سبد خرید

چگونه رزومه کاری بنویسیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نکات طلایی در نوشتن رزومه کاری

قدم اول و اساسی برای رسیدن به شغلی که می‌خواهیم، نوشتن صحیح، دقیق و جذاب رزومه کاری ا‌ست. در این مقاله نمی‌خواهیم نحوه نوشتن آن و اینکه شامل چه اطلاعاتی می‌شود را آموزش دهیم. بلکه بنا را بر این گذاشته‌ایم که شما میدانید در رزومه‌ چه اطلاعات شخصی را باید بنویسید. فقط به چند نکته مهم در مورد نحوه نوشتن مهارت‌هایتان اشاره می کنیم که با رعایت آن‌ها شما جز لیست اولویت‌های یک کارفرما قرار می‌گیرد!

رزومه خوب رزومه‌ای هست که اول به مهارت‌های مهم و متناسب با شغلی که در نظر دارید اشاره کرده باشد و بعد به تجربه‌ها و مهارت‌هایی که در آن ها تسلط دارید و ممکن است در شغلتان به کار آید را شامل شود. نکته اصلی در اینجا این است که حتماً مهارت‌هایی را دکر کنید که ممکن است واقعاً در آن موقعیت شغلی کاربرد داشته باشد. مثلاً اگر قرار است به‌عنوان یک گرافیست در یک شرکت استخدام شوید حتماً به مهارت‌هایی که به این شغل مربوط می‌شود، اشاره کنید. مثلاً بر فتوشاپ، ایلوستریتور و … مسلط هستید، پس به‌عنوان مهارت‌های اصلی آن‌ها را توضیح دهید.

یا اگر با عکاسی هم آشنایی مختصری دارید، در آخر به این مهارت هم اشاره کنید. اما اگر مثلاً دوره امدادگری هم رفتید و جز علاقه‌ها و مهارت‌های شخصی‌تان محسوب می‌شود، لازم نیست در این رزومه کاری به آن اشاره کنید، چون اصلاً به کار گرافیست ارتباطی ندارد. حتی ممکن است کارفرما این‌طور برداشت کند که شما مهارت‌هایتان را به رُخَش می‌کشید و اصلاً به رزومه‌تان اهمیتی ندهد!

پس:

مهارت‌های مهم را در رزومه کاری مشخص کنید

معمولاً هر شرکتی مهارت‌ها و مسئولیت‌های لازم برای هر شغلی را مشخص می‌کند. خب در این صورت کار شما راحت‌تر است و می‌توانید روی آن مهارت‌ها تمرکز کنید و هرکدام را که تسلط کافی در آن دارید توضیح دهید. تأکیدمان اینجا این است که حتماً واضح و شفاف توضیح بدهید که چقدر تسلط دارید تا موقع مصاحبه دچار دردسر نشوید. به این نکته هم توجه کنید که توضیح تان خیلی طولانی نشود.

اگر هم شرکتی در مورد یک شغل توضیح زیادی نداده و مهارت‌ها و مسئولیت‌ها را مشخص نکرده می‌توانید با اشخاص شاغل در آن حیطه صحبت کنید، پرس‌وجو کنید که چه مهارت‌هایی برای آن شغل لازم است. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید، این است که در مورد شغل مورد نظرتان سرچ کنید، مهارت هایی که برایش ذکر شده را بررسی کنید و ببینید روی کدام یک تسلط دارید، سپس در رزومه کاری راجع به آنها بنویسید.

رزومه

 تعادلی بین مهارت های عملی و تعاملی _ارتباطی داشته باشید

در رزومه کاری خود حتما به مهارت های تعاملی هم اشاره کنید. اینها ویژگی های شخصیتی تان را برای یک کارفرما مشخص می کند. ویژگی هایی مثل قدرت همکاری، روحیه کار تیمی، قدرت حل مسئله و… این را باید بدانید که یک کارفرما معمولا تمایل دارد علاوه براینکه درمورد مهارت های فنی شما بداند، قبل از استخدام با برخی خصوصیات اخلاقی شما هم آشنایی داشته باشه تا ببیند از نظر روحی و فرهنگی با موقعیت شغلی، محیط کار و کارمندان دیگر متناسب هستید یا نه.

مهارت های خودتان را همراه با مدرک در رزومه کاری وارد کنید

 خب تا اینجا گفتیم که چگونه به مهارت های تان در نوشتن رزومه اشاره کنید. اما مسئله تنها ذکر آنها نیست. باید بتوانید خودتان را به کارفرما ثابت کنید. پس اگر برای مهارت هایی که توضیح دادید مدرک دارید حتما به برگه رزومه تان پیوست کنید و همچنین مشخص کنید که برای کدام مهارت مدرک دارید. به مهارتهایی هم که به صورت تجربی یا در شغل قبلی یاد گرفتید و برایتان سابقه محسوب میشود حتما اشاره کنید.

روی مهارتهایی که ندارید، کار کنید.

اگر با مهارتی آشنا نیستید اما در لیست مهارت های شغلی مورد نظرتان ذکر شده و تا مصاحبه هم زمانی باقی مانده که می‌توانید تا حدودی آن مهارت را یاد بگیرید حتما برایش وقت بگذارید. در انتهای لیست مهارت های تان در برگه رزومه کاری هم به این مهارت اشاره کنید و بنویسید که چقدر با آن آشنا هستید.

پس نتیجه می گیریم

این موارد یه سری نکاتی بودند که می توانند مهارت های شما را دسته بندی کنند، از مهارت هایی که کاملا تسلط دارید تا آنهایی که آشنایی مختصری دارید. وقتی شما مشخص می کنید که میزان تسلط تان روی هر مهارت چقدر است، درواقع صداقت تان را نشان داده‌اید و این برای هر کارفرمایی با ارزش است.

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک

اگر شما هم در مورد چگونگی نوشتن رزومه کاری مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این کتاب، شما می‌توانید در بخش بلاگ ، مقاله های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...