سبد خرید

میکرو منیجمنت ؛ با این مدیران برای همیشه خداحافظی کنید !

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

تجربه من از میکرو منیجمنت یا مدیریت ذره بینی منجر به ترک شغل کارمندی ام شد، تا مدت ها برای اطرافیانم این سوال پیش آمده بود که مگر می شود کسی شغل اش را به ناگاه رها کند؟ آن هم بعد از چند سال تجربه …

حالا پس از گذشت چند ماه، حتی لحظه ای، برای کار قبلی ام دلتنگ نشدم مگر برای همکارانم، ما گروهی ۸ نفره بودیم که تقریبا طی دو هفته از محل کارمان استعفا دادیم. دلیل اصلی که تصمیم گرفتم این مقاله را بنویسم ویژگی است که به طور نسبی در بیشتر افراد وجود دارد، آن هم حساسیتی وسواس گونه و توجه به جزئیات در تمام امور است.

اصطلاحی که برای آن بکار میبرند میکرو منیجمنت یا مدیریت ذره بینی ست!

پس برای درک بهتر، با تعریفی از میکرو منیجمنت مقاله را ادامه می دهیم

همانگونه که از نامش پیداست به سبک خاصی از مدیریت، گفته میشود که مدیر سعی دارد همه چیز را در یک تیم، یک مکان یا یک موقعیت خاص کنترل کند. این گونه رفتار از سمت مدیر باعث آزار شدید کارمندان و در نهایت ترک کار از سمت آن ها میشود و سازمان را متحمل هزینه های سنگین میکند.

مدیریت ذره بینی یا میکرومنیجمنت

 

ویژگی های یک مدیر با رویکرد میکرو منیجمنت یا مدیریت ذره بینی

۱-استاد کارهای کوچک و بی اهمیت است

اگر یک روز این فرد را زیر نظر داشته باشید و کارهایش را تماشا کنید متوجه می شوید به تمام امور بی اهمیت و کم اهمیت تا چه حد توجه میکند، از خودکار روی میزتان گرفته تا قهوه ایی که دارید میل میکنید، این  افراد کارهای بزرگ را به تعویق انداخته و تمام وقت خود را به جزئیات اختصاص می دهند.

۲-نارضایتی مداوم از اعضای تیم

اینگونه مدیران ضعف های خود را مدام گردن تیم میاندازند تا کم توانی خود را پنهان کنند، برای هیچ کاری اعضای تیم را تشویق نمی کنند، از آن ها قدردانی نمی کنند و اگر کسی از شما تعریف کند لبخند رضایتی بر لب می زنند که بعله! این کارمند من است، من او را آموزش داده ام… یا واکنش دیگرشان این است که اصلا به تعریف از شما اهمیتی نمی دهند و خیلی ساده از کنار آن می گذرند.

۳-یک کاربلد همه چیز دان

وانمود می کنند دانای کل هستند، و مدعی اند که همه چیز را دانسته و بر تمام امور واقف هستند، می توانند کار اعضای تیم را انجام دهند، اما اگر در مقام عمل قرار بگیرند کاملا متوجه کمبود مهارت در آن ها می شوید

۴-کنترل لحظه به لحظه

آن ها تمایل عجیبی به کنترل دارند، مثلا اگر یکی از کارمندان برای انجام کاری به بانک یا سازمان یا دفتر خاصی مراجعه کند، بارها و بارها با او تماس گرفته و چند و چون کار را می پرسند! گزارش لحظه به لحظه می خواهند.

۵-شک، تردید و توهم

همیشه فکر میکنند کارمندانشان به آن ها دروغ می گویند، کم کاری می کنند، از زمان کار جهت انجام کارهای شخصی استفاده می کنند، در غیابشان همواره در حال مکالمه با تلفن همراه هستند، و اگر ببینند که کارمندانشان با یکدیگر صمیمی هستند، دچار توهم توطئه می شوند و به هر بهانه ایی جمع را متفرق می کنند.

میکرومنیجمنت

۶- مانیتورینگ

آن ها علاقه خاصی به رصد کردن کارهای شما آن هم با چشمان خودشان دارند، دوستی برایم تعریف می کرد که مدیر سازمانشان با وجود داشتن اتاق شخصی، میزی را کنار میز او گذاشته و به هر بهانه ایی به آنجا میامده و دایم در حال تماشای مانیتور او بوده است

۷-یک ایرادگیر تمام عیار

مدیران ذره بینی توانایی عجیبی برای ایراد گرفتن از هر کاری که انجام میدهید دارند، اصلا مهم نیست که شما آن کار را با چه کیفیتی انجام داده اید، آن ها همیشه چیزی را می یایند که بواسطه آن از شما ایراد گرفته و عملکردتان را زیر سوال ببرند.

تماس دائم با اینگونه افراد انرژی شما را به مرور غارت کرده و رفته رفته از شما شخصیتی پر استرس، کم تحمل و عصبی می سازد، یکی از بهترین راه ها قطع همکاری با این نوع مدیران است و گرنه مجبور به دادن بهایی سنگین به نام سلامتی می شوید، اما اگر مجبور به ماندن در سازمان بودید باید راهی برای تعامل با آن ها پیدا کنید که تشنج محیط کارتان را کم کرده و آرامش نسبی برقرار شود تا آسیب کمتری به شما وارد شود. برای تعامل با این مدیران ما راهکارهای زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

هفت راهکار کاربردی جهت تعامل با مدیران ذره بینی

۱-یک مدیر میکرو دوست دارد از بقیه بهتر و بالاتر باشد، می خواهد مدام این را بشنود، پس به او بگوئید قبولش دارید و تحسینش می کنید.

۲-برای انجام کارها با او مشورت کنید، آن ها نسبت به پرسیدن نظرشان بسیار حساس هستند و احساس مهم بودن می کنند، پس به آن ها نشان دهید که جایگاهشان تا چه حد برایتان مهم است

۳-مقابل مدیران دیگر، به او بها دهید، ضعف یا کم کاری اش را جلوی دیگران به او نگوئید

۴-سعی کنید به جزییاتی که برای مدیرتان مهم است اهمیت دهید، اگر لازم بود لیستی برای خودتان تهیه کرده و نکات مهم را بنویسید که فراموش تان نشود، حتی می توانید از نرم افزارهای یادآوری بر روی تلفن همراه تان استفاده کنید.

۵-با او صحبت کرده و مراحل پیشرفت کار را برایش شرح دهید، اگر لازم دیدید با دادن ایمیل یا پیام او را در جریان قرار دهید که بابت پیگیر بودن شما خیالش راحت شود.

۶-اگر همزمان چند کار متفاوت را با هم از شما خواستند، تمام کارها را برای او لیست کرده، روی کاغذ بنویسید و مقابلش قرار دهید، از او بخواهید که برایتان کارها را اولویت بندی کند، با این روش هم به او احترام گذاشته اید و از تداخل کاری احتمالی جلوگیری کرده اید.

۷-اگر در سازمان تان مقامی عالی تر یا شخصیتی محترم که همه برای او احترام ویژه ایی قایل باشند وجود دارد که سبک فکری یا کاری اش متفاوت با مدیرتان است و ارتباطی نزدیک با او دارد و همچنین شما را به عنوان کارمندی خوب می شناسد، از او با ذکر دلیل بخواهید تا با مدیر ذره بین به دستتان صحبت کند و بعضی چیزها را برای او یادآور شود.

مدیریت میکرو منیجمنت یا یه اصطلاح مدیریت ذره بینی همیشه هم بد نبوده و نیست اما در صورتی می تواند نتایج خوبی در پی داشته باشد که :

  • تیم نوپا بوده و تازه تشکیل شده باشد
  • افراد تیم تجربه کاری نداشته و این اولین تجربه آن ها باشد
  • برای نیروهای با تجربه اما تازه کار در سازمان می تواند کارگر باشد
  • بالارفتن سرعت آموزش و یادگیری و صرفه جوئی در زمان را همراه داشته باشد

سخن پایانی

بر کسی پوشیده نیست که مدیریت ذره بینی منسوخ شده است، زیرا روحیه وسواس گونه مدیر مانع هر نوع کار تیمی و سازمان یافته در طی زمان شده و عملکرد افراد را به پایین ترین حد ممکن می رساند، راندمان کار کم و کمتر می شود، افراد انگیزه خود را از دست میدهند، تنش بالا می گیرد و همچنین احترام و اعتماد میان مدیر و کارمندان از دست می رود.

میکرومنیجمنت مدیریت ذره بینی

با تکرار مداوم این رفتار کارمندان یکی پس از دیگری ترک شغل کرده و هزینه ی سنگینی بر سازمان تحمیل می شود…

قطعا بهترین راه ممکن آموزش مدیران قبل از قرار گرفتن در این جایگاه شغلی می تواند عنصر بسیار مهمی باشد، تا بدانند که نیروهای انسانی مهم ترین منابع یک سازمان هستند و رفتاری متفاوت را در پیش بگیرند، شاید اصلی ترین عامل گمشده در این حلقه اعتماد باشد…

اگر شما یک مدیر ذره بینی هستید، دیدن این ویدیو را به شما پیشنهاد می کنم

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

 

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد مهارت مدیریتی در کشور یا سایر نقاط جهان، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...