همین روستای ایتالیایی هستند که به آمریکا مهاجرت کرده‌اند.آنها دهکده اجدادیشان را در پنسیلوانیا طوری ساختند که شباهت های زیادی با اماکن و فضاهای ده اصلی در جنوب رم داشته باشد.

بسیاری از ساکنان اولیه این روستا که در معدن‌ سنگ مجاور مشغول به کار بودند برای خود یک کلیسا ساختند، در حیاط پشتی خانه‌هایشان سبزی و صیفی می‌کاشتند و در حد امکان دامداری می‌کردند، مغازه‌های کوچک نانوایی و قهوه‌خانه به راه انداختند و خلاصه شهر کوچک و پر جنب‌وجوشی به وجود آوردند. تمام آنچه تا اینجا گفتیم جالب بود اما ارتباطی با هیچ رازی نداشت.

 

کتاب تافته های جدا بافته مالکوم گلدول

راز نهفته مالکوم گلدول در کتاب تافته های جدا بافته

راز روزتو این بود که به‌ندرت در این شهر فرد زیر ۶۵ سالی به بیماری قلبی دچار می‌شد. و تازه این زمانی بود که داروهای کاهنده کلسترول و روش‌های تهاجمی پیشگیری از بیماری‌های قلبی هنوز ابداع نشده بودند.

و جالب است بدانید طی آن سال‌های دهه ۵۰ میلادی اصلی‌ترین دلیل مرگ مردان زیر ۶۵ سال در آمریکا حمله قلبی بود. مصونیت اهالی رزوتو چنان برای جامعه علمی شگفت‌آور بود که گروهی از پزشکان مدت‌ها در مورد آن‌ها به تحقیق پرداختند و همه‌چیز از نوع تغذیه، شرایط آب و هوایی، احتمال مصونیت ژنتیک و حتی ترکیب شیمیایی دقیق املاح آب آنجا را هم آزمایش کردند ولی دست آخر و در عین ناباوری هیچ دلیلی برای مقاومت مردم روزتو به حمله‌های قلبی پیدا نکردند…

بیشتر بخوانید : بررسی کتاب «سختی کارهای سخت» نوشته بن هاروویتز

مالکوم گلدول، انتهای این داستان واقعی را باز نگذاشته و فرجام آن بسیار خواندنیست ؛اما انتظار نداشته باشید که در اینجا آتش کنجکاوی شما را فرو بنشانم. دیدید در همین بخش ابتدایی کتاب قلم توانای آقای گلادول چطور شما را شیفته می‌کند؟

کتاب در هر بخش با طرح داستانی واقعی از پدیده‌هایی که ما هر روز در زندگی عادی با آن‌ها سروکار داریم و مبنای منطقی افکارمان را بر صحت آن‌ها بنا کرده‌ایم آغاز می‌شود و سپس تمام آن را استادانه به چالش می‌کشد و با سرگذشت‌ها و اطلاعات واقعی فرضیاتی را ثابت می‌کند که قبلاً آن‌ها را محال می‌پنداشته‌ایم.

 

کتاب تافته های جدا بافته مالکوم گلدول

مالکوم گلدول شما را معتاد می‌کند!

به نظر شما این گفته چقدر صحت دارد: «تنها با سخت‌کوشی و استعداد ذاتی می‌توان به توفیق رسید. مثل بیل گیتس و استیو جابز. اما نویسنده با اعجاز نوشته‌هایش اثر عوامل دیگری مثل سال تولد اسطوره‌هایی مثل بیل گیتس  را بر توفیق خیره‌کننده‌ آن‌ها در زندگی به تصویر کشیده است.

توصیه می‌کنم خواندن این کتاب را شروع نکنید و در غیر این صورت به آن معتاد خواهید شد! دوسال قبل از نوشتن این کلمات وقتی‌که برای یک سفر تفریحی با اتومبیل شخصی‌ام به سمت شمال کشور رانندگی می‌کردم آن‌قدر طاقت نداشتم تا به مقصد برسم و بعد ادامه مطلب را مطالعه کنم. موضوع راجع به درس‌های پیشرفت کسب و کار بود با الهام از سرگذشت شالی‌کاران دره سرسبزی در چین! از همسرم تقاضا کردم همان‌طور که من مشغول رانندگی بودم ادامه مطلب را برایم بخواند!

با خواندن این کتاب بسیاری از فرض‌های ذهنی شما به هم خواهد ریخت و اگر مثل من کتاب خوره دارید با خواندن هر یک از نوشته‌های دیگر این نویسنده به یک هوادار واقعی او تبدیل خواهید شد و چشم‌بسته تمام کتاب‌ها و آثارش را خواهید خرید. همان‌طور که من خریدم.😄

 

 

سعید حدادی

دربارۀ نویسندۀ مطلب: سعید حدادی، نویسنده کتاب نابغۀ بیکار و مدرس دوره های کسب و کار

بیزبوک: سعید حدادی، پسر کاربلدی که می‌خواند و می‌داند سنگ زیربنای هر کسب و کاری دانش است. پسر خوش‌قلبی که با همۀ احساسش زندگی می‌کند، عشق می‌ورزد و کار می‌کند؛ که عطای کارمندی را به لقایش بخشید تا بیاموزد و آموزش دهد.

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب های مالکوم گلدول مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbook.ir منتظرتان خواهیم بود.

در قسمت پادکست بیزبوک، می‌توانید کتاب های مالکوم گلدول ، و ده‌ها کتاب‌ دیگر را بشنوید.

در ویدیوکتاب بیزبوک یه عالمه کتاب را ببینید و بشنوید…

 

علاوه کتاب تافته های جدا بافته مالکوم گلدول شما می‌توانید در بخش بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...