سبد خرید

چگونه مشتری وفادار داشته باشیم و برند شویم؟

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

هر کسب‌وکار نوپایی برای اینکه بتواند خود را در بازار رقابت مطرح کند و سر از آن بیرون بیاورد، باید یک استراتژی برای جذب مشتری وفادار مشخص کند. صرف‌نظر از حوزه‌ی فعالیت و نوع خدماتتان، فرایند بازاریابی آنلاین مهم‌ترین فرایندی است که باید روی آن متمرکز شوید.

در این مقاله قدم به قدم با مراحلی که برای جذب مشتری آنلاین نیاز است آشنا می‌شویم.

قدم اول: مشتری وفادار جذب نیازش می‌شود، پس سعی کنید نیازش را تشخیص دهید.

اگر می‌خواهید در بازار رقابت پیشی بگیرید، باید بتوانید جایگاه خود را در کسب‌وکار پیدا کنید. برای پیدا کردن جایگاه خود، باید زیرک باشید و بدانید نیاز مشتری چیست. به مشکلی که می‌خواهید برای مشتری حل کنید، اهمیت دهید. حوزه‌های فعالیتی و خدماتی خودتان را به‌صورت شفاف مشخص کنید تا بتوانید همیشه در ذهن مخاطب بمانید.

قدم دوم: مشتری وفادار را شناسایی کنید.

پس از اینکه نوع مهارت‌ها و تخصص و خدمات خود را تعیین کردید، مرحله بعد شناسایی مشتریانی است که بیشترین بهره را از خدماتتان می‌برند. پیدا کردن مشتری‌های مناسب برای موفقیت کسب‌وکار آنلاین شما بسیار مهم است. همه افرادی که از خدمات شما استفاده می‌کنند قرار نیست به مشتری وفادار تبدیل شوند. می‌توانید با بررسی رقیبان خود شروع کنید. زیرا آن‌ها این مرحله را گذرانده‌اند و وقت و هزینه خود را صرف جذب مشتری کرده‌اند.

مشتری وفادار را مشخص کنید

قدم سوم: رقیبان خود را مشخص کنید.

تحقیق در مورد رقیبان در کسب‌وکارتان می‌تواند دیدگاه‌ها و ایده‌های ارزشمندی را برای تقویت استراتژی‌تان در جذب مشتری ایجاد کند. این تحقیق و بررسی به معنی سرقت استراتژی آن‌ها نیست. بلکه شناسایی نقاط قوت و ضعف آن‌هاست. این نکته بسیار حائز اهمیت است. زیرا با شناسایی نقاط قوتشان می‌توانید آن‌ها را برای خود تقویت کنید و با پرداختن به نقاط ضعفشان استراتژی خودتان را تکمیل و بی‌نقص کنید.

 

  • ده رقیب برتر و تأثیرگذار در کسب‌وکار خود را مشخص کنید. وقتی در بازار کسب‌وکار شما رقابت وجود دارد یعنی دیگران قبلاً این مدل را ثابت کرده‌اند و مشتریانی نیز وجود دارند که مایل به صرف هزینه برای همان خدماتی هستند که شما ارائه می‌دهید.
  • محتوای تولید شده توسط رقیبانتان را تجزیه‌وتحلیل کنید. پس از شناسایی رقیبان خود، حال باید بررسی کنید که چه محتوایی تولید می‌کنند. تجزیه‌وتحلیل محتوای آن‌ها می‌تواند به شما در یادگیری چگونگی عملکرد بهتر و جذب مشتری وفادار کمک کند.
  • صفحات اجتماعی و تبلیغات رقیبانتان را ارزیابی کنید. برای اینکه بتوانید در رقابت بمانید، صفحات اجتماعی رقیبان را تحلیل کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر صفحۀ اینستاگرام، کانال تلگرامی و… دارند به محبوب‌ترین فیلم‌های آن‌ها نگاه کنید. به انواع استراتژی‌هایی که برای تبلیغاتشان به کار می‌گیرند، آنچه در تبلیغات خود می‌گویند، پیشنهادات آن‌ها و اهداف استراتژیک آن‌ها توجه کنید.

رقابت در کسب و کار

 

قدم چهارم: تسهیلاتی را برای مشتری وفادار در نظر بگیرید.

یک روش سریع مقایسه هر کسب‌وکاری وجود تسهیلاتی است که مشتری را وسوسه کند که از شما خرید کند. برای ایجاد این تسهیلات از خودتان بپرسید که:

  • قیمت خدمات من چقدر است؟
  • چه تسهیلاتی را می‌توانم برای خدماتم ایجاد کنم؟ آیا می‌توانم خدماتم را در قالب بسته‌هایی که دارای تخفیف هستند به مشتری ارائه کنم؟
  • آیا می‌توانم به‌صورت مستقیم هم با مشتری وفادار در ارتباط باشم و برخی از ابهامات را به‌صورت شخصی برای مشتری رفع کنم؟

قدم پنجم: برند خود را بسازید.

برند شدن یکی از دارایی‌های مهم هر کسب‌وکاری است. اگر بتوانید خود را به‌عنوان یک متخصص در کسب‌وکار خود در چشم مردم بشناسانید می‌توانید مشتری بیشتری به‌صورت آنلاین جذب کنید و مطالبات بیشتری برای خدمات خود دریافت کنید. یک راه عالی برای برند شدن، مصاحبه با متخصصانی در حوزه فعالیتتان است. تهیه پادکست از مصاحبه، کلیپ‌هایی که جنبه اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی دارند و… هم یکی از بهترین روش‌هاست.

برند خود را بسازید

قدم ششم: پروسه فروش خود را ایجاد کنید.

پروسه فروش از لحظه‌ای که تبلیغات خود را با محتوای آموزشی ارائه می‌دهید، قیمت خدمات خود را تعیین می‌کنید، شروع می‌شود و اساساً برای همیشه ادامه دارد. نکته مهم در اینجا این است که نباید روند فروش متوقف شود. همچنان باید محتوای بیشتری را برای مشتریان خود به ارمغان آورید و تسهیلاتی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید را به‌روز کنید.
پس‌ازاینکه قیمت خدمات خود را مشخص کردید، روند فروشتان را از طریق قیف فروش ادامه دهید.

قدم هفتم: قیف فروش را برای تبدیل مشتری احتمالی به مشتری وفادار ایجاد کنید.

قیف فروش استراتژی بازاریابی شماست. شامل مراحلی است که برای فروش محصولاتتان به مشتری و تبدیل آن به یک مشتری وفادار و به حداکثر رساندن درآمدتان انجام می‌دهید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است تصمیم بگیرید که خدمات خود را از طریق وبینار معمولی به بازار عرضه کنید، یا ممکن است از یک اپلیکیشن برای قیف فروش استفاده کنید، که به مشتریان بالقوه نیاز دارد تا از شما خرید کنند. همه این‌ها بستگی به نوع مشتری دارد که شما می‌خواهید جذب کنید.

قیف فروش مشتری وفادار

قدم هشتم: از ترکیبی از بازاریابی محتوایی و پولی استفاده کنید.

هر کسب‌وکاری به ترافیک بیشتری برای وب‌سایت خود نیاز دارد، زیرا ترافیک به معنای پتانسیل فروش است. دو نوع بازاریابی وجود دارد: محتوایی، یعنی زمانی که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را بر اساس نتایج جستجو ، توسط محتوایی که در سایت منتشر کرده‌اید و بدون پرداخت هزینه پیدا می‌کنند، پولی هم زمانی است که بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را از طریق یک تبلیغ پولی پیدا می‌کنند. برای اینکه جلوتر از رقابت باشید، از هر دو روش برای بازاریابی آنلاین خود استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با مفهوم بازاریابی محتوایی و انواع استراتژی‌های آن میتوانید به مقاله “استراتژی برندهای معتبر در بازاریابی محتوایی” مراجعه نمایید.

قدم نهم: یک سایت عضویت برای مشتری وفادار ایجاد کنید.

دلایل قابل توجیه زیادی وجود دارد که باید یک سایت عضویت را برای مشتریانی که خواهان خدمات بیشتر و سطح بالای شما هستند ایجاد کنید. سایت عضویت روشی ایده‌آل برای نمایش تخصص شماست و به مشتری این نکته را القا می‌کند که شما حرفه‌ای هستید. همچنین روشی عالی برای کمک به مشتریان بالقوه برای اطلاع از محصولات و خدمات شما است.
جمع بندی
کلید وفاداری مشتری پروسه‌ای است که شما از ایجاد اعتماد در مشتری تا حفظ ارتباط با او طی می‌کنید. باید از هر فرصتی استفاده کنید تا به مشتری نشان دهید برای شما ارزشمند است. در این صورت مشتریِ راضی خواهید داشت. مشتری که از خدمات شما راضی باشد به مشتری وفادار تبدیل میشود. مشتری وفادار هم وقتی مجدد به شما بازگردد با خود مشتریان جدید می آورد!

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله‌ای در سایت “Forbes” مراجعه نمایید.

 

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد جذب مشتری وفادار یا برند سازی مطلبی نوشتید و یا مقاله‌ای در حوزۀ کسب‌ و کار نگارش نمودید که فکر می‌کنید می‌تواند برای دیگران هم مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مطلب، شما می‌توانید در بخش بلاگ بیزبوک، مطالب دیگری ببینید و بخوانید.

در ویدیوکتاب بیزبوک یه عالمه کتاب را ببینید و بشنوید…

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...