سبد خرید

نقش رهبری در سازمان | از رهبری بد تا پرورش رهبری بزرگ

نقش رهبری در سازمان ، بسیاری از مردم در برخی از نقاط دنیا تحت سلطه یک رهبر بد بوده اند. کسی که ارتباط برقرار نمی کند، انتظارات غیرممکنی را تعیین می کند، یا اینکه حضور در اطرافش و کار کردن در تیمش بسیار دشوار است. شما به احتمال زیاد احساس بهره برداری جسمی و روحی، فشار احساسات را برای آن شخص تجربه کرده اید. امیدوارم اکثر مردم یک رهبر بزرگ را نیز تجربه کرده باشند. اینها افرادی الهام بخش هستند و ایجاد انگیزه می کنند و مردم را ترغیب می کنند که تمام تلاش خود را در جهت رسیدن به یک هدف مشترک انجام می دهند.
اگر کار کردن در کنار یک رهبر بد و یک رهبر بزرگ و تاثیر گذار را تجربه کرده اید، می دانید که تفاوت این دو مانند شب و روز است. اما چگونه ما می توانیم این رهبران بد را به رهبرانی بزرگ و آماده که آینده را توسعه دهند تبدیل کنیم؟

چه چیزی باعث پرورش یک رهبر بزرگ می شود؟

در بخشی از کتاب، “آینده رهبر”، با بیش از ۱۴۰ مدیرعامل در سراسر جهان مصاحبه شده و از آنها خواسته شد که رهبری را تعریف کنند. تعاریف آنها شامل مواردی مانند رهبران می شد که می توانند موفقیت کسب و کار را هدایت کنند و به مهارتهای انسانی مانند ارتباط با مردم و فروتن بودن برسند. یکی از اصلی ترین مضامین این بود که مردم معتقدند که یک رهبر موفق کسی است که درآمد کسب می کند و تجارت می کند. نتایج مالی قطعاً به داشتن یک رهبر موفق کمک می کند، اما چیزهای بیشتری وجود دارد که باعث پرورش یک رهبر واقعاً بزرگ می شود.

اولین و مهمتر از همه، رهبران بزرگ به مردم خود اهمیت می دهند. آنها مایلند مایل های اضافی خدمت و کار را طی کنند. یک رهبر بزرگ می داند که اگر تعداد شرکت های خود را بهبود بخشد، واقعاً موفقیت آمیز نیست اگر افراد آن راضی نباشند. رهبران به شکل دهی جهان کمک می کنند و تأثیر عمیقی بر زندگی کارمندان خود دارند. اگر فرصتی برای کار در کنار یک رهبر بزرگ داشته اید، آن احساسات پایدار را می شناسید: یک رهبر بزرگ به شما الهام می دهد که بهتر باشید، در طول راه شما را راهنمایی می کند و ابزاری برای موفقیت به شما می دهد. رهبران بزرگ به افراد اطراف خود کمک می کنند تا بهبود یابند، حتی به این نکته که کارمندانشان می توانند از خود رهبر مجهزتر باشند نیز توجه کنید. وقتی افراد دارای انگیزه هستند، طبیعتاً می خواهند سخت تر و بهتر کار کنند که این خود موفقیت مالی را نیز به همراه دارد.

معرفی کتاب کد فکری | شاخصه های مهم تیم های بسیار موفق

کتاب کدفکری راهنمایی است برای به موفقیت رسیدن کارهای گروهی با بهره گیری از مهارت ایجاد امنیت که به دنبال کشف این است که چگونه سیگنال های ارتباطی می تواند قیود تعلق و هویت را ایجاد کند، همچنین مهارت بیان کاستی ها که شرح می دهد که چگونه عادت ریسک های دوجانبه موجب براگیخته شدن همکاری قابل اعتماد می شود.

تأثیر رهبران بزرگ

در ادامه نقش رهبری در سازمان رهبران بزرگ باعث سحرخیزی و حضور به موقع کارمندانشان در محیط کار می باشند. رهبران خوب می توانند سود شرکت را به سادگی با توانایی خود در ایجاد انگیزه و درگیر کردن کارمندان دو برابر کنند. سازمان هایی که دارای بالاترین کیفیت رهبران هستند، ۱۳ برابر بیشتر از رقبای خود می توانند پیشرفت کنند. یک مطالعه دیگر نشان داد که چگونه مدیران منجر به واریانس ۲۸٪ در رضایت شغلی کارمندان می شوند. هر شرکتی دوست دارد افزایش رضایتمندی کارمندان را داشته باشد و کار ساده ای است که رهبران بزرگ را در سمت های مدیریت قرار دهد.
رهبران بزرگ رهبران بزرگ دیگری را نیز پرورش می دهند. اگر برای شخصی که تحسین می کنید کار می کنید و مهارت های عالی رهبری را به شما نشان دهد، به احتمال زیاد شما می توانید آن مهارت ها و توانایی ها را نیز توسعه دهید. یک رهبر بزرگ مانند سنگریزه ای است که در حوضچه ریخته می شود و سالهای آینده موج های رهبران خوب دیگر را در اطرافش ایجاد می کند.

چه چیزی باعث بروز یک رهبر بد می شود؟

از طرف دیگر، یک رهبر بد به مردم اهمیت نمی دهد و یا محیطی را ایجاد می کند که کارمندان بخواهند کار خود را فورا انجام دهند. رهبران بد اغلب باعث می شوند که کارکنان خود مانند ماشینهای دست و پا گیر در ماشین احساس کنند که فقط در آنجا باشند تا ساعت کار به پایان برسد، کار خود را انجام دهند، و سپس محیط را ترک کنند. رهبران بد اغلب به جای ایجاد ذهنیت تیمی و پیشبرد شرکت به سمت موفقیت، فقط به شماره ها یا پیشرفت در حرفه خود اهمیت می دهند.

نقش رهبران در سازمان

تأثیر رهبران بد

یکی از تاثیرات و نقش رهبری در سازمان کارمندانی که برای رهبران بد کار می کنند اغلب احساس می کنند شغلشان بدون لذت و بی معناست. مطالعات نشان داده اند که کار برای یک رهبر سمی منجر به رضایت شغلی پایین تر می شود، که نباید جای تعجب داشته باشد. اما این عدم رضایت به سایر قسمت های زندگی کارکنان منتهی می شود. یک مطالعه از دانشگاه منچستر نشان داد که کارمندان مشغول به کار برای رهبران بد یا مدیران، احتمالاً افسردگی بالینی را تجربه می کنند و با گذشت زمان بیش از حد به همکاران خود انتقاد کردند و نسبت به سایر افراد رفتار پرخاشگرانه نشان دادند. یک رهبر لحن را برای سازمان تعیین می کند، به این معنی که مثال بد و انرژی آنها می تواند در کل سازمان گسترش یابد و حتی کارمندان خوب را مسموم کند.

رهبران بد باعث می شوند تا کارکنان در کار خود بیکار نباشند و یکی از بزرگترین دلایل ترک کارمندان از کارشان است. در بسیاری از موارد، کارکنان شرکتها را ترک نمی کنند، آنها مدیران و کارفرمایانی را که کار با آنها دشوار است، ترک می کنند. در یک نظرسنجی بیش از ۱ میلیون کارمند گالوپ ، ۷۵ درصد افرادی که کار خود را ترک کرده اند به دلیل رئیس خود و نه موقعیت واقعی، این کار را انجام داده اند.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های مدیریت و رهبری مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

رهبران بزرگ

یک تضاد جدی بین رهبران خوب و رهبران بد وجود دارد. اشاره به رهبران بد در سازمانهای گذشته یا نگاه از خارج به راحتی ممکن است آسان باشد، اما وقتی که در میان کار برای یک رهبر بد هستید، ایجاد تغییر دشوارتر است. شرکتها نباید از شر تیم های داخلی و فرایندهای خود برای خلاص شدن از شر رهبران بد بترسند.

استخدام فقط رهبران فوق ستاره غیرممکن است. سازمانها همچنین برای ایجاد رهبران بزرگ باید یاد بگیرند که چگونه افراد را در داخل سازمان پرورش دهند. رهبران خوب تأثیر شدیدی بر فرهنگ و موفقیت کلی شرکت دارند. سرمایه گذاری در رهبران آینده می تواند بازده بزرگی داشته باشد زیرا باعث ایجاد انگیزه در کارمندان می شود و به رشد شرکت کمک می کند.

رهبران این پتانسیل را دارند که تأثیر زیادی در سازمان خود بگذارد. رهبران بزرگ می توانند از کارمندان الهام بگیرند، استعداد را به خود جلب کنند و درآمد را افزایش دهند، در حالی که رهبران بد می توانند یک محیط سمی ایجاد کرده و کارمندان و مشتریان را دور کنند. سازمان ها باید با شناسایی و از بین بردن رهبران بد، آینده را آماده کنند و سپس آنها را با رهبران قوی و یک برنامه توسعه رهبری داخلی جایگزین کنند.

شما چه رهبری هستید و چه نوع رهبری سازمان شما می خواهد ایجاد کند؟

بیزبوک

 

 

 

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم درباره نقش رهبری در سازمان یا دیگر مهارت های رهبری و مدیریت مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.