سبد خرید

کتاب گاو بنفش ؛ اثر فاخر ست گادین

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

می خواهم بررسی کتاب گاو بنفش را با سوالی از شما آغاز کنم، آیا برایتان پیش آمده فردی جذاب با ظاهری غیرعادی ببینید؟ واکنش تان در آن لحظه چگونه بوده؟ تا چه اندازه این تمایز برایتان چشم نواز بوده؟

چقدر به آن توجه کرده اید؟

احتمالا جوابتان می تواند این باشد تا زمانی که فردی جذابتر ببینید!!!

کاملا درست است…. ما اینجا می خواهیم از چشمگیر بودن صحبت کنیم، عنصری که این روزها برای تمامی محصولات، خدمات و حتی روابط امری است لازم و حتی ضروری !!!

 

کتاب گاو بنفش ست گادین | بیزبوک

 

به احترام او کلاه از سر بردارید !

در ابتدای امر می خواهم شما را با مردی بزرگ آشنا کنم، ست گادین؛ او را پادشاه بزرگ بازاریابی جهان نامیده اند.در توصیف او؛ باید بگویم او انسانی است ذاتا جسور، نوآور، تاثیرگذار، کارآفرینی موفق و سخنرانی عالی… او در وبلاگش خود را اینگونه معرفی می کند:

«من ست گادین، معلمی هستم که بیش از سی سال است سعی دارم به دیگران آگاهی هدیه دهم، از مردم الهام می گیرم و به آنها می آموزم که چگونه می توانند مهارت ها و افکارشان را ارتقا بدهند، این وبلاگ بیش از یک دهه است که روزانه آپدیت می شود. امیدوارم اگر یک روز با هم ملاقاتی داشتیم، پست مورد علاقه تان را به من بگوئید، حتی از شما می خواهم در مورد چگونگی یک کتاب یا یک دوره به من کمک کنید تا بتوانیم تعامل متفاوتی با جهان داشته باشیم و تفاوت ایجاد کنیم.

بیشتر زندگی حرفه ای ام را با عنوان نویسنده گذرانده ام. ۱۹ کتاب پرفروش منتشر کرده ام. این کتاب ها یک راه عالی برای پیشرفت هستند، در سال ۲۰۱۵ ، altMBA را ایجاد کردم. کارگاهی ۳۰ روزه که هدفش تغییر زندگیست و کاملاً می تواند زندگی شما را دگرگون کند. همچنین بیش از ۶۰،۰۰۰ نفر دوره های آنلاین من را از جمله سمینار بازاریابی و … گذرانده اند»

 

ست گادین و گاو بنفش اش

ایده کتاب زمانی به ذهنم رسید که چند سال پیش من و خانواده ام با ماشین در حال گشت و گذار در فرانسه بودیم، شیفته صدها گاوی شدیم که شبیه گاوهای درون کتاب داستان ها بودند و در چراگاهی خوش منظره در کنار بزرگراه چرا می کردند، تا چند کیلومتر از پنجره فقط بیرون را نگاه میکردیم تمام این زیبایی ها برایمان شگفت انگیز بودند پس از ۲۰ دقیقه شروع به نادیده گرفتن گاوها کردیم، گاوهای جدید عین گاوهای قبلی بودند و چیزی که پیش تر شگفت انگیز بود حالا دیگر معمولی شده بود حتی بدتر از معمولی، خسته کننده و کسالت آور بود.

پس از مدتی که گاوها را ببینید خسته کننده می شوند، آن ها می توانند موجواتی بی نقص،جذاب،با شخصیت شگفت انگیز یا درخشان باشند ولی باز هم خسته کننده اند. اما یک گاو بنفش می تواند جالب توجه باشد البته آن هم برای مدتی …

ماهیت گاو بنفش این است که باید چشمگیر و متمایز باشد

در واقع اگر کلمه ی چشمگیر در زبان انگلیسی با p شروع میشد احتمالا میتوانستم بدون استفاده از استعاره گاو بنفش نیز منظورم را برسانم اما چه میتوان کرد… در کتاب گاو بنفش درباره چرایی ، چیستی و چگونگی چشمگیر بودن صحبت می کنم

 

کتاب گاو بنفش ست گادین | بیزبوک

خوشآمد گویی به گاوی بنفش !!!

اگر مطالعاتی درباره آمیخته بازاریابی داشته اید، احتمالا با اصطلاح ۷P آشنایی دارید، این شما و این هم P جدید که گاو بنفش است ! منظور از گاو بنفش، تولید محصولی متمایز با آنچه که در بازار است، ست گادین به شدت معتقد است که شیوه بازاریابی گذشته کاملا منسوخ شده است، او در کتاب گاو بنفش می گوید که:

۱-تبلیغات آسانتر و در عین حال دشوارتر از گذشته است.

اکنون ایجاد تبلیغات از هر زمان دیگری آسانتر است، و این به آن معناست که تبلیغات در همه جا وجود دارد! به عنوان مثال، هنگامی که روشهای تبلیغاتی کمتر کاربرد داشتند، بدیهی بود که برندهای کمتری از آن ها استفاده می کردند. اما اکنون، هر روز هزاران تبلیغ می بینیم. هر بار که از تلفن های خود استفاده می کنیم، بیشتر از آنچه تبلیغ می کنیم، مشاهده خواهیم کرد. اینروزها در عین سادگی ایجاد تبلیغات، استفاده از تبلیغات بسیار دشوارتر شده، زیرا قدرت سابق خود را از دست داده است.

۲-برای خلق گاو بنفش تان چقدر جسارت دارید؟

باید این را بدانید که کسب و کارها در گذر زمان برای مشتریان اشباع می شوند، پس شما برای بقا نیازمند داشتن گاوی بنفش هستید، قدم اول برای تمایز، تمرکز روی بازار هدف است، ما باید مشتریانی داشته باشیم که حاضر شوند برای محصول یا خدمات متمایز ما هزینه پرداخت کنند. شما باید ایستادگی کنید و گاو بنفش بازار خود باشید. برای اینکه گاو بنفش باشید، باید ایستادگی کنید. برای ایستادگی کردن، باید متفاوت باشید. برای متفاوت بودن، باید ریسک کنید. اگر بدنبال رهبری بازار هستید و می خواهید به موفقیت درازمدت برسید، باید دائما بدنبال خلق ایده های جدید باشید.

۳-بازاریابی ایجاد یک محصول است، نه فروش محصول!

وقتی مردم به بازاریابی فکر می کنند، در واقع به فکر تلاش برای ارتقاء مزایای یک محصول هستند. اینروزها بازاریابان بر خلاف گذشته طراح هستند، نه فروشنده! پس برای تولید گاو بنفش نیاز به تغییر نگرش، نسبت به بازاریابی است. باید بدانید مردم دقیقا چه می خواهند که همان را خلق کنید، می توانید پیشنهاد خود را آزمایش کرده تا مطمئن شوید که از نظر ظاهر و احساس و نحوه تأثیرگذاری آن بر کاربر تا چه اندازه چشمگیر است. بنابراین، در مورد بازاریابی برای محصول فکر کنید که چگونه می توانید وقتی که آن را طراحی می کنید، برجسته شود، نه هنگام فروش آن.

برای متمایز بودن باید برای مشتریان، نیاز جدید ایجاد کنید، سپس آن ها به خودی خود بدنبال محصول یا خدمات شما می گردند و اینگونه با فروش بیشتر و یکه تازی در بازار جدید، رهبری بازار را بدست میگیرید.

کتاب گاو بنفش ست گادین | بیزبوک

آنچه در کتاب گاو بنفش می خوانید:

کلمات و بیانیه های پر طمطراق

چیزهای چشمگیر ارزش صحبت کردن دارند، ارزش توجه کردن دارند، استثنایی، جدید و قابل توجه اند مثل گاو بنفش می مانند، مطالب خسته کننده را کسی نمی بیند چون مثل گاو قهوه ای می مانند. بازاریابی چشمگیر هنر ایجاد ویژگی هایی درون محصول یا خدماتتان است که ارزش توجه کردن داشته باشد، به بازاریابی به چشم یک چیز اضافی و دقیقه ی آخری نگاه نکنید، اگر پیشنهادتان فوق العاده نباشد کسی آن را نمی بیند، مجموعه تلویزیون و صنعت رابطه همزیستی بین تقاضای مصرف کننده تبلیغات تلویزیونی و شرکت های همیشه در حال رشدی بود که بر پایه سرمایه گذاری در هزینه های همواره در حال افزایش بازاریابی ایجاد شده بود…

مصرف کننده پسا مصرف گرا نیازی به خرید ندارد، تمام چیزهای مورد نیازمان را داریم، چیزهای بسیار کمی می خواهیم و مشغول تر از آنیم که بخواهیم وقت زیادی بگذاریم و دنبال چیزی بگردیم که سخت تلاش کرده اید تا برای ما ایجاد کنید.

واحد بازاریابی محصول یا خدماتی تقریبا آماده را تحویل می گیرد و پول خرج می کند تا مزایای ویژه آن را به گوش مخاطبان هدف برساند، این روش دیگر جواب نمی دهد، معتقدم به نقطه ایی رسیده ایم که دیگر نمی توانیم بازاریابی مستقیمی برای عموم داشته باشیم، جهانی ساخته ایم که در آن بیشتر محصولات نامریی اند.

تبلیغات را متوقف کنید !

طی مدت اخیر نویسندگان هوشمند حوزه کسب و کار اعلام کردند که مسیر بازاریابی در حال تغییر است، بازاریاب ها درباره این ایده ها خوانده اند و صحبت کرده اند و حتی برخی از آن ها را بکار گرفته اند اما ماهیت راهبردهای قدیمی بازاریابی شان همیشه همراهشان بوده است، با اینحال روش های سنتی دیگر منسوخ شده اند، روش های جایگرین بازاریابی پدیده جدیدی نیستند تمام چیزی اند که برایمان باقی مانده است.

این کتاب درباره این است که چرا باید هر محصول و خدماتی گاو بنفش باشد اینکه چرا رسانه های جمعی دیگر سلاح مخفی شما نیستند و چرا حرفه بازاریابی برای همیشه تغییر کرده است، تبلیغات را متوقف کرده و نوآوری را شروع کنید …

کتاب گاو بنفش ست گادین | بیزبوک

 

اما برای گاو بنفش شدن باید تمام مرزها را برداشت و متهورانه عمل کرد. باید هوشیار بود تا به موقع دوران افول را پیدا کرده و بار دیگر گاو بنفشی تازه خلق کرد، سعی کنید از هر ایده نهایت استفاده را ببرید، پس یک قلم و کاغذ برداشته و لیستی از کارهایی را که می توانید انجام دهید برای خلق نوآوری در یک تجارت یا صنعتی مشابه، بنویسید. با این حال، این لیست می تواند مواردی را شامل شود که رقیب شما انجام نمی دهد. اینگونه می توانید خلاهای ممکن را ببینید، برای آن، ابده طراحی کنید، ایستادگی کنید و گاو خوشرنگتان را بسازید 😉 … 

 

خواندن این کتاب به شما توصیه می شود :

  • اگر می خواهید جذابیت داشته باشید
  • اگر خواهان تغییر در کسب و کار خود هستید
  • اگر انتخاب کرده اید موفق باشید
  • اگر رهبری بازار را خواستارید

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در مورد مهارت های آموزشی در کشور یا سایر نقاط جهان، مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

 

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

15 thoughts on “کتاب گاو بنفش ؛ اثر فاخر ست گادین

  1. کسانی که به این جور کتاب ها مثل گاو بنفش گرایش دارند پیشنهاد میکنم بازاریابی حسی و بازاریابی مسری رو مطالعه کنند البته نمیدونم تو بیزبوک موجوده یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...