سبد خرید

جیمز کلیر در عادت های اتمی به ما چه می گوید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

“برای نوشتن یک کتاب بزرگ، باید ابتدا خودتان آن کتاب را زندگی کنید”… این جمله را در مقدمه کتاب عادت های اتمی نوشته جیمز کلیر می خوانیم. براستی مگر می شود بدون زندگی کردن اینچنین دقیق و موشکافانه از کوچکترین عادت ها و تغییرات صحبت کنیم؟ برای بیشتر افراد تغییر یکی از سخت ترین کارهاست، اما جیمز کلیر در کتاب بسیار زیبای عادت های اتمی انقدر استادانه و قدم به قدم راهنمای شما می شود که احساس می کنید هر لحظه در حال لمس یک معجزه و کشف تازه از خودتان هستید.

عادت های اتمی جیمز کلر

از دغدغه تا عادت های اتمی

او کارآفرین، نویسنده وعکاسی آمریکایی است، او از عادت ها و آدم ها صحبت می کند، او کسی است که بدنبال کیفیت زندگی است. در وبلاگش به این جمله اشاره می کند که ایده نوشتن کتاب عادت های اتمی هنگامی به ذهنش خطور کرده که از خود می پرسد” چگونه می توانیم بهتر زندگی کنیم؟” سپس برای خودش سوالهایی مطرح می کند و بدنبال کشف جواب ها می گردد و ….

او برای سال های طولانی شروع به وبلاگ نویس درباره عادت ها میکند، این رویه را مدت ها ادامه می دهد و بینندگانی پیدا میکند، سپس موسسه اش و همینطور وب سایتش را راه اندازی می کند و بعد کتاب ارزشمندش را بر مبنای سالها زندگی و مطالعه دقیق می نویسد

عادت های اتمی نوشته جیمز کلیر را بطور کامل بخوانید زیرا بسیار بسیار پر نکته و آموزنده است، همچنین این کتاب یکی از پرفروش ترین های نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و آمازون بوده است.

عادت های اتمی

نویسنده کتاب را به بخش های کوچکی تقسیم کرده و درباره آن مثال آورده و به طور کاربردی راهکار ارائه می دهد. اول از تغییرات کوچکی می گوید که باعث ایجاد تفاوتی چشمگیر در شما می شود. از اثر عادت های جزئی می گوید که در طول زمان انباشته می شود، برای مثال اگر عملکرد کسی روزی یک درصد بهتر شود، بعد از گذشت یک سال، عملکرد او ۳۷ برابر بهتر شده است.

جیمز کلیر در کتاب عادت های اتمی می گوید عادت هایتان هویت شما را شکل می دهد، تغییر رفتار حقیقی تغییری در هویت است، شاید در ابتدا انگیزه ای باعث شود که عادتی را شروع کنید ولی در ادامه تنها عاملی که باعث می شود به عادتی پایبند بمانید این است که جزئی از هویت تان شود… او روند ایجاد یک عادت را در یک حلقه توصیف میکند، محرک ماشه اشتیاق را می کشد، اشتیاق به نوبه خود پاسخ می دهد و پاسخ پاداش را فراهم می کند، پاداش به نوبه خود اشتیاق را ارضا می کند و در نهایت با محرک مرتبط و تداعی می کند و این حلقه مدام تکرار می شوذ.

برای شکل گیری عادت های جدید به سراغ محیط های جدید بروید زیرا دیگر مجبور به جنگ با محرک های قدیمی نیستید، هر گاه می خواهید کار مناسبی انجام دهید بهتر است به جای فراخواندن حجم تازه ای از نیروی اراده، انرژی تان را صرف بهینه ساختن محیط تان کنید. همچنین اگر می خواهید احتمال رخ دادن رفتاری افزایش یابد، جذابش کنید. رفتارهایی جذاب اند که به سازگاری ما با گروه کمک کنند چون رفتاری را جذاب می یابیم که برای مان تایید، احترام و تقدیر به دنبال بیاورد.

اگر با تغییر عادت ها مشکل دارید، مشکل از خودتان نیست، مشکل از سیستم شماست. عادت های بد بارها تکرار می شوند، نه بدین جهت که شما نمی خواهید تغییر کنید بلکه بدان سبب که از سیستم نادرستی برای تغییر خود استفاده می کنید.

شما آن قدر قدرتمند هستید که قادر باشید باورهایی را که درباره خود دارید، تغییر دهید.

موثرترین راه تغییر عادت ها این است که نه بر آنچه می خواهید بدست آورید، بلکه بر کسی که آرزو دارید بشوید، تمرکز کنید

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

برای ایجاد عادت های بهتر، مسیر کوتاه و فوری وجود ندارد ولی این کتاب بهترین راهی است که سراغ دارم، رویکردی فارغ از اینکه از کجا شروع می کنید و سعی در تغییر چه چیزی دارید. همچنین راهبردهایی برای کسانی که به دنبال تغییر نظامی گام به گام، برای بهبود خویشتن هستند خواه اهداف فردی مشخص باشد یا همه موارد… کتاب عادت های اتمی تا آنجا که به رفتار انسان مرتبط باشد راهنمای شما خواهد بود.

 

بیزبوک

 نویسندۀ مطلب: شیما بارانی

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب عادت های اتمی یا دیگر کتاب های بیزبوک، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...