سبد خرید

شکست استارتاپ | ۹ اشتباه بزرگ استارتاپ ها

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۱. اولین دلیل از دلایل شکست استارتاپ ها ، ریسک پذیری حساب نشده صاحبان استارتاپ است

دلایل شکست استارتاپ ها موارد مهمی را در بر می‌گیرد که یکی از آن‌ها ریسک‌پذیری حساب نشده است. راه‌ اندازی کسب و کار جدید و کارآفرینی قوانین حساب‌شدۀ مختص به خود را دارد.
یکی از ویژگی های بارزی که کارآفرینان فصلی را از کارآفرینان واقعی متمایز  می کند تمایل آنها به ریسک پذیری است.  من این تمایل را بارها و بارها  در کارآفرینان برجسته دنیا از جمله ریچارد رابینسون ، مارک کابان و ارینا هافینگتون مشاهده کرده ام.

کارآفرینان فصلی می‌خواهند به دنبال هر فرصتی رفته و مرزها را گسترش داده و چیزهای جدیدی در مورد خودشان و صنایعی که در آن هستند کشف کنند. آن‌ها حلالان ممتاز مشکلات بوده، آزموده‌ها را دوباه می‌آزمایند، از مرزها عبور می‌کنند و به سمت آب‌های ناشناخته پارو می‌زنند. این میل طبیعی نسبت به ریسک پذیری ناشی از درک ناقص آن‌هاست که فرصت و تهدید را برابر می‌دانند.

ریسک های ریسک پذیری در کسب و کار

البته این تمایل به ریسک پذیری در کارآفرینی امری طبیعی‌ست و موجب می‌شود که آن‌ها اشتباهات زیادی مرتکب شوند؛ و من بر اساس تجربه شخصی که در زمینه رشد کسب و کار جانبی حین کار کردن تمام‌وقت دارم به این نتیجه رسیده‌ام که ما همیشه مرتکب اشتباه می‌شویم. درواقع، دنیای بسیاری از کارآفرینان شناخته‌شده معمولاً به‌اندازه موفقیت در حرفه‌شان دربرگیرنده شکست است؛ اما برای کارآفرینان بی‌تجربه، گاهی به‌قیمت از دست‌دادن همه‌چیز تمام می‌شود.

برخی شکست‌ها و اشتباهات ناچیزند و با تیزهوشی جبران می‌شوند. ولی برخی از آن‌ها به‌ویژه آن‌هایی که مرتبط با پول باشند، به‌راحتی می‌توانند ویرانی به بار بیاورند. این یک دلیل قوی برای این امر است که اکثر استارتاپ ها در خلال چند سال اول عملکردشان شکست می‌خورند. جریان نقدینگی‌ای که به‌طور ناگهانی خشک می‌شود، هزینه‌های غیرمنتظره و زیاد یا میزان بدهی‌های انباشته‌شده همگی می‌توانند حتی کسب و کارهای جدید و امیدوارکننده را به‌زانو دربیاورند.

 طبق تجربه شخصی من و سایر کارآفرینان، در زیر اشتباهات مربوط به مسائل مالی که صاحبان کسب و کارهای جدید در راه‌ اندازی کسب و کار مرتکب می‌شوند و نحوه اجتناب از آن‌ها ذکر می‌شود.

 

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها| راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۲. عدم تفکیک بین حساب شخصی و حساب شرکت استارتاپ

هیچ میانبری در این خصوص وجود ندارد. حتی اگر به‌صورت یک کارآفرین فردی یا فریلنسر آغاز به کار کنید در مسیر راه‌ اندازی کسب و کار جدید در رفتن از زیر بار هزینه‌های مربوط به عدم تفکیک بودجه‌هایتان برایتان ناممکن خواهد بود. شما بالاخره یک‌روز این هزینه را پرداخت خواهید کرد. این تجربه شخصی من است.

ندای آسودگی را نادیده بگیرید و قبل از شروع به کسب درآمد از پرداختی که مشتریان انجام می‌دهند، متعهد به ایجاد پس‌انداز جدا، حساب‌های کارت اعتباری مجزا برای کسب و کارتان شوید. این کار را به نحو صحیح در آغاز انجام دهید چراکه باعث آسان‌تر شدن حسابرسی کسب و کارتان، برنامه‌ریزی هر سه ماه یک‌بار برآوردهای مالیاتی و تخصیص بودجه برای موارد غیرقابل‌پیش‌بینی پیش رو می‌شود.

داشتن حساب‌های بانکی و اعتباری جداگانه به شما امکان دیدن تصویر دقیق‌تری از سلامت مالی کسب و کارتان می‌دهد زیرا از هم‌پوشانی عایدی‌ها و مخارج شخصی و هزینه‌ها و درآمدهای ماهانه کسب و کار پیشگیری می‌کند. IRS همچنین قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای در برابر استفاده شخصی نامتناسب از بودجه‌های کسب و کار وضع کرده و اگر احتیاط نکنید به‌راحتی گرفتار دام مالیاتی می‌شوید.

اگر کسب و کار در آینده با افول مواجه شود، شما با داشتن حساب جداگانه کسب و کار از آسیب‌های معدل اعتباری بهتر محافظت می‌شوید.

مهم‌تر از همه اینکه، جدا کردن حساب‌های شخصی و کسب و کار روش روان‌شناسانه بسیاری متفاوتی برای تفکر در مورد نحوه ورود فاکتورهای کسب و کار در زندگی شماست. اگر شما برای رشد شرکت و ایجاد یک آینده تضمینی برای خودتان سرمایه‌گذاری نموده‌اید، هر دلار اکتسابی از کسب و کار نباید مستقیماً به شما برسد. داشتن حساب‌های جداگانه از محو شدن در خطوط جلوگیری می‌کند.

 

 

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۳. انجام خریدهای بزرگ و غیرضروری برای کسب و کار

زمانی که شما کسب و کار جدیدی راه می‌اندازید، داشتن بهترین لپ‌تاپ‌های جدید، وب‌سایت خوب، دفتر کار شیک، بهترین رده نرم‌افزار و کارمندانی با کارایی بالا و بااستعداد برای پیشرفت شرکت، منطقی می‌باشند.

ولی اگر در آغاز راه‌اندازی کسب و کار تصمیم به انجام خریدهای عمده (حتی اگر سرمایه‌گذاری به نظر برسند) دارید باید این کار را بااحتیاط انجام دهید. چرا که عدم کنترل این مورد، می تواند دلیل مهمی از دلایل شکست استارتاپ ها به حساب آید. برخی هزینه‌ها همچون ایجاد وب‌سایت یا شرکت در نمایشگاه تجاری صنعت، بسته به نوع کسب و کار الزامی است ولی همیشه باید از خود بپرسید آیا هزینه مورد نظر برای تولید درآمد بیشتر در کوتاه‌مدت کمکی خواهد کرد؟

سایر هزینه‌ها مانند مهمانی‌های مجلل، مسافرت‌های تیمی و فعالیت‌های الکترونیکی پیش‌پاافتاده که برای رشد و پیشرفت شرکت لازم نیستند ارزش بسیار اندکی برای کسب و کار فراهم می‌کنند. اگر از عهده هزینه پلتفرم رایج CRM برنمی‌آیید، یک جایگزین رایگان یا ارزان‌تر پیدا کنید. اگر استخدام کارمندان تمام‌وقت میسر نیست از فریلنسرهای پاره‌وقت استفاده کنید. ابتدا کسب و کارتان را رشد دهید و قبل از هزینه کردن، پس‌انداز نقدینگی را بالا ببرید.

 

دلایل شکست استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۴. خریدهای کلان شخصی (مانند خودرو) در آغاز کار استارتاپ

یکی از مهم‌ترین دلایل دلایل شکست استارتاپ ها در ابتدای راه اندازی کسب و کار جدید و فعالیت استارتاپ، ولخرجی های غیرضروری است. حتی اگر حساب‌های کسب و کار و شخصی را تفکیک کنید، باز هم سناریوهایی بروز می‌یابند که شما را وادار به هزینه‌های شخصی جهت مرتفع نمودن نیاز کسب و کار می‌کنند؛ مثلاً هزینه کردن برای کمپین بازاریابی یا مکان جدید به امید دریافت درآمد بالا برای شرکت.

در سال اول کسب و کار، فرصت‌های تجربه‌های غیرمنتظره و متفاوت زیادی به شما روی می‌آورند. باید سعی کنید موانع را از سر راهتان کنار بزنید. گاهی ممکن است متحمل شکست شوید و برخی از این شکست‌ها هزینه‌های بزرگی به شما تحمیل می‌کنند.

اگر عجله کردید و ماشین، خانه یا هزینه کلان شخصی دیگری انجام دادید و کسب و کارتان هزینه‌های غیرمنتظره دیگری برایتان تراشید؛ این یعنی شما قادر به پرداخت در ماه آینده نخواهید بود. شما نمی‌توانید با هزینه‌های کمرشکن شخصی دوام بیاورید. در نتیجه حین رشد شرکت باید تا حد امکان در زندگی شخصی و کسب و کاریتان کم‌هزینه باشید.

 

 

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۵. تحمیل بدهی کارت اعتباری با انتظار درآمد آتی

ما در این مبحث، پنجمین مورد از ۹ اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها را به تحمیل بدهی از طریق کارت اعتباری اختصاص دادیم.

این توصیه آزموده شده و اثبات‌شده که می‌گوید همه تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد نگذارید، یک تدبیر اقتصادی بی‌خردانه است.

بنابراین هنگام ایجاد کارت‌های اعتباری باید بااحتیاط خرج داد. با اینکه استفاده مسئولانه از کارت‌های اعتباری یک اقدام معمولی کسب و کار است ولی اگر مدیریت صحیحی برای جریان اعتباری جدیدتان نداشته باشید شما را در معرض ریسک بزرگی قرار می‌دهد.

 ازآنجایی‌که استفاده از کارت‌های اعتباری خیلی راحت است، بسیاری از صاحبان کسب و کارهای جدید توجه ندارند که هزینه‌هایشان و نرخ بهره تحمیلی هر زمان که از کارت استفاده می‌کنند ترکیب می‌کنند و هرماه تسویه‌حساب کامل انجام نمی‌شود.

بسیاری از کارشناسان استفاده غیرمسئولانه از کارت‌های اعتباری را به‌منزله بدترین اشتباه مالی کارآفرینان می‌دانند. اگر به دنبال راحتی هستید از یک کارت بدهی استفاده کنید.

 

 

دلایل شکست استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۶. پس‌انداز نکردن برای موارد اضطراری و مواقع کم بازده در استارتاپ در لیست ۹ اشتباه بزرگ استارتاپ ها

از دیگر دلایل شکست استارتاپ ها پس‌انداز نکردن برای روز مبادا است. از بنجامین فرانکین گرفته تا بهترین متخصصان اقتصادی امروز، کم نیستند افرادی که به شما بگویند برای هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده پس‌انداز زیادی داشته باشید.

گفته شده که این پول را برای یک روز مبادا (به خصوص در آغاز راه اندازی کسب و کار جدید) پس‌انداز کنید. مواقعی هست که اتفاقاتی رخ می‌دهد و پوشش هزینه با استفاده از کارت اعتباری یک راه حل کوته‌بینانه است؛ زیرا فقط مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند. بسیاری از برنامه ریزان اقتصادی به کارآفرینان توصیه می‌کنند که حداقل سه ماه از درآمدهای خود را در صندوق اضطراری یا حوادث غیرمترقبه برای هزینه‌های شخصی و کسب و کارشان قرار دهند.

 

 

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۷. برنامه‌ریزی نداشتن برای تعهدات مالیاتی پیش رو

کسب و کارهای مختلف تعهدات مالیاتی و دولتی متفاوتی دارند که به دولت‌ها امکان سرمایه‌گذاری بر روی زیرساخت‌ها و برنامه‌ها جهت انتفاع شهروندان را می‌دهد. اگر به گذشته یعنی قبل از راه‌اندازی کسب و کار که یک کارمند تمام‌وقت بودید، برگردید به یاد می‌آورید که کارفرمای شما یک اظهارنامۀ مالیاتی را هرسال برای مالیات‌های درآمدی آماده می‌کرد، ولی اکنون‌که خویش‌فرما شده‌اید مسئولیت آماده‌سازی و پرداخت همه الزامات مالیاتی در کل سال به عهده خودتان است.

شما به‌عنوان یک فرد یا شرکت خویش‌فرما باید پرداخت‌های فصلی را برآورد کنید به‌طوری‌که در ماه پایانی هرسال با هزینه‌های سنگین مالیاتی مواجه نشوید و این موارد را به‌دقت بررسی نموده و روی آن‌ها وقت بگذارید؛ بنابراین برنامه‌ریزی این‌چنینی فقط بخشی از کسب و کار شماست.

 

 

دلایل شکست استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۸. تنظیم نکردن یک بودجه شفاف برای کسب و کار از دیگر دلایل شکست استارتاپ ها

اگر اوضاع بدتر و بدتر شود شما می‌توانید کسب و کارتان را بدون یک برنامه شفاف و کامل اجرا کنید ولی پیشروی و موفقیت بدون داشتن یک بودجه دقیق که به شما کمک کند که بدانید از عهده چه کارهایی برمی‌آیید و از عهده چه کارهایی برنمی‌آیید، واقعاً سخت است. شغل شما به‌عنوان یک بنیان‌گذار و مدیر راه‌ اندازی کسب و کار جدید به سمت سودآوری است و شما این کار را فقط با یک بودجه دقیق برنامه‌ریزی‌شده برای هزینه‌های عملیاتی، بازاریابی و سایر هزینه‌ها می‌توانید انجام دهید. داشتن یک بودجه شفاف انضباط مالی را افزایش داده و نقشه راه را برای رشد کسب و کار شفاف می‌کند.

 

 

9 اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها | راه‌ اندازی کسب و کار جدید

۹. عدم کنترل بر مسائل مالی در استارتاپ ها در لیست [۹ اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها]

از دست دادن پول از درآمدزایی خیلی راحت‌تر است و عدم کنترل بر حساب و کتاب های مالی شرکت، می‌تواند یکی از شاخص‌ترین دلایل شکست استارتاپ ها در لیست ۹ اشتباه بزرگ صاحبان استارتاپ ها محسوب شود.

درحالی‌که فکر می‌کنید شاید یک تصمیم اشتباه منجر به شکست کسب و کار می‌شود ولی به‌خاطر داشته باشید که اغلب اوقات شکست‌ها ناشی از مجموعه تصمیمات بد و اشتباهاتی است که ایجاد می‌شوند. شما با توجه بیشتر به جزئیات جریان نقدینگی شخصی و کسب و کاری‌تان در طول سال می‌توانید از این اشتباهات دوری کنید.

برنامه بودجه‌ای را ایجاد نموده، هزینه را ردگیری نموده، برای موارد اضطراری پس‌انداز کنید، حریم کسب و کار و شخصی را حفظ نمایید و همیشه هزینه‌ها را بر اساس نحوه تولید درآمد آتی شرکت، بررسی کنید.

نوشته: رایان رابینسون

 

راه‌ اندازی کسب و کار جدید | دلایل شکست استارتاپ ها را در بخش مقالات بیزبوک بخوانید و ببینید

دانش پایین، دلیلی دیگر از دلایل شکست استارتاپ ها

من به عنو ان کسی که سال ها در حوزۀ کسب و کار فعال بوده ام، این‌را به خوبی فهمیده ام که یک کسب و کار به مهم ترین چیزی که نیاز دارد، دانش کسب و کار است. گاه یک کتاب می‌تواند به اندازۀ ده‌ها مشاور کسب و کار در راه اندازی کسب و کار جدید آن کمک کند.

به نظر من، به عنوان فعالی از حوزۀ کسب و کار، صاحبان استارتاپها ، باید گنجینه ای از بهترین کتاب های کسب و کار دنیا را برای خود فراهم آورند و بخشی مهم از زمان خویش را به مطالعه اختصاص دهند. این‌را نه برای تبلیغ بیزبوک، که برای رشد و نمو کسب و کارها، به‌خصوص کسب و کارهای نوپا می‌گویم.

برای مشاهدۀ کتاب های استارتاپ به بخش کتاب های استارتاپ بیزبوک مراجعه نمایید.

البته، اکثر کتاب هایی که ما در بیزبوک دسته بندی کردیم، کتاب هایی هستند که می توانند برای رشد کسب و کار شما مفید واقع شوند و گاه حیاتی باشند. در قسمت کتاب های استارتاپ بیزبوک ما بیشتر کتاب هایی را قرار داده ایم که با حوزۀ استارتاپ ها مرتبط تر باشند.

جهت مطالعۀ بیشتر مقالات در حوزۀ کسب و کار ، مجله کسب و کار تداپ می تواند یک منبع عالی برای یادگرفتن در اختیارتان قرار دهد.

 

جهت مطالعۀ بیشتر | چرا بیزبوک و چرا کتاب های کسب و کار ؟

2 thoughts on “شکست استارتاپ | ۹ اشتباه بزرگ استارتاپ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...