سبد خرید

کد فکری تیم های موفق | نوشتۀ دنیل کویل

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

فرض کنید بخواهیم مسابقه‌ای برای ساخت یک سازه ماکارونی در مدت زمان معینی برگزار کنیم. این مسابقه بین دو تیم که اعضای یکی را بزرگ‌سالان و اعضای دیگری را کودکان بازیگوش و دوست‌داشتنی تشکیل می‌دهند، اجرا می‌شود. بسیار دور از تصور است که کودکان در این مسابقه برنده شوند اما… باید بدانید که این‌طور نیست. کودکان در چنین مسابقه‌ای به‌راحتی، بارها و بارها حریف بزرگ‌ترها می‌شوند و برنده مسابقه خواهند بود. دلیلش چه می‌تواند باشد؟ این است که در جاهایی که ما بزرگ‌ترها درگیر تعصبات شخصی، خودبزرگ‌بینی، سیاست و بحث در مورد استراتژی هستیم، کودکان به‌سادگی و شاید بدون اینکه خودشان هم بدانند، با به‌کارگیری یک فرهنگ گروهی به‌صورت یکپارچه و هماهنگ با هم کار می‌کنند و به هدفشان (ساخت سازه ماکارونی) می‌رسند. بله، فرهنگ گروهی، همان نکته‌ای که دنیل کویل در کتاب کد فکری روی آن تأکید دارد.
دنیل کویل از جمله نویسندگانی است که کتاب‌های او در مورد تیم های موفق جز پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز است. او در کتاب کد فکری اسرار تیم‌ های موفق را بازگو می‌کند و به مدیران و رهبران ابزاری برای ایجاد یک تیم منسجم و باانگیزه ارائه می‌دهد. چرا برخی از تیم‌ها عملکرد بهتری نسبت به همتایان خود دارند؟ چگونه می‌توان تیمی داشت که مانند یک کندوی عسل، یکپارچه و منسجم با هم همکاری کنند و یک هدف را دنبال کنند؟ پاسخ این سؤالات را می‌توانید در کتاب کد فکری پیدا کنید.

دنیل کویل نویسنده کتاب کد فکری تیم های موفق

یک فرهنگ گروهی منسجم، تیم ها را قادر می‌سازد عملکردی فراتر از توانایی‌های تک به تک افراد داشته باشند. از نظر دنیل کویل، سه مهارت بر شکل‌گیری فرهنگ گروهی مؤثر هستند:

 1. احساس امنیت
 2. انتقادپذیری
 3. اهداف تیم

این سه مهارت ارتباط تنگاتنگی با هم دارند؛ احساس امنیت و انتقادپذیری اثری متقابل روی هم می‌گذارند. هر چه این دو عامل در یک تیم بیشتر رعایت شود، ارتباطات عمیق‌تری بین اعضا شکل می‌گیرد، اعضای یک تیم، بدون حس نا امنی می‌توانند راحت از یکدیگر انتقاد کنند و تیم را در جهت مهارت سوم که هدف یک تیم موفق می‌باشد، پیش ببرند.

حس امینت در تیم های موفق

در مورد اهمیت مهارت اول، دنیل کویل در قسمت اول کتاب می‌گوید که افراد در تیم های موفق خود را جزیی از گروه می‌دانند. وقتی حس مکنیم بخشی از گروه هستیم، مثل یک خانواده، احساس امنیت می‌کنیم و با هم بهتر کار می‌کنیم. برای ایجاد یک محیط امن که در آن افراد با هم بهتر کار کنند باید به نکات زیر توجه کرد:

 • انتقادپذیر و سخاوتمند باشید و اجازه دهید اعضای تیم، هم در مورد نقاط ضعف و هم نقاط قوت شما نظر دهند.
 • فاصله مکانی اعضای تیم باید در حدی باشد که بتوانند با هم تعامل داشته باشند تا حس خلاقیت و انسجام در گروه افزایش پیدا کند.
 • صدای همه اعضای تیم باید شنیده شود. جلساتی را به‌صورت روتین برای همین منظور برگزار کنید و تا همه اعضا در آن صحبت نکرده‌اند آن را خاتمه ندهید.
 • افراد سست انرژی یا به‌اصطلاح مکنده را از تیم جدا کنید. این افراد کیفیت کار را ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش می‌دهند.
 • و…

انتقاد‌پذیری در تیم های موفق

انتقاد‌پذیری در تیم های موفق

قسمت دوم کتاب کد فکری اهمیت “انتقادپذیری” را توصیف می‌کند. وقتی اعضای تیم جرئت می‌کنند از یکدیگر انتقاد کنند، اعتماد متقابل بین هم‌تیمی‌ها بیشتر می‌شود. برای تقویت روحیه انتقادپذیری:

 • مدیر تیم از خودش شروع کند. به جای تکلیف دادن به اعضای گروه از آن‌ها بخواهد که با او همکاری داشته باشند. مثلاً از عبارت‌های مثبتی مثل «من نظرم این است، نظر شما چیست؟» یا «راه‌حلی برای این مسئله ندارم. چه کسی می‌تواند ایده‌ای برای پرداختن به این مسئله بدهد؟».
 • به کوچک‌ترین بازخوردهای منفی در گروه رسیدگی کنید: این کار از سوءتفاهم جلوگیری می‌کند و صداقت در ارتباط را تقویت می‌کند.
 • به‌عنوان یک مدیر، گاهی اوقات از گروه ناپدید شوید! بهترین رهبران گاهی اوقات تیم خود را در لحظه‌های بحرانی ترک می‌کنند تا آن‌ها را قادر به تصمیم‌گیری‌های کلیدی کنند.
 • و…

هدف‌گذاری در تیم

در رابطه با مهارت سوم، کتاب کد فکری توضیح میدهد که هدف تیم های موفق چیزی نیست که از خارج از گروه وارد شود، بلکه همان نکات و ایده هایی است که به صورت روزمره توسط اعضای تیم بیان میشوند. برای این منظور باید:

 • اهداف تیم را مشخص و اولویت‌بندی کنید. مدیران تیم‌های موفق معمولاً از روش‌های متنوعی برای خاطرنشان کردن اهداف گروه استفاده می‌کنند. مثلاً آن‌ها را روی تابلوهایی نوشته و در محیط کار نصب می‌کنند.
 • عبارات تبلیغاتی و به‌اصطلاح شعار تیم خود را در جهت رسیدن به هدف تعیین کنید.
 • برای عملکرد گروه استانداردهایی تعیین کنید و هر چند وقت یک بار با بررسی آن‌ها ببینید تا چه حد در جهت هدف پیش رفته‌اید.
 • و…

برای مطالعه بیشتر درمورد کار تیمی میتوانید به مقاله “اهمیت کار تیمی در موفقیت کسب و کارها” مراجعه کنید.

تیم های موفق

 

نظر مشهورترین نویسندگان در مورد کتاب کد فکری

نظر آدام گرنت؛ نویسنده پرفروش نیویورک تایمز

سال‌ها منتظر نوشته شدن چنین کتابی بودم و آن را یک کتاب خارق‌العاده در ذهن خود تصور می‌کردم. اما از چیزی که در تصور من بود هم بهتر است. کد فکری نوشته دنیل کویل بسیار جذاب و درخشان است. این کتاب پرده از راز موفقیت تیم های موفق برمی‌دارد و کتاب‌های دیگر در این حیطه را مغلوب خود می‌کند. توصیه می‌کنم فوراً آن را بخوانید.

نظر چارلز دوهیگ؛ نویسنده کتاب پرفروش «قدرت عادت»
اگر می‌خواهید بفهمید که گروه‌های موفق چگونه کار می‌کنند – چه سیگنال‌هایی منتقل می‌کنند؟، به چه زبانی صحبت می‌کنند؟، از چه شیوه‌هایی برای ایجاد خلاقیت بهره می‌برند؟، راهنمایی اساسی‌تر از کتاب کد فکری پیدا نمی‌کنید.

نظر ست گادین؛ نویسنده کتاب مهره حیاتی
صفحه به صفحه کتاب شامل ایده‌ها داستان‌هایی است که شیوه کار کردن، مدیریت یک تیم و تأثیرگذاری شما روی جهان را تغییر می‌دهند. خواندن سریع آن را توصیه می‌کنم.

کتاب کد فکری قدرت را در دستان شما قرار می‌دهد. این کتاب می‌تواند بدون اهمیت به بزرگی یا کوچکی تیم و هدفتان، اصولی را به شما بیاموزد که بتوانید از پس کارهای شگفت‌انگیز برآیید.

درصورتی‌که مایلید در مورد این کتاب بیشتر بدانید می‌توانید به “سایت نویسنده کتاب” و همچنین مقاله‌ای تحت عنوان “The Culture Code – D.Coyle ” مراجعه کنید.

 

logo

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد کتاب کد فکری ، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌ نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...