سبد خرید

۱۰ روش حل تعارض در محیط کار

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

اجتناب ناپذیر است که با وجود تیم، متخصصان و رهبران متنوعی که در آن حضور دارند درگیری ایجاد و تعارض در محیط کار رخ ندهد. مقداری از این درگیری می تواند سالم باشد ، تا زمانی که بحث شود و نتیجه گیری شود. برخورد شخصیت ها یا دیدگاه های مخالف در واقع می تواند افکار و بحث های جدیدی را در مورد جنبه های یک پروژه که قبلاً تصور نشده بود به ارمغان آورد. بیاموزید که چگونه در محیط کار حل اختلاف انجام دهید

نوع درگیری که باید در مورد آن بیشتر نگران باشید ، نارضایتی ناگفته است که می تواند در یک طغیان یا حتی کشنده تر ، در یک خفگی آرام یا انحراف از نقش ها ، وظایف و اهداف توافق شده ، فوران کند.

هدف مدیر پروژه باید این باشد که تیم شما به جایی برسد که بتوانند علناً در مورد دیدگاه های مختلف بحث و گفتگو کنند بدون اینکه منجر به یک مسابقه فریاد یا احساس صدمه در افراد شود. از ده روش زیر برای حل و فصل حل تعارض در محیط کار استفاده کنید.

تعارض بیزبوک

۱-آگاه باشید و بدانید که درگیری رخ می دهد

بدانید که درگیری ممکن است اتفاق بیفتد و تعارض در محیط کار رخ دهد، پس اولین قدم حل آن است. به ویژه اگر بدانید که اعضای تیم ممکن است با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند. با تشخیص اینکه درگیری وجود خواهد داشت ، یک مدیر پروژه می داند انتظار چه چیزی را داشته باشد.

۲-قوانین اساسی برای تیم تنظیم کنید

در ابتدای پروژه، در اولین جلسه خود چند قانون اساسی با حضور اعضای تیم تصویب و تنظیم کنید. مطمئن باشید که برای رسیدگی به درگیری ها، چه فرایندی را طی خواهید کرد ، زیرا آن ها در حال شکل گیری هستند و قبل از اینکه از کنترل تان خارج شوند باید از آنها آگاه باشید تا بتوانید از تیم تان مراقبت کنید. به اعضای تیم بگویید که ایده های همه قابل احترام است و حتی اگر شما با آنها موافق نیستید ، آن ها را رد نمی کنید.

۳- درباره درگیری های مخرب بیاموزید

هنگامی که هیچ مشکلی را در نظر نگیرد هیچ مسئله یی حل نمی شود و درگیری مخرب می شود. یک الگوی روانشناختی برای تبیین الگوهای مخرب مثلث آزار دهنده-قربانی-نجات دهنده است. در این سناریو ،شخص مأمور بدخواه یا قلدری خواهد بود ، اما نجات دهنده نیز او را در موقعیت برتری نسبت به قربانی فرضی قرار می دهد. اگر می بینید که در هر یک از این نقش ها قرار گرفته اید خود را بیرون بیاورید و همچنین سعی کنید آن را در تیم خود تشخیص دهید. دائما سعی کنید تعارض در محیط کار را بشناسید

۴- بحث کردن را متوقف کنید

اگر بحث در طول جلسه گرم می شود ، برای رسیدگی به موضوع صبر نکنید تا جلسه بعدی. درعوض ، در حین جلسه، موضوع را مورد بحث قرار دهید. حتی اگر اعضا مخالف باشند، آنها هنوز هم می توانند دیدگاه های یکدیگر را بشنوند و درباره آن نظر دهند.

۵- خوب گوش دهید

مطمئن باشید که مفهوم و منظور هر شخص درگیر تعارض را درک می کنید. درگیری ها زمانی بوجود می آیند که اختلاف نظرها وجود دارد، این درگیری ها حتی می تواند به دلیل سوءاستفاده یا سوء تفاهم نیز ایجاد شود. به عنوان مدیر پروژه، شما باید تمام اطلاعاتی را که می توانید در رابطه با تعارض در محیط کار بدست آورید ، تا بتوانید آن را به صورت کارآمد و مؤثر حل کنید.

۶- خونسرد باشید

اگر هنوز اختلاف نظرها در طول جلسه حل نشده است ، یک جلسه جداگانه با افراد درگیر برگزار کنید ، تا قبل از درگیر شدن تمام اعضای تیم و انتخاب طرف ، یک جلسه حل و فصل برگزار شود. سعی کنید تعارض در محیط کار را به همه ی اعضا و واحدها نکشانید و آن را با آرامش و بدون جنجال حل کنید.

۷- در مورد هر دو طرف یک دیدگاه بحث کنید

حتی اگر تمایل دارید با یک طرف درگیری به توافق برسید ، حکم نهایی را اتخاذ نکنید مگر اینکه هر شخص حرف خود را کامل بیان کرده باشد. پایان دادن به بحث بدون شنیدن نظرات هر دو ظرف می تواند مشکل را تشدید کند. جوانب مثبت و منفی هر دو ایده را توضیح دهید، تا هر دو نفر بتوانند نظر مخالف را در نظر بگیرند و خود را جای دیگری بگذارند.

۸- سازش را به یک هدف تبدیل کنید

بحث و اختلاف نظر بین گروه ها و تیم ها بسیار مفید است، زیرا این امکان را برای هر دو طرف مخالف یکدیگر بوجود می آورد تا بتوانند از ایده های خود استفاده کنند. برای ایجاد ایده بهتر یا راه حل بهتر ، بیشتر اوقات می توان نقاط را با هم ترکیب کرد.

۹- از انتقاد تا ایده

همیشه خوب است که در هنگام کار بر روی یک پروژه، هماهنگی در یک گروه حفظ شود، اجازه ندهید تفکر گروهی برای ایجاد هماهنگی، نظرات مخالف اعضای دیگر را سرکوب کنند. سعی کنید برای جلوگیری از این امر، یک یا دو عضو با رویکرد سازگارانه در تیم تان داشته باشید که انتقادات سازنده را به ایده ها مبدل کنند.

۱۰- سعی نکنید اعضای تیم را تغییر دهید

این نکته نهایی ممکن است مهمترین باشد. دقیقاً مانند هر نوع رابطه ، سعی نکنید اعضای تیم خود را تغییر دهید. آنها افرادی هستند که ایده ها و توانایی های بی نظیر دارند. تلاش برای تغییر احساسات یا دیدگاه های آنها فقط منجر به نارضایتی خواهد شد. شما می توانید گزینه های دیگری را به آنها پیشنهاد کنید، یا فواید ایده های دیگر را ذکر کنید ، اما در پایان ممکن است مجبور شوید بپذیرید که آنها با یک نتیجه مخالف هستند.

بعضی اوقات اختلاف با ایده هایی که دیگر افراد مختلف تیم بیان می کنند می تواند باعث بالا بردن بهره وری و اعضای تیم شود. به یاد داشته باشید به افراد اجازه دهید ایده های خود را بیان کنند، حتی اگر متفاوت باشند. از تعارض در محیط کار بهترین استفاده را ببرید تا تیم را رشد دهید.

دربارۀ نویسندۀ مطلب: بی‌تا براتی ؛ فارغ‌التحصیل ارشد بازاریابی، مشاور و مترجم کتاب رهبری اقیانوس آبیبیتا براتی کتاب کفش باز

سال‌ها بود علی‌رغم میل باطنی‌ام، از کتاب فاصله گرفته بودم…سال‌ها بود کم می‌خواندم یا بهتر بگویم برای دلم مطالعه می‌کردم؛ تا اینکه بیزبوک مرا فرا خواند؛ و اکنون اینجایم: من بی‌تا هستم؛ کتاب می‌خوانم و دانسته‌هایم را با شما قسمت می‌کنم 💡

چاپ مقالات مخاطبین در بیزبوک 

اگر شما هم در حوزه مدیریت منابع انسانی و حل تعارض در محیط کار مطلبی نوشته‌اید و یا مقاله‌ای در حوزه‌های کسب و کار نگارش نموده اید که می‌تواند برای دیگران مفید باشد؛ می‌توانید آن را در بیزبوک به‌نام خودتان منتشر نمایید. برای هم‌رسانی مطالب از طریق ایمیل info@bizbooks.ir منتظرتان خواهیم بود.

علاوه بر این مقاله، شما می‌توانید در بخش مقالات بیزبوک و همچنین بررسی کتاب در مورد کتاب های بیشتری بخوانید و بدانید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...