سبد خرید

وفاداران برند را به مدافعان برند تبدیل کنید

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

وفاداران برند را به مدافعان برند تبدیل کنید پورشه یا فورد؟ پپسی یا کوکا؟ لپ تاپ یا کامپیوتر؟ برگر کینگ یا مک دونالد؟ آیفون یا اندروید؟ احتمالاً هنگام خواندن این سؤالات، حداقل به یک مورد پاسخ قطعی داده اید.

“من هیچ وقت PC نمی خرم. خیلی غیر قابل اعتماد است”

“آیا گزارشی را که در مورد مک دونالد انجام می شود، نخواندی؟ اگر زندگی من به آن وابسته باشد، من آن را نمی خوانم و آنجا غدا نمی خورم.”

بسیاری از افراد ادعا می کنند که وفاداری به مارک تجاری چیز دیگری است، اما آنچه مشتری را به سمت واقعی سوق می دهد تا بگوید “این مارک برای من است. هیچ کس دیگری نخواهد کرد؟” چه می توان باشد؟ در این مقاله، فاکتورهای مهمی را که باعث می شود مشتریان برای بازگشت بیشتر و مهمتر از همه، آواز خواندن و ستایش برند محبوب شان میان شما، دوستان و خانواده خود، بررسی خواهیم کرد که چگونه و به چه دلیل مشتریان وفادار به برند می شوند و چگونه وفاداران برند تبدیل به مدافعان برند می شوند.

وفاداری برند | بیزبوک

تبدیل وفاداران برند به مدافعان برند

این شخصی است

از ایمیل تا تعامل در رسانه های اجتماعی گرفته تا تجربه با یکی از نمایندگان خدمات پس از فروش به مشتری، هیچ چیز جای تعجب ندارد. این فقط یک رابطه تراکنش مشتری با کارمند نیست، بلکه یک تعامل فردی است که طبیعی است. فکر می کنم نتفلیکس Netflix نمونه خوبی برای کسب وفاداری مبتنی بر ارائه یک تجربه شخصی است. بر اساس تاریخچه مشاهده شما، آنها مطالب مرتبط دیگری را نیز ارائه می دهند که ممکن است شما از آنها لذت ببرید و همچنین ایمیل های شخصی شده ای را بر اساس آنچه در شما مشاهده کرده اند برایتان ارسال کنند.

اعتماد مهم است

در حالی که شرکت ها از انسانهای متفاوتی تشکیل شده اند که دارای عیب و نقص هستند و مانند همه افراد اشتباه می کنند، می دانید که این شرکت بیشترین علاقه را به قلب شما دارد زیرا آنها قبلاً هرگز مشورت و محصول اشتباهی به شما نداده اند. علاوه بر این، اگر آنها اشتباه کنند، در پشت فرآیندها یا رویه ها پنهان نمی شوند. آنها حق ضایعه شده را اصلاح کرده و همه چیز را در جهت رضایت شما انجام می دهند. معامله گر تجاری نمونه خوبی از یک شرکت است که نمونه ای از اعتماد است. Trader جو با داشتن سیاست بازگشت بسیار باورنکردنی و فهمیده، نه تنها به محصولات خود اعتماد دارد و از آنها حمایت می کند بلکه به مشتریان خود نیز اطمینان می کند که در هنگام درخواست بازپرداخت، صادق باشند. علاوه بر این، در مورد اتفاقی نادر فراخوان محصول صادر می شود.

آنها به شما محلی برای تعلق خاطر می دهند

در مقاله ای که توسط دانشگاه کالیفرنیای جنوبی منتشر شده است، مشخص شد که ۷۶٪ افرادی که یک آیفون خریداری کرده اند آن را با یک آیفون دیگر جایگزین کرده اند. چگونه اپل به این میزان حفظ مشتری به طرز شگفت انگیزی دست می یابد؟ آنها به موقعیت خود به عنوان یک کالای لوکس مقرون به صرفه تکیه کردند و با داشتن یک محیط سالم از تعلق، از آن حمایت کردند. صف های طولانی روگشایی از محصول جدیدشان گواه امر است.

ما در بیزبوک در حوزه ی مهارت های بازاریابی و فروش مقالات متنوع بسیاری نوشته ایم

جهت مطالعه آن ها می‌توانید اینجا کلیک کنید.

 

یک تجربه خارق العاده

آیا روزی در رستوران مورد علاقه تان بوده اید و ناگاه با دسته ای گل و هدیه و رایگان بودن صورتحسابتان به بهانه سالگرد ازدواج، تولد و … روبرو شده اید؟ تجربه ای که در ذهن شما جای گرفته است و تا همیشه آن را با ذوق و شوق به یاد می آورید.

شما صمیمانه احساس ارزشمندی می کنید

تجربه یکی از وفاداران اپل می گوید: “هر تعامل واقعی است و به تجربه شما ارزش می بخشد. وقتی اولین آیفون و مک بوک پرو را در سال ۲۰۰۹ خریداری کردم، اپل این امر را با خدمات عالی مشتری، محصولات ماندگار و همیشه در صدر پیشرفت های فن آوری تقویت کرد. در سال ۲۰۱۶ در حالی که من آخرین مقاله MBA را می نوشتم، Mac Book هشت ساله ی من دچار مشکل شد و خاموش شد. من دلهره شدیدی گرفتم اما می دانستم که خدمات اپل (Apple Care ) کنار من خواهد بود. کارلوس، نماینده Apple Care در آن روز، دو ساعت در حالی که ما در حال رفع مشکل بودیم، همراه با من پشت خط تلفن ماند.
وقتی مشکل حل شد، به او گفتم که مقاله نهایی خود را به او اختصاص خواهم داد. بعلاوه ،کارلوس روز بعد به مرخصی رفت و وقتی برگشت، به من ایمیل داد تا اطمینان حاصل کند که همه چیز به خوبی پیش می رود و من به مقاله ام را تحویل داده ام. کارلوس با نام تجاری اپل در تعامل با خدمات مشتری، وفاداری برند من را محکم کرد و آنرا به وکالت برند تبدیل کرد.
این اولین بار نبود که اپل من را نجات داد. یکی از دوستان سالها پیش باعث شد صفحه تلفن من به طور تصادفی ترک بردارد و اپل آن را به صورت رایگان تعویض کرد. من سعی کردم Genius را در فروشگاه اپل در آغوش بگیرم زیرا بسیار سپاسگزار و هیجان زده بودم. نکته مهم در اینجا این است که صداقت و حس تعلق شرکت اپل کاربران خود را وفادار می کند اما رفتن به مسافتی دورتر برای خدمات به مشتری، آن را به عنوان یک برند تجاری تبدیل کرده است. در هر دو تجربه، من برای خواندن ستایش های اپل به رسانه های اجتماعی رفتم و اکنون سال ها بعد هنوز هم جزئیات را به یاد می آورم تا جایی که می توانم درباره آن به خوبی صحبت کنم”

مهمترین نکته برجسته این تجربه ها این است که اعمال بلندتر از کلمات صحبت می کنند. اپل نه تنها عذرخواهی نکرد، بلکه همه چیز را نیز انجام داد. اینگونه است که وفاداران برند را به طرفداران برند تبدیل می کند.

وفاداران برند به مدافعان برند

ارزش خود را ثابت کنید و نشان دهید چرا متفاوت هستید

 ذکر این نکته حائز اهمیت است که شما نیز باید به طور صمیمانه به آنچه در فروش شما است اعتقاد داشته باشید تا وفاداری به برند را برای مشتریانتان تسهیل کنید. حتی ماهرترین دروغگوها نمی توانند صداقت را که با محبت واقعی محصولی که با آن کار می کنید، جعل کنند. علاوه بر این، تضعیف رقابت شما روشی ویژه برای ایجاد برند و ایجاد وفاداری نیست، در حقیقت، بیشتر اوقات غیر ممکن است آسیب زا باشد و باعث شود مشتری شما در مورد اهداف شما شک کند.
شرکت شما چه کاری می تواند انجام دهد تا خدمات اضافی را برای مشتریان خود انجام دهد تا آنها را از وفاداران برند به طرفداران برند تبدیل کند؟ یا اگر شما وفادار به مارک تجاری نشده اید، چه عناصری از این مقاله را می توانید در استراتژی بازاریابی خود برای ایجاد وفاداری وارد کنید؟

بیزبوک

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم درباره مهارت های بازاریابی، فروش و برندینگ یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...