سبد خرید

گام های ثروت آفرینی علی شاه حسینی | پادکست کتاب

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

پادکست کتاب گام های ثروت آفرینی

 

گام‌های ثروت آفرینی | علی شاه حسینی

تقلید معقول | مقلدان کسب و کار

گام های ثروت آفرینی | روزگاری عجیبی است. مردم بدون توجه به تخصص، تجربه، دانش، استعداد، منابع و توانایی‌های خود، به‌محض اینکه می‌بینند کسی در کسب‌ و کار موفق است، سریع با یک‌ ضرب و تقسیم، درآمد فرد را  محاسبه می‌کنند و با آهی بلند به خود می‌گویند که چرا من نباید مثل او درآمد داشته باشم؛ و با چشم‌به‌هم‌زدنی، بدون مطالعه، تحقیق، برنامه‌ریزی، هدف‌گذاری و تحقیقات بازار به آن  عرصه وارد می‌شوند.

سرمایه و به قولی هستی خود را در آن فن می‌گذارند و زمانی که با موفقیت مواجه نمی‌شوند، زمین و زمان، شریک و رفیق، دوست و آشنا، بازار داخلی و خارجی، دولت و ملت، اقتصاد و فرهنگ، همه و همه را  مقصر می‌دانند که دست‌به‌دست هم داده‌اند و زمینه شکست او را فراهم کردند.

 

گام‌های-ثروت-آفرینی-تقلید

علی شاه حسینی و حکایتی از کلاغ و خرس

کلاغ و خرسی سوار هواپیما بوده‌اند. کلاغ سفارش چای می‌دهد، چای را  که می‌آورند، کمی می‌خورد و باقی‌اش را می‌پاشد به مهماندار.

مهماندار می‌گوید: چرا این کار را  کردی؟ کلاغ می‌گوید دلم خواست. پرو بازی است، پرو بازی.

چند دقیقه می‌گذرد باز کلاغ  سفارش نوشیدنی می‌دهد، باز کمی از آن می‌خورد و باقی‌اش را می‌پاشد به مهماندار. مهماندار می‌گوید :چرا این کار را کردی . کلاغ می‌گوید دلم خواست. پرو بازی است، پرو بازی.

بعد از چند دقیقه،  کلاغ چرتش می‌گیرد و می‌خوابد. خرس که این صحنه را می‌بیند . به سرش می‌زند که  کمی تفریح کند. مهماندار را صدا میزند و می‌گوید: یک قهوه برایش بیارو. قهوه را  که می‌آورد. کمی از آن  می‌خورد و باقی‌اش را می‌پاشد روی مهماندار. مهماندار می‌گوید: چرا این کار را کردی. خرس می‌گوید: دلم خواست. پرو بازی است، پرو بازی. این را که می‌گوید ناگهان همه‌ی مهمانداران میرزند روی سرش و  او را کشان‌کشان تا  دم در هواپیما می‌برند.  خرس هم شروع به دادوفریاد می‌کند  و باعث می‌شود کلاغ  بیدار و از ماجرا آگاه شود. و به خرس بگوید: آخه خرس گنده، تو که بال نداری، مگِ مجبوری پرو بازی در بیاروی.

 شاید داستان کمی رک و بی‌پرده  پیامش را  انتقال داده باشد. ولی بهتر است واقع‌بین باشیم و در حوزه کسب‌ و کار دست از تعارف‌برداریم و  برای موفق شدن بر اساس عقل، منطق و حقایق تصمیم‌گیری کنیم.

 

پادکست گام های ثروت آفرینی

 پیام‌های  این حکایت را باهم مرور کنیم

۱-تقلید باید آگاهانه باشد؛ اصلاً اشکالی ندارد که من و شما هم،  تقلید کنیم چون خود این نوعی الگوبرداری است و نقش  الگو بسیار مهم و اثربخش است. ولی تقلید باید بر اساس شناخت و تحقیق باشد.

کسی که می‌خواهد در حوزه بازیگری موفق شود باید الگویی را در همان حوزه پیدا کند و از  او تقلید کند. از همه مهم‌تر الگو  باید خودش به ثبات رسیده باشد؛ یعنی مسیر را تا انتها رفته و از پستی‌وبلندی‌های مسیر کاملاً آگاه باشد تا بتواند به دیگران کمک کند و آن‌قدر مطمئن باشد که دیگران بتوانند چشم‌بسته از او پیروی کنند.

تقلید از کسی که به دلیل  یک اتفاق یا شانس چند صباحی توانسته است روی سکوی  موفقیت بایستد به‌هیچ‌وجه مطمئن نیست. پس تقلید اصولی دارد که دقت و تعمق فراوان  توصیه می‌شود.

۲ – منابع و توانایی‌های خود را ارزیابی کنید؛  خرس باید می‌دانست  که هواپیما در اوج آسمان، در حال پرواز است و  او هم  بال ندارد که پرواز کند. باید توانایی کلاغ را حدس می‌زد. کلاغ بسیار زیرک بود و  او کاملاً از توانایی‌های خودآگاهی داشت که این‌گونه رفتار می‌کرد . ولی خرس فقط به جثه و هیکل خود، دل‌خوش بود و شاید فکر می‌کرد که از همه قوی‌تر و  تنومندتر است. شاید آن  تنومندی و قوی‌هیکل بودن درجایی دیگر و در زمانی دیگر  آن‌قدر مهم باشد که کلاغ بازنده شود و نتواند در برابر  خرس پیروز شود. ولی آنجا در آن لحظه و در آن شرایط توانایی خرس به کار نمی‌آمد. یکی از نکاتی که باید توجه کنیم این است که ببینیم داشته‌های ما چه هستند و برای چه شغلی، در چه مکانی و در چه زمانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. افراد بسیاری  فکر می‌کنند اگر پول باشد می‌تواند دست به هر کاری زد  و بر اساس همین تفکر چه بسیار افرادی را می‌بینیم که یک‌شبه دارایی و اندوخته چندساله خود را به باد می‌دهند.

 

پادکست کتاب بیزبوک

 در جوامع توسعه‌یافته برای ارزیابی توانایی‌ها، کانون‌ها و مراکزی وجود دارند که پس از مراجعه افراد و برگزاری آزمون‌های گوناگون و همچنین مشورت با مشاوران زیردست به این نتیجه می‌رسند که فرد در چه حوزه‌ا­ی، چه زمانی، چه مکانی و با چه کسانی دست‌به‌کار شوند. اقدامی که نتیجه‌اش پیش از شروع تقریباً بیش از ۸۰ درصد موفقیت را در برمی‌گیرد.  عملی که  به دنبال  مطالعه، تحقیق ، ارزیابی و مشورت انجام شود، بی‌تردید  اگر هم  با موفقیت روبرو نشود می‌تواند مرحله‌ای باشد برای رسیدن به موفقیت و سکوی باشد برای پرتاب شدن به قله‌ی موفقیت؛ زیرا آموزنده و دربرگیرنده‌ی  تجاربی ارزشمند خواهد بود که شاید گاهی برای به دست آوردن آن‌ها ضرورت ایجاب می‌کند؛ هزینه کنیم، زمان صرف کنیم  و انرژی بگذاریم منوط به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌شده  باشد.

بیشتر بخوانید: در مجله کسب و کار تداپ یه عالمه مقالۀ خوب کسب و کاری رو می‌تونین یه جا ببینین و بخونین.

قصه‌ی ما به سر نرسید چون هنوز هم هستند کسانی که بر اساس چشم­‌هم‌چشمی  و بدون شناخت خود و توانایی خود دست‌ به‌ کارهای می‌زنند و هر روز قصه‌ی پرغصه برای اطرافیان، خانواده و جامعه‌ می‌سازند که  بی‌تعارف، مقصر اصلی خوشان هستند.

 

شرایط خرید کتاب گام های ثروت آفرینی از بیزبوک

هر کتابی رو که شما درخواست بدین، ما سعی می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن به‌دستتون برسونیم. ضمناً؛ اگه کتاب یا کتاب‌هایی از بیز بوک رو انتخاب کردین و تعداد بالا از اونا برا شرکت یا سازمانتون نیاز دارین، ما در بیزبوک این امکانات رو فراهم نمودیم که با بسته‌بندی‌های شکیل و با لوگوی شرکت خودتون، آماده کنیم و براتون ارسال نماییم.

فروشگاه بیزبوک را ببینید، دربارۀ این کتاب بیش‌تر بخونین، پادکست‌ اونو ببینین و دست آخر اگه خوشتون اومد، می‌تونین سریع تهیه‌ش کنین. ما در بیزبوک همۀ سعی خودمون رو می‌کنیم تا شما راضی باشین. اگه انتقاد یا پیشنهادی دارین، خوشحال می‌شیم باهامون در میون بذارین. قول میدیم همۀ پیام‌هاتونو خط‌به‌خط بخونیم و ازشون در راستای هرچه بهترشدن بیزبوک استفاده کنیم.

 

مقالات بیزبوک bizbook

 چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر در مورد کتاب گام های ثروت آفرینی و یا کتاب های دیگر بیزبوک مطلبی نوشتید و یا اگر مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید برای دیگران هم مفید است؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbook.ir منتظرتان خواهیم بود.

پادکست بیزبوک

در قسمت پادکست بیزبوک، می‌توانید کتاب گام های ثروت آفرینی و کتاب‌های دیگر را بشنوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...